PREMIERA

2012.04.21

CANAL+ PREMIUM

Weekend

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Max (Paweł Małaszyński) i jego młodszy brat Gula (Michał Lewandowski) są gangsterami walczącymi o wpływy w mieście. Lubią luksusowe samochody i nie stronią od towarzystwa pięknych, czasem bardzo młodych kobiet.

W czasie akcji są zawsze chłodni i opanowani. Nawet z najgorszej strzelaniny wychodzą bez szwanku. Kiedy na mieście pojawiają się dwie tajemnicze walizki - jedna wypchana narkotykami, druga pieniędzmi - Max i Gula zamierzają wejść w ich posiadanie. Zamiary starają się im pokrzyżować zarówno wpływowi gangsterzy, jak i pospolici przestępcy, a wśród nich niegrzeszący profesjonalizmem gang Cygana, groźny Norman (Paweł Wilczak) i pojawiająca się w najmniej spodziewanych momentach zabójczo seksowna Maja (Małgorzata Socha). Gangsterów rozpracowuje nadużywający alkoholu komisarz (Jan Frycz) przy wsparciu stawiającego pierwsze kroki w wydziale kryminalnym aspiranta Malinowskiego (Antoni Królikowski).

"Weekend" to debiut reżyserski CEZAREGO PAZURY, który po latach aktorskich sukcesów postanowił sprawdzić się po drugiej stronie kamery. Zamiarem aktora było zrobienie filmu rozrywkowego na światowym poziomie. Pazura postawił na komedię gangsterską, jak podkreśla, nieobecną dotąd w naszym kinie. "Nie pamiętam, żebym oglądał coś podobnego w polskim wydaniu. W amerykańskich produkcjach owszem - "Pulp Fiction", "Przekręt". "Kiler" był komedią na temat. Olaf Lubaszenko i jego kino autorskie to jeszcze coś innego. A tu chodzi o pewien rodzaj zabawy kinem gangsterskim" - przybliża swój zamysł reżyser. Scenarzysta filmu Lesław Kaźmierczak zadbał o to, by w "Weekendzie" nie zabrakło właściwych gatunkowi efektownych strzelanin, pościgów, krwistych dialogów, pięknych kobiet i typów z pod ciemnej gwiazdy. Na pierwszym planie zobaczyć można Pawła Małaszyńskiego i Michała Lewandowskiego ("Teczki", serial "Majka"), wcielających się w przestępcze rodzeństwo. "To twardy facet z zasadami, kiedyś był żołnierzem, a teraz razem ze bratem Gulą zajmuje się mokrą robotą. Nie nazywam go lichwiarzem, nie nazywam go gangsterem. Z Czarkiem znaleźliśmy takie dobre określenie na niego: romantyczny chuligan" - charakteryzuje swojego bohatera Małaszyński, który po roli fanatycznego kibica piłkarskiego w "Skrzydlatych świniach" po raz kolejny wciela się w twardziela. Najbardziej tajemniczą bohaterką, femme fatale "Weekendu" jest Maja w wykonaniu Małgorzaty Sochy. "Ona ma niebywały talent komediowy. Wiem po sobie, że człowiek, który ma talent komediowy, ma talent do wszystkiego" - komplementuje popularną aktorkę i siebie Pazura. Jedną z barwniejszych postaci półświatka ukazanych w filmie jest Norman. "Nieprzewidywalny i dosyć niezrównoważony emocjonalnie. U niego między akcją a reakcją upływają jakieś ułamki sekund. I nie koniecznie ta reakcja jest przemyślana. Najczęściej to pogarsza jego i tak słabą sytuację" - mówi o swoim bohaterze Paweł Wilczak, aktor znany z popularnych produkcji TVN ("Kasia i Tomek", "Usta Usta"), który miał okazję wcielić się w gangstera w serialu "Ekstradycja". Pokręconych, nieprzewidywalnych osobowości nie brak również po stronie stróżów prawa. Uchodzący za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Jan Frycz z początku nie był przekonany do wzięcia udziału w filmie. "Bardzo sceptycznie podchodziłem do tego projektu. Pomyślałem, że Czarek będzie grał reżysera, że to będzie jego kolejna rola. Ale muszę powiedzieć, że byłem bardzo miło zaskoczony, że precyzyjnie i doskonale wiedział, o co mu chodzi, nie mówiąc już o pozytywnej energii, którą posiada" - mówił grający znerwicowanego komisarza Frycz. Znanych nazwisk nie brak także na dalszym planie. W handlarza bronią wcielił się młodszy brat reżysera Radosław Pazura, w nieletnią dziewczynę Guli znana z "Galerianek" Anna Karczmarczyk, Cygana zagrał Piotr Miazga ("Haker", "Generał - zamach na Gibraltarze"), Czeskiego - Olaf Lubaszenko, a matkę aspiranta Malinowskiego Adrianna Biedrzyńska.

Nazwisko reżysera podziałało na widzów jak magnes - debiut aktora obejrzało w pierwszy weekend wyświetlania blisko 300 tysięcy osób, a film długie tygodnie okupował czołowe miejsca polskiego box office'u. Zachęcony powodzeniem "Weekendu" Pazura zapowiada, że to nie koniec jego przygody z reżyserią.

WASZE OPINIE

admin

Drodzy Widzowie, przypominam, że tematem tego wątku jest komentarz do filmu "Weekend", proszę bez osobistych wycieczek.

bazyli

Na drzewo

tufta

Bazyli,weź Ty sobie kup jakiś środek owadobójczy bo ci mszyca liście wtarabania buraku.Ha,ha,ha :-)
Skończysz w cukierniczce jak się będziesz wymądrzał.
Pozdrawiam.
Weekend
reżyseria:
Polska, 2010
Max (Paweł Małaszyński) i jego młodszy brat Gula (Michał Lewandowski) są gangsterami walczącymi o wpływy w mieście. Lubią luksusowe samochody i nie stronią od towarzystwa pięknych, czasem bardzo młodych kobiet.
komedia sensacyjna
Weekend
2,8 5 1 21