PREMIERA

2008.04.17

CANAL+ PREMIUM

W SZKLANEJ MATNI

The Glass Web

USA, 1953

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pozbawiona skrupułów piękna diwa, Paula Rainer (Kathleen Hughes) z zimną krwią wykorzystuje mężczyzn, z którymi się umawia.

Po jednonocnej erotycznej przygodzie zaczyna szantażować żonatego Dona (John Forsythe) i w tym samym czasie nawiązuje romans z Henrym (Edward G. Robinson), który poszukuje tematów do opartego na autentycznych wydarzeniach telewizyjnego show "Zbrodnia tygodnia". Przy programie tym pracuje również jako scenarzysta Don. Paula bardzo chce wystąpić w jednym z odcinków i kiedy Henry'emu nie udaje się załatwić jej roli, kobieta wpada we wściekłość. Obraża kochanka, ale w rezultacie sama traci życie. Kiedy jej śmierć wychodzi na jaw, Don desperacko próbuje zatrzeć wszelkie ślady ich znajomości. Przeszkodą staje się Henry, który domaga się, aby Don na podstawie historii Pauli napisał scenariusz do kolejnego programu.

Oparty na powieści Maxa Ehrlicha kryminał "W szklanej matni" to film JACKA ARNOLDA, nominowanego w 1951 roku do Oscara za dokument "With These Hands". Arnold, jeden ze współreżyserów słynnego serialu "Statek miłości" i twórca takich filmów, jak "Mysz, która ryknęła" z Jean Seberg czy przygodowy horror "Potwór z Czarnej Laguny" nie ukrywał, że jego ulubionym gatunkiem zawsze było science fiction. "Już jako dziecko uwielbiałem opowieści fantasy, dlatego byłem bardzo szczęśliwy, kiedy zacząłem kręcić mój pierwszy film science fiction. Również dlatego, że nikt nie wtrącał się wtedy do mojej pracy. W tamtych czasach w studio nie było żadnych ekspertów od kina fantasy, więc ja uchodziłem za jedynego. Oczywiście nie byłem nim, ale producenci o tym nie wiedzieli, dlatego zostawili mnie w spokoju" - opowiadał Arnold.

"W szklanej matni", z rywalizującą wówczas pod względem urody z Marilyn Monroe gwiazdką kina klasy B Kathleen Hughes, było drugim filmem Universal Pictures zrealizowanym w technologii 3D. Pierwsze eksperymentalne trójwymiarowe pokazy filmu nie spodobały się jednak publiczności (prawdopodobnie z powodu pozostawiającego dużo do życzenia projektora), dlatego film wszedł do kin w wersji 2D. Nie wiadomo, czy kopia trójwymiarowa w ogóle była wówczas wykorzystana podczas komercyjnych pokazów, ale do dziś zachowała się w archiwum Universal Pictures. Pierwszym filmem tej wytwórni nagranym w 3D byli "Przybysze z przestrzeni kosmicznej" z tego samego roku - horror science fiction zrealizowany również przez Jacka Arnolda.
W SZKLANEJ MATNI
reżyseria:
USA, 1953
Pozbawiona skrupułów piękna diwa, Paula Rainer (Kathleen Hughes) z zimną krwią wykorzystuje mężczyzn, z którymi się umawia.
film kryminalny
W SZKLANEJ MATNI
5,0 5 1 1