PREMIERA

2009.01.23

CANAL+ PREMIUM

W świecie kobiet

In the Land of Women

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Carter Webb (Adam Brody) jest młodym, wciąż niespełnionym pisarzem, który zarabia na życie pisaniem scenariuszy do filmów erotycznych. Właśnie został porzucony przez narzeczoną, znaną aktorkę Sophię (Elena Anaya), co nie wpływa korzystnie na jego samopoczucie.

Na wiadomość o pogarszającym się stanie zdrowia babci (Olympia Dukakis), postanawia opuścić słoneczną Kalifornię i udać się do rodzinnego domu na przedmieściach Detroit, by zatroszczyć się o chorą. Przy okazji ma nadzieję ukoić nadszarpnięte rozstaniem nerwy i w spokoju popracować nad długo planowaną powieścią. Z czasem Carter zaprzyjaźnia się z przeżywającą kryzys wieku średniego sąsiadką z naprzeciwka, Sarah Hardwicke (Meg Ryan) i jej dwiema dorastającymi córkami - rezolutną Paige (Makenzie Vega) i starszą, zbuntowaną Lucy (Kristen Stewart). Pod wpływem tych znajomości, wspólnych spacerów i rozmów, pisarz zaczyna patrzeć inaczej na życie. Zupełnie inaczej widzi też dzięki nim swoją przyszłość.

"W świecie kobiet" to słodko-gorzka opowieść o przyjaźni, miłości i potrzebie bliskości. Jej reżyserem jest JON KASDAN, syn znanego reżysera i scenarzysty Lawrence'a Kasdana, twórcy m.in. "Żaru ciała" i "Wielkiego chłodu". W tym ostatnim młody Jon po raz pierwszy pojawił się na ekranie. Przez ponad 20 lat próbował potem sił jako aktor, a od 2000 roku także jako scenarzysta, aż w końcu dojrzał, by pójść w ślady ojca i zadebiutować w roli reżysera. W dużej mierze autobiograficzny temat do filmu wybrał zgodnie z zasadą "pisz o tym, co znasz". "Kiedy usiadłem, żeby napisać film o tym, co kocham, wydało mi się oczywiste, że powinienem napisać o kobietach, o przebywaniu wśród nich i próbach wytłumaczenia sobie, na czym polegają moje związki z nimi" - wspominał Jon Kasdan.

Przy doborze obsady reżyser postanowił kontynuować tradycję rodzinną i, podobnie jak jego ojciec we "Francuskim pocałunku", zaprosić do pracy Meg Ryan. Jako wieloletni zdeklarowany fan aktorki, zadzwonił do niej, gdy tylko zakończył pracę nad scenariuszem. Dzięki naturalnemu wdziękowi i czarującemu uśmiechowi Meg Ryan stała się królową komedii romantycznych, występując w takich produkcjach, jak "Kiedy Harry poznał Sally" z Billym Crystalem czy "Bezsenność w Seattle" z Tomem Hanksem, za które dostała dwie z dotychczasowych trzech nominacji do Złotego Globu. Oszałamiający sukces filmów z jej udziałem przyniósł aktorce angaż do wspomnianego już "Francuskiego pocałunku", w którym zagrała u boku Kevina Kline'a, "Miasta aniołów" z Nicolasem Cagem, "Masz wiadomość" ponownie z Tomem Hanksem czy wreszcie "Kate i Leopold", gdzie partnerował jej Hugh Jackman. Choć w filmie Jona Kasdana pojawia się zarówno szczypta humoru, jak i niemała dawka romantyzmu, utrzymany jest w znacznie mroczniejszej tonacji, niż wspomniane tytuły.

Dużo bardziej złożona i dojrzała jest też postać granej przez Ryan bohaterki, której pogrążone w rutynie życie wymaga gruntownych zmian. Przychodzą one wraz z pojawieniem się znacznie młodszego od niej Cartera, którego zagrał Adam Brody. Aktor, często mylnie uważany za brata Adriana Brody'ego, zapewnił sobie popularność i rzeszę fanów dzięki udziałowi w serialu "Życie na fali", gdzie wcielił się w stale popadającego w kłopoty, wygadanego nastolatka. Reżyser w roli Cartera nie wyobrażał sobie nikogo innego i był gotów czekać z rozpoczęciem zdjęć 8 miesięcy, aż Brody znajdzie wolny termin.

WASZE OPINIE

Renu

Mnie film znudził po około 20 minutach. Moim zdaniem fatalny scenariusz, który razi słabymi i nieciekawymi dialogami oraz beznadziejną narracją. Monotonna scenografia, kiepskie aktorstwo, a w szczególności Meganka która dysponuje kilkoma wytartymi minami i tyle.
Wg mnie szkoda czasu.

Nie polecam.

jacoutie

Film o niczym, karygodnie wtorny, rozlazi sie a na dodatek ta straszna twarz Meg Ryan a'la Joker... To sie nie da ogladac.

majsterek

Może nie jest to jakieś arcydzieło, ale film całkiem przyjemny. Odniosłem jednak wrażenie, że wszystko dzieje się i kończy zbyt szybko. Przede wszystkim ciekawy wątek związku Cartera i Sarah powinien być bardziej rozwinięty i to kosztem raczej nudnych rozterek nastoletniej Lucy.

Meg Ryan w roli matki i żony naprawdę świetna i niezwykle urocza(choć niestety nie zdążyła rozwinąć aktorskich skrzydeł), Adam Brody też całkiem niezły, choć momentami trochę sztuczny. Jedynie Kristen Stewart zupełnie nie przypadła mi do gustu - dziewczę mizernie próbuje budować dramatyczną, zbuntowaną, pełną rozterek postać, ale zupełnie jej to nie wychodzi. Może po prostu brakuje jej jeszcze warsztatu.

Ogólnie na plus.
W świecie kobiet
reżyseria:
USA, 2007
Carter Webb (Adam Brody) jest młodym, wciąż niespełnionym pisarzem, który zarabia na życie pisaniem scenariuszy do filmów erotycznych. Właśnie został porzucony przez narzeczoną, znaną aktorkę Sophię (Elena Anaya), co nie wpływa korzystnie na jego samopoczucie.
komedia romantyczna
W świecie kobiet
3,9 5 1 41