PREMIERA

2003.12.23

CANAL+ PREMIUM

WESELE

Polska, 1972

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. Pełna rozmachu i wigoru ekranizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, nagradzana zarówno w Polsce, jak i na świecie.

ANDRZEJ WAJDA "Weselem" fascynował się od zawsze. W swojej autobiografii "Kino i reszta świata" pisze nawet: "Trudno wyobrazić sobie nasze życie literackie i teatralne bez 'Wesela'. Tylko nieliczni polscy pisarze i artyści mogą z ręką na sercu powiedzieć, że niczego z 'Wesela' nie ukradli, tak dalece utwór ten wgryzł się w naszą świadomość." Ekranizacja Wajdy miała z początku przenosić dramat Wyspiańskiego do czasów współczesnych, ale scenariusz napisany przez Andrzeja Kijowskiego był ponoć tak złośliwy i niecenzuralny, że reżyser nie odważył się go przedstawić komisji decydującej o kierowaniu projektów do produkcji. Kolejną próbę podjął Wajda z Jerzym Andrzejewskim, który - inspirowany pomysłem twórcy "Człowieka z marmuru" - napisał po latach powieść "Miazga", a Wajdzie pozostawił jedynie scenę zatytułowaną "Oracz". Po tych eksperymentach reżyser powrócił do oryginału. Choć do tekstu Wyspiańskiego podszedł z wielką dbałością, udało mu się tchnąć w szkolną lekturę nowe życie, a jednocześnie zrealizować obraz zrozumiały zarówno dla ówczesnych, polskich widzów, jak i publiczności na całym świecie.

Historia rozgrywa się na początku XX wieku. W Kościele Mariackim w Krakowie odbywa się niecodzienny ślub: Pan Młody to inteligent i początkujący poeta (Daniel Olbrychski), a wybranka jego serca - Panna Młoda (Ewa Ziętek) - pochodzi z chłopskiej rodziny. Po zaślubinach orszak gości udaje się na wesele do podkrakowskiej wsi Bronowice. Odbywa się ono w domu Gospodarza (Marek Walczewski) - również inteligenta, który przed laty uciekł z miasta, żeniąc się z wiejską dziewczyną (Izabella Olszewska). Goście weselni to przekrój ówczesnego społeczeństwa. Są wśród nich zwykli chłopi, ale też mieszczanie i średnio zamożna inteligencja: Dziennikarz (Wojciech Pszoniak), Poeta (Andrzej Łapicki), Radczyni (Małgorzata Lorentowicz). Jest też młoda Żydówka Rachela (Maja Komorowska), która "zaprasza" na wesele słomianego chochoła. W nocy w ślad za nim do domu weselnego ściągają rozmaite widma.

"Weselem" zachwycili się krytycy po obu stornach oceanu. Sam Elia Kazan pytał podobno Andrzeja Wajdę, gdzie znalazł tak dobrego scenarzystę. Film zdobył m.in. Srebrną Muszlę na festiwalu w San Sebastian, Złote Grono i pięć innych nagród na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, scenografia i nagroda Kin Studyjnych) oraz Złotą Kamerę miesięcznika "Film". Polska premiera filmu 8 stycznia 1973 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego stała się wydarzeniem, a w ciągu pierwszych kilku miesięcy "Wesele" obejrzało więcej widzów, niż we wszystkich teatrach od dnia premiery w 1901 roku, czyli przez 70 lat. Sam twórca - o dziwo - nie był początkowo z filmu zadowolony. Po obejrzeniu gotowej kopii "Wesela" napisał nawet w liście do Krystyny Zachwatowicz: "Pokazało się, że nie miałem na ten film absolutnie żadnego pomysłu. Nic. Siedziałem ścierpnięty i zdrętwiały ze zgrozy, że do tego doprowadziłem swój w końcu niemały talent. Opiszę ci rzecz dokładniej, ale nie dziś, bo zbyt świeża rana boli!".
WESELE
reżyseria:
Polska, 1972
Jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. Pełna rozmachu i wigoru ekranizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, nagradzana zarówno w Polsce, jak i na świecie.
dramat
WESELE
4,3 5 1 35