PREMIERA

2008.02.29

CANAL+ PREMIUM

WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU

Wind That Shakes The Barley

Niemcy/Włochy/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Irlandia, przełom 1920 i 1921 roku. Trwają krwawe walki, które mają przynieść Irlandii niepodległość. Anglia wobec zbuntowanych stosuje coraz ostrzejszy terror, ale gdy to nie pomaga, zgadza się na podpisanie kompromisu.

Na jego mocy powstaje złożone z 26 hrabstw Wolne Państwo Irlandzkie, którego głową nadal pozostaje angielska królowa. Jednak sześć hrabstw Irlandii Północnej nie otrzymuje nawet takiej "wolności". Traktat dzieli Irlandczyków na tych, którzy doceniają gest Anglików i tych, którzy zamierzają walczyć dalej. Konflikt dotyka również dwóch braci, którzy do tej pory bili się ramię w ramię w szeregach IRA. Damien (Cillian Murphy), porywczy idealista, który dla partyzantki porzucił karierę lekarską, odmawia podporządkowania się Anglikom. Teddy (Padraic Delaney) z kolei, milczący introwertyk, jest realistą. Uważa, że należy skorzystać z tego co udało się wywalczyć i zaprzestać walki zbrojnej. Bracia oddalają się od siebie, a wreszcie stają po przeciwnych stronach. Dla Damiena, który zaczyna przejawiać coraz więcej cech fanatyka, Teddy jest zdrajcą, którego należy zabić.

"Myślę, że to co stało się w Irlandii w latach 1920 - 1922, to jedna z tych historii, która wciąż wzbudza zainteresowanie - tak jak wojna domowa w Hiszpanii. To obraz chwili, w której długa walka o niepodległość została nagle zatrzymana tak blisko pełnego zwycięstwa" - wyjaśniał KEN LOACH powody nakręcenia filmu. "To historia młodych ludzi podejmujących radykalne działania. Opowieść o odwadze, strachu, zdradzie, o podnieceniu towarzyszącym walce o niepodległość, ale też o okrucieństwie wojny" - wtórował mu Paul Laverty, sprawdzony scenarzysta Loacha, z którym zrealizował m.in. "Pieśń Carli", "Chleb i róże", "Czuły pocałunek" i "Bilety". Szorstki w wymowie i nie stroniący od okrucieństwa film poruszył canneńską publiczność, wywołał jedną z najgorętszych dyskusji festiwalu, a w końcu zdobył tam Złotą Palmę. To z kolei pomogło promocji filmu, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Wcześniej producenci planowali w Anglii dużo mniejszą liczbę kopii, niż w innych państwach Europy. Loach bowiem słynie z wytykania Anglikom niechlubnych faktów z historii i narodowych wad, przez co od dawna figuruje na czarnej liście angielskich polityków i niektórych mediów. "Wiatr buszujący w jęczmieniu" ostatecznie pojawił się w 105 kinach Wielkiej Brytanii i ustanowił absolutny rekord oglądalności filmów Loacha. Dotychczas żaden z obrazów reżysera nie osiągnął poziomu wyższego niż 30 kopii. Mimo wielkiego zainteresowania filmem, wytykano Loachowi stronniczość. Narzekano, że pokazał Anglików jako wyrachowanych sadystów i nie wskazał na konkretne przywileje, które Irlandia otrzymała w 1922 roku. Ale sympatie Loacha były od początku oczywiste i świadczy o nich już tytuł filmu zapożyczony z irlandzkiej ballady o nieudanej rewolucji z 1798 roku, która miała uwolnić kraj spod angielskich wpływów. Autorem tekstu jest Robert Dwyer Joyce zmarły w 1883 roku poeta i wykładowca literatury z uniwersytetu w Limericku.

Rolę Damiena producenci filmu powierzyli Cillianowi Murphy'emu, jednemu z najbardziej znanych irlandzkich aktorów, który pokazał wielki talent m.in. dzięki brawurowej roli transwestyty Kici ze "Śniadania na Plutonie" Neila Jordana. W filmie Loacha Murphy'emu, nominowanemu za swą rolę do British Independent Film Award i Europejskiej Nagrody Filmowej, towarzyszył mało znany irlandzki aktor telewizyjny Padraic Delaney, który ostatnio wystąpił w serialu "Tudorowie".

"Wiatr buszujący w jęczmieniu" oprócz nagrody w Cannes zdobył również statuetkę za zdjęcia podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych, 3 Irish Film and Television Awards oraz 3 nominacje do British Independent Film Awards.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Ciekawy film jak to Irlandia próbowała wyrwać się z pod jarzma Brytyjczków. Ken Loach stworzył tu niezwykły obraz konfliktu, który niby jest zakończony, ale trwa nadal (zamach w 1998 r. w Omagh). Film ukazuje też inny aspekt, jak to nawet rodzony brat może się przeciwstawić rodzinie. Końcowe sceny egzekucji przypominają nam, że za poglądy, wolność płaciło się wysoką cenę.

Nadia

Film piękny, wzruszający, poruszający i naprawdę warto go obejrzeć. Nie jest naciągany i sztuczny, nie ma żadnego heroizmu ani wyidealizowania. Brawa dla reżysera i aktorów.

Piachu

Poza okrutną historią w której jest i wojna, i polityka, i ludzie walczący o wolność jest również ukazana droga, jaką człowiek przebywa w momencie, kiedy czemuś oddaje się z pasją. Ten film, to takie potwierdzenie, że o tym kim, gdzie jesteśmy, co robimy, decyduje przypadek.
WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU
reżyseria:
Niemcy/Włochy/Francja, 2006
Irlandia, przełom 1920 i 1921 roku. Trwają krwawe walki, które mają przynieść Irlandii niepodległość. Anglia wobec zbuntowanych stosuje coraz ostrzejszy terror, ale gdy to nie pomaga, zgadza się na podpisanie kompromisu.
film wojenny
WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU
5,0 5 1 301