PREMIERA

2011.01.07

CANAL+ PREMIUM

Wampiry i świry

Vampires Suck

USA, 2010

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Becca Crane (Jenn Proske) przeprowadza się do prowincjonalnego Sporks, po tym jak jej matka wdała się w romans z Tigerem Woodsem. Dziewczyna ma zamieszkać z mało rozgarniętym ojcem, szeryfem Frankiem (Diedrich Bader). Tymczasem w miasteczku dzieją się niepokojące rzeczy, w tym coraz liczniejsze morderstwa.

Podejrzenia padają na tajemniczą rodzinę Kardashianów. W szkole Becca szybko aklimatyzuje się i zaprzyjaźnia z kilkoma osobami. Jej uwagę pochłania jednak blady, lubiący przypudrować nosek Edward Sullen (Matt Lanter), który pewnego dnia ratuje ją od śmierci pod kołami jeepa. Czarujący wybawca ostrzega jednak dziewczynę, by się w nim nie zakochała. Po długich rozmyślaniach Becca dochodzi do wniosku, że Edward jest jednym z członków boysbandu Jonas Brothers. Chłopak wyprowadza ją z błędu zdradzając swoją tajemnicę - jest wampirem. Kiedy dla dobra zadurzonej po uszy w nim Bekki opuszcza miasteczko, panna Crane pociesza się znajomością z wilkołakiem przemieniającym się w chihuahuę, Jacobem Whitem (Chris Riggi).

"Wampiry i świry" to parodia modnych wśród młodych widzów produkcji z krwiopijnymi bohaterami w rolach głównych. Twórcy wzięli na tapetę przede wszystkim bijącą rekordy popularności Sagę "Zmierzch". Autorami scenariusza i reżyserami komediiJASON FRIEDBERG i AARON SELTZER, duet znienawidzony przez co poważniejszych recenzentów. Filmy tworzone przez tę dwójkę nie unikają nominacji do Złotych Malin podobnych nagród oraz rankingów dla najgorszych filmów roku, dekady itp. Mimo to ich parodie ściągają do kin i przed telewizory rzesze widzów. Bez względu na zarzuty krytyki, na filmach duetu Friedberg-Seltzer nie sposób wysiedzieć bez mimowolnego parskania śmiechem, w szczególności, jeśli jest się na bieżąco z nowościami popkultury. Ich kino kipi od prześmiewczych odniesień do ostatnich superprodukcji, muzyki pop i świata celebrytów. "Nasze filmy opierają się na absurdzie i skojarzeniach" - mówi Peter Safran, producent stale kooperujący z duetem. Panowie rozpoczęli wspólną karierę od współpracy przy scenariuszu do "Szklanką po łapkach" i "Strasznego filmu". Potem, oprócz pisania, wzięli się za reżyserię i tak powstały "Komedia romantyczna", "Totalny kataklizm", a także "Wielkie kino" i "Poznaj moich Spartan". Sami przyznają, że są fanami filmów, które parodiują. "Nakręciliśmy "Poznaj moich Spartan" i "Komedię romantyczną" - mówi Friedberg - z sympatii do takich historii. Wyśmiewamy to, co lubimy. Kolejny film musiał zostać poświęcony wampirom, które wręcz opanowały rynek. "Mnożące się produkcje o wampirach to kupa śmiechu. Moda na wampiry to szaleństwo" - tłumaczy Friedberg. Do roli Bekki pretendowało mnóstwo dziewczyn, w tym także znanych aktorek komediowych. Mimo to angaż zdobyła debiutująca na ekranie Jenn Proske, która wydała się twórcom stworzona do tej roli. Świetnie ich zdaniem wypada i w scenach komediowych i dramatycznych, naturalnie wcielając się w dziwaczną siedemnastolatkę. Jej ukochanego, bladolicego Edwarda, zagrał znany reżyserom z "Totalnego kataklizmu" Matt Lanter. Ekranowy konkurent wampira to obdarzony boskim ciałem Jacob White, czyli Chris Riggi, który na potrzeby roli tygodniami przed pierwszym klapsem przesiadywał na siłowni, spożywając dietetyczne posiłki. "Zależało mi na tym, by widzowie mieli frajdę. Miałem niewiele czasu, by przygotować się do roli, więc głównie trenowałem. Najtrudniej było zrezygnować z ulubionego żarcia. Miałem wrażenie, że jem wióry. Ale zacisnąłem zęby i dałem radę" - mówi Chris. Jason Friedberg i Aaron Seltzer za wampirzą historię dostali jak zwykle serię batów od krytyków, lecz żądna śmiechu widownia nie zawiodła. Film zarobił w sumie ponad 80 milionów dolarów, czterokrotnie przewyższając budżet.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

BeruZadra

Ktoś dał radę to obejrzeć? Ja nie.
Wampiry i świry
USA, 2010
Becca Crane (Jenn Proske) przeprowadza się do prowincjonalnego Sporks, po tym jak jej matka wdała się w romans z Tigerem Woodsem. Dziewczyna ma zamieszkać z mało rozgarniętym ojcem, szeryfem Frankiem (Diedrich Bader). Tymczasem w miasteczku dzieją się niepokojące rzeczy, w tym coraz liczniejsze morderstwa.
komedia
Wampiry i świry
3,7 5 1 23