PREMIERA

2008.03.06

CANAL+ PREMIUM

Wideodrom

Videodrome

Kanada/USA, 1983

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wczesny film Davida Cronenberga o istocie perwersji i przerażającej sile mediów - dla jednych kino kultowe, dla innych obraz odrażający, szaleńczy i niemoralny.

DAVID CRONENBERG, niepokorny, fascynujący i przerażający przedstawiciel kina niezależnego, już od swoich pierwszych filmów realizowanych w duchu nowojorskiej awangardy filmowej zarysował swój najważniejszy, wręcz obsesyjny temat: cielesność. To ona - zdaniem reżysera "Muchy" (1986), "Nagiego lunchu" (1991) i "Crash" (1996) - definiuje współczesnego człowieka, daje wolność i zniewala, pozwala istnieć i prowadzi życie ku samozagładzie.

"Wideodrom" należący do wczesnych filmów Cronenberga opowiada o specyficznym kanale telewizyjnym, który nadaje wyłącznie programy naszpikowane pornografią i sadyzmem. Odpowiedzialny jest za to m.in. operator sieci kablowej Max Renn (James Wood), który nie spodziewa się jednak, że prezentowana w telewizji przemoc uderzy w niego samego. Rennowi bowiem niespodziewanie zaczyna rosnąć przypominający wyraźnie waginę brzuch, a umieszczona w niej tajemnicza kaseta każe mu realizować przerażający program.

Wideodrom to właśnie ów odrażający kanał filmowy, który ma zaskakujący wpływ na widzów: z jego powodu tracą poczucie realności. Teledyskowe audycje nie przekazują żadnej konkretnej treści, ale swą barwnością, chaotyczną formą i ogłupiającą szybkością mają w pewnym sensie zahipnotyzować widzów, którzy stają się dzięki temu idealnym obiektem fizyczno-psychicznej manipulacji.

Film Cronenberga odczytywano jako ostry, ironiczny komentarz wobec teorii Marshalla McLuhana (przypomina go zresztą jeden z bohaterów, przemądrzały bufon o nazwisku O'Blivion), według którego wpływ na ludzi mają nie tylko konkretne wiadomości, ale też same środki komunikacji, za pomocą których fakty się przekazuje (słynne zdanie: "medium jest przekazem"). "Wideodrom" traktowano też jako surrealistyczną wizję dotykającą istoty perwersji - jedna ze scen, w której kobietom wyrastają penisy została zresztą w oficjalnej wersji wycięta. Swoim filmem Cronenberg zaskakiwał i szokował, odwoływał się do sadomasochistycznych fantazji i pokazywał granice destrukcji. Przez jednych uznany więc został za mistrza znakomicie wyczuwającego istotę współczesności (film powstał w roku 1983!), przez innych traktowany był jako człowiek epatujący makabrycznością i złym gustem.

Bez wątpienia Cronenberg pokazał, że w kinie ceni gatunkowy i stylistyczny melanż - film rozpoczyna się jak thriller, chwilami przypomina kryminał doprawiony czarnym humorem, a naturalizm łączy z wizjami niemal szaleńczymi. Siłą "Wideodromu" pozostaje do dziś ironia. Chociaż reżyser krytykuje media zupełnie serio i sięga po apokaliptyczne gesty, wielokrotnie daje widzowi sygnały, że jego film to rodzaj ekscentrycznej zabawy, monstrualnej parodii, do której podchodzić należy z dystansem.
Wideodrom
reżyseria:
Kanada/USA, 1983
Wczesny film Davida Cronenberga o istocie perwersji i przerażającej sile mediów - dla jednych kino kultowe, dla innych obraz odrażający, szaleńczy i niemoralny.
horror
Wideodrom
4,6 5 1 87