PREMIERA

2008.06.15

CANAL+ PREMIUM

WAKACJE JASIA FASOLI

Mr. Bean's Holiday

Francja/Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jaś Fasola (Rowan Atkinson), dla jednych ekscentryk, dla innych idiota, wygrywa główną nagrodę na loterii parafialnej - tygodniowe wakacje w Cannes oraz nowiutką kamerę wideo.

Wyrusza pełen entuzjazmu w podróż życia, ale szybko dopadają go kłopoty. Na początek gubi pieniądze, dokumenty i bilety, co sprawia, że droga na południe Francji zamienia się w prawdziwy maraton przygód. Trzeba dodać, że niesamowita wyprawa Fasoli odbywa się niemal w całości bez komunikacji werbalnej. Jaś zna bowiem po francusku tylko dwa słowa: "oui" i "non", nie licząc "gracias", które za francuskie uważa. Fasola trafia m.in. na plan reklamówki jogurtu, po czym przygarnia 10-letniego Rosjanina, Stepana (Max Baldry), którego wcześniej nieświadomie rozdziela z ojcem. Staje się poszukiwanym w całym kraju porywaczem dzieci, podróżuje autostopem z początkującą aktorką Sabine (Emma de Caunes), aż wreszcie dostaje się do Cannes na sam początek słynnego festiwalu. Ale to nie koniec niespodzianek. Fasola, który dostaje się na galę tylnym wejściem, ku zdumieniu uczestników i jurorów prezentuje tam własny film - amatorskie wideo nagrane nową kamerą, które przepadkiem przerywa seans nudnej superprodukcji. Efekt jest zdumiewający.

"Wakacje Jasia Fasoli" to film, którym Rowan Atkinson postanowił pożegnać się z postacią uroczego, choć nieco obleśnego nieudacznika, który ma za najlepszego przyjaciela sfilcowanego pluszowego misia, a sałatę suszy w skarpetce. Jaś Fasola gości na ekranach telewizyjnych od 1990 roku. Jego międzynarodowa sława zaowocowała pierwszym pełnometrażowym filmem "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" w 1997 roku. Wówczas Fasola zaistniał w artystycznym światku Los Angeles, dlatego tym razem producenci postanowili wysłać go do Europy. Twórcy scenariusza, wśród których jest sam Atkinson, zainspirowali się komediowym przebojem "Wakacje pana Hulot" Jacquesa Tati, który w 1953 roku zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu w Cannes. Atkinson podkreślał jednak różnice między Fasolą a Hulotem: "Esencją tamtego filmu było to, że główny bohater podróżuje 5 minut, a na plaży spędza pozostałe półtorej godziny. Tymczasem my podróżujemy przez cały czas trwania filmu, aby spędzić na plaży jego ostatnie 5 minut". Aby oddać hołd slapstickowym niemym komediom, twórcy postanowili, że większości dialogów w filmie toczyć się będzie po francusku i rosyjsku, a ponieważ Jaś Fasola mówi w tych językach tylko trzy słowa, film ma właściwie charakter kina niemego. Reżyserię powierzono Brytyjczykowi STEVE'OWI BENDLACKOWI, nominowanemu do Grammy za telewizyjny film muzyczny "Peter and the Wolf: A Prokofiev Fantasy" i do Bafty za serial "Spitting Image".

Na plan zaproszono gwiazdy z obu stron oceanu, m.in. dwukrotnie nominowanego do Oscara Willema Dafoe czy Jeana Rocheforta, laureata m.in. nagrody publiczności festiwalu w Wenecji za rolę w "Człowieku z pociągu". Ewenementem jest fakt, że ekipa "Wakacji Jasia Fasoli" jako pierwsza w historii otrzymała zgodę od organizatorów festiwalu w Cannes na realizację filmu podczas trwania imprezy. "Nie mogłam w to uwierzyć, ale to również zasługa Jasia. Giles Jacob, szef festiwalu, okazał się wielkim fanem pana Fasoli i dzięki niemu wszyscy mogliśmy przejść się po czerwonym dywanie podczas tego najważniejszego na świecie święta kina" - mówiła koproducentka "Wakacji Jasia Fasoli" Caroline Hewitt.

WASZE OPINIE

iMichał

film na 5+!

Wąsik

dobry film, ciekawa akcja, nie ma dużego przesadyzmu w nim i co najważniejsze bawi:))

Bartolomeusz

Mówią szczerze pierwsza część Jasia Fasoli "Nadciąga totalny kataklizm" bardziej mi przypadła do gustu. Nie jest tak, że film nie śmieszy, ale w większości jest to humor, który już znamy.Tylko osoby, które nie znały wcześniej Fasoli (czy ktoś taki istnieje?) mogą poczuć chwile świeżości. Mnie najbardziej ubawił nie Rowan Atkinson, ale Willem Dafoe, w roli zapatrzonego w siebie reżysera. Podsumowując mocna 3+.
WAKACJE JASIA FASOLI
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2007
Jaś Fasola (Rowan Atkinson), dla jednych ekscentryk, dla innych idiota, wygrywa główną nagrodę na loterii parafialnej - tygodniowe wakacje w Cannes oraz nowiutką kamerę wideo.
komedia
WAKACJE JASIA FASOLI
4,4 5 1 78