PREMIERA

2012.05.22

CANAL+ PREMIUM

Wieczorne słońce

That Evening Sun

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Abner Meecham (Hal Holbrook) ucieka z domu starców, w którym umieścił go syn Paul (Walton Goggins). Przekupuje wysłanego za nim taksówkarza i wraca na rodzinną farmę w Tennessee, chcąc w spokoju dożyć końca swych dni.

Na miejscu czeka go niemiła niespodzianka, bo Paul pod nieobecność ojca wynajął posiadłość jego staremu wrogowi. Gburowaty Lonzo Choat (Ray McKinnon) nie zamierza odstąpić od zawartej umowy. Niepogodzony z sytuacją Abner zamierza walczyć o odzyskanie gospodarstwa. Wprowadza się do wchodzącego w skład majątku domku dzierżawcy i oznajmia, że nie ruszy się, dopóki Lonzo i jego rodzina nie wyprowadzą się. Kiedy przyłapuje Choata na biciu nastoletniej córki Pameli (Mia Wasikowska), straszy go strzałem z pistoletu. Incydent zaostrza konflikt pomiędzy mężczyznami, w którym Choat gotów jest uciec się do wszelkich metod, by sterroryzować starca.

"Wieczorne słońce" to ekranizacja opowiadania "I Hate to See That Evening Sun Go Down" autorstwa Williama Gaya, pisarza w USA stawianego często w jednym rzędzie z Williamem Faulknerem czy Cormakiem McCarthym. Podobnie jak dwaj mistrzowie pióra, zmarły w lutym 2012 roku Gay ze swadą opisywał życie mieszkańców amerykańskiej prowincji. Opowiadanie Gaya znakomicie przeniósł na ekran debiutujący na wielkim ekranie SCOTT TEEMS. - Ten rozgrywający się na farmie w Tennessee dramat zaczyna się jak standardowa opowieść o starym dziwaku, by po chwili, podobnie jak "Gran Torino" Clinta Eastwooda, stać się czymś znacznie więcej - pisał o filmie guru amerykańskiej krytyki Roger Ebert z "Chicago Sun-Times". Wtórował mu recenzent magazynu "Variety" Joe Leydon: - Rewelacyjne dzieło niezależnej kinematografii. (...) Ten dynamiczny, nasycony atmosferą dramat może pochwalić się również wspaniałą obsadą drugiego planu i imponującą realizacją, która mogłaby posłużyć za wzór dla o wiele bardziej kosztownych produkcji - pisał. Z ich opinią zgadzała się większość kolegów po fachu. Autor ekranizacji, urodzony w Georgii reżyser i scenarzysta Scott Teems, mówił o filmie: - Myślę, że najważniejsze jest znalezienie właściwych proporcji między obserwacją bohatera a intensywną, napędzającą film fabułą. Gdy scenariusz jest wystarczająco zwarty, nie muszę posiłkować się technicznymi trikami.

Sukces filmu to w dużej mierze zasługa aktorskiego popisu 84-letniego wówczas Hala Holbrooka, nominowanego dwa lata wcześniej do Oscara za rolę w dramacie biograficznym "Wszystko za życie". Ciekawie zaprezentowali się także: jego ekranowy rywal Ray McKinnon ("Bracie, gdzie jesteś?", "Wielki Mike", "Take Shelter"), Walton Goggins ("Świat gliniarzy", "Justified: Bez przebaczenia", "Predators") i Mia Wasikowska, która niemal równolegle z angażem do "Wieczornego słońca" została tytułową gwiazdą "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona.
Wieczorne słońce
reżyseria:
USA, 2009
Abner Meecham (Hal Holbrook) ucieka z domu starców, w którym umieścił go syn Paul (Walton Goggins). Przekupuje wysłanego za nim taksówkarza i wraca na rodzinną farmę w Tennessee, chcąc w spokoju dożyć końca swych dni.
film obyczajowy
Wieczorne słońce
3,8 5 1 20