Gutek Film. All rights reserved.

PREMIERA

2013.05.24

CANAL+ FAMILY

Wichrowe Wzgórza

Wuthering Heights

Wlk. Brytania, 2011

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Najnowsza ekranizacja klasycznej powieści Emily Brontë, w reżyserii dwukrotnej laureatki BAFTY, Andrei Arnold, autorki głośnego "Fish Tank".

Pan Earnshaw (Paul Hilton) w czasie jednej z podróży do Liverpoolu spotyka bezdomnego chłopca. Postanawia go przygarnąć do domu - posiadłości nazwanej Wichrowymi Wzgórzami - i wychować razem ze swoimi rodzonymi dziećmi, Catherine i Hindleyem. Gdy Heathcliff dorasta (James Howson), zakochuje się ze wzajemnością w młodszej z przybranych sióstr - Catherine (Kaya Scodelario). Po śmierci ojca Hindley, który obawia się zagrożenia ze strony przyrodniego brata, wyrzuca go z domu. Tymczasem o rękę Catherine stara się Edgar Linton - jeden z najbogatszych mieszkańców okolicy.

Brytyjska reżyserka ANDREA ARNOLD, uczennica Kena Loacha i Mike'a Leigh, zasłynęła w 2009 roku filmem "Fish Tank". Jej bezkompromisowa opowieść o nastolatce z blokowisk walczyła o Złotą Palmę w Cannes, gdzie otrzymała Nagrodę Jury, zdobyła też BAFTĘ dla najlepszego brytyjskiego filmu. Kiedy więc reżyserka sięgnęła po "Wichrowe wzgórza", było więcej niż pewne, że klasyczna powieść Emily Brontë w ujęciu Andrei Arnold zyska powiew świeżości. I rzeczywiście - reżyserka skupiła się na wybranych wątkach, prezentując XIX-wieczną historię zakazanej miłości z nowej perspektywy. Główną zmianą jest postać Heathcliifa, który w powieści był Romem, w filmie zaś ma afrykańskie korzenie. W ten sposób powieść o miłości na przekór podziałom społecznym przeobraża się w historię dwojga kochanków walczących z rasizmem. Film walczył w 2011 o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył Złotą Osellę za zdjęcia, zaś na festiwalu w Valladolid otrzymał Nagrodę Złotego Kłosa dla najlepszego filmu.
Wichrowe Wzgórza
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2011
Najnowsza ekranizacja klasycznej powieści Emily Brontë, w reżyserii dwukrotnej laureatki BAFTY, Andrei Arnold, autorki głośnego "Fish Tank".
melodramat
Wichrowe Wzgórza
5,0 5 1 4