zdjęcia: Marcin Makowski

PREMIERA

2014.11.15

CANAL+ PREMIUM

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Koprodukowany przez CANAL+ "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy będzie miał telewizyjną premierę 15 listopada 2014 o 21:00 na antenie stacji. Film był polskim kandydatem do Oscara® 2014, został wyróżniony m.in. Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago i był nominowany do pięciu Polskich Nagród Filmowych - Orłów.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" - premiera miesiąca w listopadzie w CANAL+ - była długo wyczekiwanym filmem. Nie tylko dlatego, że zrealizował go laureat Oscara, ale także dlatego, że po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk Andrzeja Wajdy, skupiający się na walce jednostki z niesprawiedliwością. Film został zgłoszony jako polski kandydat do Oscara®2014, wyróżniony m.in. Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago i nominowany do pięciu Orłów (Polskich Nagród Filmowych).

- To niezwykły bohater i niewiarygodna kariera. W ciągu trzech dni stał się jednym z najsławniejszych ludzi na świecie. (...) Nie ma szansy, żeby to, co napisałem, spodobało się wszystkim, bo każdy w Polsce ma swojego Wałęsę - mówił Janusz Głowacki o bohaterze i scenariuszu produkcji Andrzeja Wajdy.

Klamrą fabularną napisanego przez Janusza Głowackiego scenariusza "Człowieka z nadziei" jest słynny wywiad z 1981 roku, którego Wałęsa udzielił włoskiej dziennikarce Oranie Fallaci. Wspomina w nim lata 70., początki swojej kariery politycznej zakończonej pokojową nagrodą Nobla, urzędem prezydenckim i występem w amerykańskim Kongresie. W tym czasie Wałęsa przeistoczył się ze zwykłego, ale zaangażowanego społecznika o niespożytej energii w charyzmatycznego przywódcę, świadomego swojego statusu i historycznej wartości. Równolegle do politycznej kariery Wałęsy toczy się opowieść o jego życiu prywatnym. Tu na pierwszy plan wysuwa się postać jego żony Danuty, ich relacje, dom pełen dzieci, codzienne sprawy. Okazuje się, że za plecami bohatera stoi bardzo silna kobieta, która stawia czoła zarówno funkcjonariuszom SB kolejny raz przeszukującym jej dom, jak i dziesiątkom obcych ludzi, opozycjonistów, dziennikarzy i znajomych męża, którzy w pewnym okresie całymi dniami okupują mieszkanie Wałęsów.

W tytułowego bohatera wcielił się brawurowo Robert Więckiewicz, laureat trzech Orłów Polskiej Akademii Filmowej oraz licznych nagród w kraju i zagranicą, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, na festiwalach w Courmayeur, w Setubal i Chicago. W ostatnich latach Więckiewicz zasłynął wspaniałymi kreacjami, w takich produkcjach, jak "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland czy "Pod mocnym aniołem" Wojciecha Smarzowskiego. Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska, wyróżniona m.in. Polską Nagrodą Filmową za film "W ciemności" i dwoma nagrodami aktorskimi na festiwalu w Gdyni za film Agnieszki Holland oraz "Trzy minuty. 21:37" Macieja Ślesickiego. Parze głównych aktorów na planie partnerują m.in. Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

WASZE OPINIE

Arkon

Jakoś nie pasuje mi słowo fan do Twórczości(przez wielkie T) Pana Andrzeja Wajdy. Jeśli takie filmy jak Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana(dla mnie najlepszy film polski), Człowiek z marmuru i z żelaza, Katyń komuś się nie podobają, to...dziwię się bardzo. Film o Wałęsie jak na filmy tego reżysera jest przeciętny, ale jak na inne dzieła w Canal+ w listopadzie to niemalże arcydzieło.

GAZO

Nie jestem fanem Wajdy, dla mnie film jest nieco przereklamowany.
Świetna muzyka, super wklejki np.Janda i Radziłwiłowicz.
Nie licząc roli Więckiewicza ( poza konkuręcją dla mnie OSCAR!! ) to rewelacji nie ma.
Trzeba zobaczyć chociażby ze względów historycznych.
P.S szkoda ,że jadnak Bellucci nie zagrała!!
Wałęsa. Człowiek z nadziei
reżyseria:
Polska, 2013
Koprodukowany przez CANAL+ "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy będzie miał telewizyjną premierę 15 listopada 2014 o 21:00 na antenie stacji. Film był polskim kandydatem do Oscara® 2014, został wyróżniony m.in. Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago i był nominowany do pięciu Polskich Nagród Filmowych - Orłów.
dramat/biograficzny
Wałęsa. Człowiek z nadziei
3,4 5 1 90