PREMIERA

2012.01.15

CANAL+ PREMIUM

Węgierska księżna

THE COUNTESS

Niemcy/Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: kostiumowy/dramat historyczny/thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Siedmiogród, przełom XVI i XVII wieku. Po śmierci męża, możnowładcy Franciszka Nádasdego księżna Elżbieta Batory (Julie Delpy) poznaje Istvána Thurzó (Daniel Brühl), syna hrabiego Györgego Thurzó (William Hurt).

Elżbieta zakochuje się w młodym szlachcicu, lecz jego ojciec sprzeciwia się ich związkowi, planując ślub Istvána z córką zamożnego kupca. Przekonana, iż na przeszkodzie miłości stoi duża różnica wieku, księżna wpada na makabryczny pomysł. Zaczyna mordować dziewice, by kąpać się w ich krwi. Wierzy, że zabiegi te zapewniają jej młodość i urodę. Wkrótce niepokojące plotki o nawykach Elżbiety docierają na dwór króla Macieja Habsburga. Zbadaniem sprawy ma zająć się György Thurzó, który do zamku księżnej wysyła Istvána.

"Węgierska księżna" nawiązuje do losów "krwawej hrabiny z Czachtic", Elżbiety Batory, która należała do jednego z najbogatszych i najpotężniejszych rodów szlacheckich Siedmiogrodu, a więzy pokrewieństwa łączyły ją także z przyszłym królem Polski Stefanem Batorym. W rodzinie Elżbiety nierzadkie były przypadki epilepsji i różnych chorób psychicznych, co było zapewne skutkiem ciągłych małżeństw pomiędzy blisko spokrewnionymi członkami możnych rodów. Siedmiogrodzka księżna przeszła do historii jako wielokrotna morderczyni o sadystycznych skłonnościach. Opowieści o kąpielach Elżbiety w krwi młodych dziewic przyczyniły się do powstania legendy o jej domniemanym wampiryzmie. Prawdopodobną jednakże wydaje się wersja o spisku, mającym na celu oskarżenie Batory o zamordowanie 650 kobiet i doprowadzenie do zlikwidowania tej młodej, wpływowej, bogatej, a także nieprzeciętnie inteligentnej i wykształconej wdowy.

Kino wielokrotnie nawiązywało do historii Elżbiety Batory, by wspomnieć choćby jedną z nowel składających się na pamiętne "Opowieści niemoralne" Waleriana Borowczyka. Tym razem z mroczną legendą "wampirzycy z Siedmiogrodu" zmierzyła się znana francuska aktorka i reżyserka JULIE DELPY, której wcześniejszy film "Dwa dni w Paryżu" zapewnił nominacje do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej. "Z pozoru może wydawać się to opowieść gotycka, ale jest to dramat, który skupia się na psychologii ludzi, którzy dysponują władzą" - mówiła o swoim filmie reżyserka. Oprócz wcielającej się brawurowo w tytułową postać Julie Delpy na ekranie zobaczyć można także Daniela Brühla ("Goodbye Lenin", "Dwa dni w Paryżu", "Bękarty wojny"), Williama Hurta ("Park Gorkiego", "Pocałunek kobiety pająka", "Historia przemocy"), Anamarię Marinkę ("4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni") czy Sebastiana Blomberga ("Baader-Meinhof"). Na szczególną uwagę zasługuje znakomita scenografia Huberta Pouille ("Król tańczy", "Krucjata w dżinsach") i kostiumy Pierre'a-Yvesa Gayrauda ("Pachnidło: Historia mordercy", "Trzej muszkieterowie 3D"), pozwalające przenieść się w równie romantyczne, co i mroczne czasy "krwawej hrabiny".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

barnee

A mi się zdaje, że niezły wałek jej wykręcili. Historię piszą zwycięzcy - więc legenda o niej powstała po myśli sądzących a nie osądzonej. Dobrze, że w filie jest pewne niedopowiedzenie czy była ona katem czy ofiarą. Historia ciekawa, ale sam film taki sobie.

Arcyz

Jeden z lepszych historycznych filmow ktory
widzialem. Ogladalem go kilka ray i zamierzam
obejrzec jeszcze raz czy dwa.

Arkon

Film mi się nie podobał- nuda, silenie się na epatowanie przemocą, zła reżyseria(dziwnie mi się wydaje, że jednoczesna reżyseria i występ w głównej roli przerosły panią Delpy). Szkoda czasu.
Węgierska księżna
reżyseria:
Niemcy/Francja, 2009
Siedmiogród, przełom XVI i XVII wieku. Po śmierci męża, możnowładcy Franciszka Nádasdego księżna Elżbieta Batory (Julie Delpy) poznaje Istvána Thurzó (Daniel Brühl), syna hrabiego Györgego Thurzó (William Hurt).
kostiumowy/dramat historyczny/thriller
Węgierska księżna
4,1 5 1 18