DreamWorks
  • Oscar

PREMIERA

2007.02.24

CANAL+ PREMIUM

WALLACE I GROMIT - KLĄTWA KRÓLIKA

Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit

Wlk. Brytania, 2005

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pan Wallace (Peter Sallis), znany w okolicy jako niezbyt rozgarnięty amator wynalazków, wraz ze swoim wiernym przyjacielem, psem Gromitem, prowadzą firmę Anti-Pesto. Zajmują się unieszkodliwianiem groźnych dla hodowli ogródkowych warzyw królików.

Robią to za pomocą skonstruowanej przez Wallace'a maszyny, która łapie, ale nie zabija schwytanych stworzeń. Tymczasem dla zbzikowanych na punkcie ogródków okolicznych sąsiadów zbliża się najważniejszy w roku moment - konkurs na najbardziej dorodne warzywo. Jednak ku przerażeniu jego organizatorki i jurorki Lady Campanuli Tottington (Helena Bohnam Carter) miejscowe ogrody, grządki i uprawy pustoszy nieuchwytna bestia, która tratuje każdy piękny okaz. Mieszkańcy są zrozpaczeni. Konkurs to ich ulubiona rozrywka i miejscowa tradycja. Postanawiają zwrócić się do Wallace'a i Gromita z prośbą o unieszkodliwienie tajemniczego niszczyciela ogródkowych plonów. W tym samym czasie Victor (Ralph Fiennes), miejscowy snob i pretendent do ręki Lady Tottington, zamierza ustrzelić grasującą po miejscowych ogrodach bestię, zapewnić sobie tym samym względy Campanuli i zaistnieć w oczach lokalnej społeczności jako bohater.

NICK PARK i STEVE BOX, twórcy m.in. "Uciekających kurczaków", uchodzą w świecie animacji za niekwestionowane autorytety. Ich pozycja jest od lat niezachwiana, tym bardziej, że nie poddają się naciskom wytwórni i swoje filmy robią wciąż metodą tradycyjną, czyli ręcznie. Uwielbiani przez publiczność i krytykę dyktują warunki współpracy takim hollywoodzkim gigantom, jak wytwórnia Dreamworks, dla której wykreowali "Wallace'a i Gromita - Klątwę królika". Obie wcześniejsze historie opowiadające o przygodach przyjaciół ("Wallace i Gromit - Wściekłe gacie" oraz "Wallace i Gromit - Golenie owiec") zdobyły Oscary w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy w 1994 i 1996 roku. Wykreowani przez duet Box-Park bohaterowie - niezdara, wielbiciel krakersów i sera, Wallace oraz jego sprytny przyjaciel, pies Gromit - stali się od tego czasu postaciami kultowymi, uwielbianymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Było więc kwestią czasu kiedy powstanie pełnometrażowa wersja ich przygód. Pracowało nad nią ponad 30 animatorów. Samo zaprojektowanie scenografii miasteczka, gdzie toczy się akcja zajęło kilka miesięcy, a jego wykonanie ponad dwa. "Jedno poruszenie ręką, które trwa sekundę, w rzeczywistości wymagało wykonania 25 ujęć, co czasami zajmowało pół dnia" - opowiadał o produkcji jeden z animatorów Pascual Perez. Również ubrania bohaterów i elementy scenografii malowane były ręcznie. Na potrzeby filmu zbudowano 32 makiety różnych rozmiarów, imitujące prawdziwy świat: ulicę, targ, kościół czy miejsce na piknik. Wszystko zostało odtworzone z najdrobniejszymi detalami, ze szczególną troską o ich brytyjskość. Na przykład firmowa ciężarówka firmy Wallace'a i Gromita wzorowana jest na angielskim samochodzie Austin A35.

Głosu Lady Tottington użyczyła Helena Bohnam Carter, która zadebiutowała tytułową rolą w "Lady Jane" Trevora Nunna. Aktorkę pamiętamy także jako Ofelię z "Hamleta" Franca Zeffirelliego, Helen z "Powrotu do Howards End" Jamesa Ivory'ego, Amandę z "Jej wysokość Afrodyta" Woody'ego Allena czy Marlę Singer z "Podziemnego kręgu" Davida Finchera. Bohnam Carter użyczyła także głosu "Gnijącej pannie młodej" Tima Burtona. Victor - kandydat do ręki Campanuli - mówi natomiast głosem Ralpha Fiennesa, znanego m.in. jako Lord Voldemort z serii o Harrym Potterze, Justin Quayle z "Wiernego ogrodnika", Heathcliff z "Wichrowych wzgórz" Petera Kosminsky'ego czy tytułowy "Angielski pacjent" Anthony'ego Minghelli.

Głosy: Peter Sallis (Wojciech Paszkowski), Helena Bohnam Carter (Izabella Bukowska), Ralph Fiennes (Zbigniew Suszyński)

"Wallace i Gromit - Klątwa królika" zdobyła m.in. Oscara za najlepszy film animowany, nagrody BAFTA (Alexander Korda Award i Children's Award), British Academy Award i wiele innych.

Nagrody filmowe

Najlepszy długometrażowy film animowany, WALLACE I GROMIT - KLĄTWA KRÓLIKA

WASZE OPINIE

Hydraulik

Film jest rewelacyjny,najlepszy film jaki mialem przyjemnosc ogladania z plasteliny.

zupa

Syn będzie zadowolony, że w ramówce pojawiła się kolejna animacja. Sam nie widziałem, więc chętnie skonfrontuje "miodność" filmu.

ITI

Serial był ciekawy, film zapewne równie śmieszny.
WALLACE I GROMIT - KLĄTWA KRÓLIKA
Wlk. Brytania, 2005
Pan Wallace (Peter Sallis), znany w okolicy jako niezbyt rozgarnięty amator wynalazków, wraz ze swoim wiernym przyjacielem, psem Gromitem, prowadzą firmę Anti-Pesto. Zajmują się unieszkodliwianiem groźnych dla hodowli ogródkowych warzyw królików.
film animowany
WALLACE I GROMIT - KLĄTWA KRÓLIKA
4,2 5 1 51