PREMIERA

2008.04.10

CANAL+ PREMIUM

WIATRAKI ŚMIERCI

The Black Windmill

Wlk. Brytania, 1974

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brytyjski agent, major John Tarrant (Michael Caine) zostaje postawiony w sytuacji ekstremalnej, kiedy szajkę złodziei uprowadza jego nastoletniego syna Davida (Paul Moss).

Porywacze żądają jako okupu ogromnej ilości nieoszlifowanych diamentów. Tarrant początkowo usiłuje szukać pomocy u kolegów po fachu. Szybko jednak orientuje się, że życie syna nie jest warte ryzyka dla innych agentów. Kiedy zawodzą go najbliżsi, postanawia sam rozprawić się z porywaczami. W prywatnym śledztwie odkrywa, że w sprawę zamieszane są również bardzo wysoko postawione osobistości. Z czasem wszystkie drogi zaczynają prowadzić do niesławnego wiatraka.

"Wiatraki śmierci" to kolejny znakomicie zrealizowany thriller mistrza gatunku DONA SIEGELA, twórcy takich przebojów kina sensacyjnego, jak "Ucieczka z Alcatraz" czy absolutnie rewolucyjny kryminał "Brudny Harry" (oba filmy z ulubionym aktorem Siegela, Clintem Eastwoodem). Tym razem Siegel i jego scenarzysta, laureat nagrody Edgara Allana Poe, Leigh Vance posłużyli się powieścią Clive'a Egletona "Seven Days to a Killing". W główną rolę wcielił się Michael Caine, jeden z najwybitniejszych brytyjskich aktorów, który w Hollywood zasłynął m.in. dzięki swojemu angielskiemu robotniczemu akcentowi. Ponoć kiedy w 1967 roku Caine miał zagrać w filmie "Hurry Sundown" rodowitego Amerykanina Otto Premingera, akcentu uczyła go sama Vivien Leigh każąc mu powtarzać sekwencje "Four door Ford". Na planie "Wiatraków śmierci" Caine'owi, który może się poszczycić m.in. dwoma Oscarami, trzema Złotymi Globami oraz BAFTĄ, partnerował Donald Pleasence, czyli dr Sam Loomis ze słynnej serii horrorów "Halloween" z Jamie Lee Curtis.

WASZE OPINIE

Piachu

Napaliłem się na ten film po opisie, ale nie zachwycił mnie. Dlaczego Tarrant nie został zatrzymany na lotnisku we Francji? Dlaczego śledczy tak łatwo przyjęli wersję, że to Tarrant porwał własne dziecko? To dwa z kilku nasuwających się pytań...

Zabrakło mi czegoś w tym filmie. Koniec stanowi o ocenie całego obrazu, a ten był zwyczajnie przeciętny.
WIATRAKI ŚMIERCI
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1974
Brytyjski agent, major John Tarrant (Michael Caine) zostaje postawiony w sytuacji ekstremalnej, kiedy szajkę złodziei uprowadza jego nastoletniego syna Davida (Paul Moss).
thriller
WIATRAKI ŚMIERCI
3,7 5 1 3