PREMIERA

2012.05.15

CANAL+ PREMIUM

WALET PIKOWY

Polska, 1960

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Teston to "przestępca nad przestępcami". Bezkarnie okrada banki w całej Europie. Ściga go bezskutecznie policja wielu krajów, a za jego schwytanie wyznaczono dużą nagrodę.

Rabuś znajduje idealne miejsce do ukrycia. Jest nim latarnia morska zbudowana na podwodnych skałach, do której łódź z lądu przypływa tylko dwa razy w roku. Pełniącemu służbę latarnikowi przedstawia się jako Józef Marac (Jarema Stępowski), komisarz policji, który od kilku miesięcy poszukuje słynnego złodzieja. Wacław Kawanias (Czesław Roszkowski) od dwudziestu lat żyje samotnie w latarni morskiej i z wielkim upodobaniem zgłębia tajniki kryminologii. W przybyszu ze zdumieniem rozpoznaje dawnego huzara, porucznika Alfonsa Emanuela Waleta, hulakę i karcianego oszusta, zwanego Waletem Pikowym. Dla niego właśnie porzuciła go Melania (Janina Traczykówna), wielka miłość latarnika. Kawanias korzysta z okazji. Za przyzwoleniem Maraca zostawia go w latarni, a sam udaje się na poszukiwanie utraconej przed laty ukochanej. Tymczasem w mieście trwa gorączkowy pościg za Testonem.

W dziejach powojennej polskiej komedii TADEUSZ CHMIELEWSKI jest twórcą kultowym. "Nie lubię poniedziałku", "Gdzie jest generał..." i "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" należą do największych przebojów kinematografii PRL. "Walet pikowy" to drugi pełnometrażowy obraz fabularny w jego dorobku. Ta lekka, przesycona absurdalnym humorem komedia z wątkiem kryminalnym, powstała na podstawie opowiadania Zdenka Jirotki "Człowiek z psem". Autorami scenariusza są Halina Wirska i Tadeusz Chmielewski. Reżyser zrealizował "Waleta pikowego" w konwencji surrealistycznej groteski. Ludzkie słabości i śmieszności pokazane są w krzywym zwierciadle.

Rolę główną gra Czesław Roszkowski ("Kalosze szczęścia", "Tysiąc talarów", "Głos ma prokurator"), na drugim planie bryluje Stefan Bartnik ("Zemsta", "Ewa chce spać", "Sygnały") jako były kamerdyner państwa Dominków, rodziców ukochanej głównego bohatera i rzekomy złodziej. W epizodach towarzyszy im cała plejada aktorów, m.in. Jarema Stępowski, Ludwik Benoit, Wacław Kowalski, Janusz Kłosiński, Barbara Krafftówna, Lech Ordon. Zwraca uwagę wysublimowana scenografia (Bolesław Kamykowski) i charakteryzacja (Maria Lasnowska). Autorem zdjęć jest Jerzy Stawicki ("Wielki Szu", "Wierna rzeka", "Cudzoziemka"), muzykę skomponował Henryk Czyż ("Ewa chce spać", "Inspekcja pana Anatola").

WASZE OPINIE

bazyli

Ramotka - z ciekawostką raczej tylko dla mnie gdańszczanina - zdjęcia kręcone w Gdańsku i to w starym
WALET PIKOWY
Polska, 1960
Teston to "przestępca nad przestępcami". Bezkarnie okrada banki w całej Europie. Ściga go bezskutecznie policja wielu krajów, a za jego schwytanie wyznaczono dużą nagrodę.
komedia
WALET PIKOWY
4,9 5 1 43