PREMIERA

2008.08.27

CANAL+ PREMIUM

W STRONĘ SŁOŃCA

Sunshine

Wlk. Brytania/USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 2057. Ludzie są coraz bardziej zaniepokojeni tym, co dzieje się ze Słońcem. Gwiazda wydaje się tracić moc, a uzależniona od niej Ziemia zaczyna powoli pokrywać się lodem. W stronę Słońca wyrusza ekspedycja naukowa, która ma umieścić na nim potężny ładunek jądrowy.

Ludzie liczą, że eksplozja pobudzi aktywność gwiazdy, co uratuje świat przed zagładą. Podobną próbę podjęto już siedem lat wcześniej, ale wówczas nikt z załogi nie powrócił na Ziemię. Tym razem do misji zostaje wytypowanych osiem osób, nad którymi dowództwo obejmuje doświadczony kapitan Kaneda (Hiroyuki Sanada). Na pokład Icarusa II wchodzą m.in. Capa (Cillian Murphy), Corazon (Michelle Yeoh) i Mace (Chris Evans). Szybko okazuje się, że ktoś dokłada wszelkich starań, aby naukowcom nie udało się dotrzeć do celu. Jeden z pilotów popełnia fatalny błąd, którym pozbawia załogę zapasów tlenu. W dodatku Icarus II zaczyna odbierać sygnały ostrzegawcze od swojego poprzednika.

Urodzony w Manchesterze syn irlandzkich emigrantów, DANNY BOYLE zdobył popularność jako twórca oszałamiającego dramatu "Trainspotting" z Ewanem McGregorem. Wcześniej zwrócił na siebie uwagę czarną komedią "Płytki grób", przy której również współpracował z McGregorem i ze znakomitą, znaną z "Intymności" Kerry Fox. Powodzenie obu filmów sprawiło, że zaproszenie Boyle'a do Hollywood było kwestią czasu. Za oceanem zadebiutował komedią "Życie mniej zwyczajne", w której obok McGregora wystąpiły już amerykańskie gwiazdy: Holly Hunter, Cameron Diaz i Stanley Tucci. Później przyszedł czas na "Niebiańską plażę" według powieści Alexa Garlanda, w której główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio. Boyle powrócił do Wielkiej Brytanii, aby w 2001 roku zrealizować czarną komedię "Odkurzając zupełnie nago w raju", opowieść o sprzedawcach odkurzaczy, którzy po trupach dążą do zdobycia nagrody dla najlepszego akwizytora. W 2002 roku reżyser zwycięsko zmierzył się z horrorem. Jego "28 dni później" obsypano nagrodami. (m.in. Europejska Nagroda Filmowa za zdjęcia, 2 statuetki na festiwalu Fantasporto, Empire Award, Black Reel Award oraz nagroda na Neuchâtel International Fantasy Film Festival).

W filmie tym jedną z głównych ról zagrał Cillian Murphy, rewelacyjny irlandzki aktor znany widzom m.in. z "Wiatru buszującego w jęczmieniu" Kena Loacha czy doskonałej roli transwestyty Kici w "Śniadaniu na Plutonie" Neila Jordana. Murphy znalazł się również w obsadzie "W stronę słońca", w którym Danny Boyle kontynuuje swoją przygodę z kinem science fiction (wcześniej nakręcił m.in. krótkometrażowy film "Alien Love Triangle"). Aktorzy biorący udział w produkcji przed rozpoczęciem zdjęć przeszli gruntowne szkolenia z nurkowania, symulacji lotów i kaskaderskich sztuczek. Wszyscy uczestniczyli w wykładach z astronomii i fizyki, mieli też okazję doświadczyć stanu nieważkości. Boyle postanowił zintegrować zespół jeszcze bardziej przez wspólne mieszkanie. Aktorzy, w tym znana z "Wyznań gejszy" Michelle Yeoh czy Chris Evans ("Komórka"), zamiast w luksusowym apartamencie, zostali zakwaterowani w studenckiej bursie ze wspólną kuchnią i łazienką. "Dla niektórych był to swego rodzaju obóz przetrwania, ale z pozytywnymi wrażeniami" - żartował później Cillian Murphy.

WASZE OPINIE

fifblhilpy

yqpaxdbobmqmvt, http://www.jczysewlon.com/ fqcxdmxhgj

LUNA

jak na amerykanskie filmyto......dosyc dobra produkcja,ale fast food fast kultura

JackLondon

Troche w klimacie The Event Horizont. Nie bylo tutaj podrozy do piekiel ale film jest po prostu dobry
W STRONĘ SŁOŃCA
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2007
Jest rok 2057. Ludzie są coraz bardziej zaniepokojeni tym, co dzieje się ze Słońcem. Gwiazda wydaje się tracić moc, a uzależniona od niej Ziemia zaczyna powoli pokrywać się lodem. W stronę Słońca wyrusza ekspedycja naukowa, która ma umieścić na nim potężny ładunek jądrowy.
film science fiction
W STRONĘ SŁOŃCA
3,9 5 1 57