PREMIERA

2007.12.21

CANAL+ PREMIUM

WIELKA CISZA

Francja/Szwajcaria/Niemcy, 2005

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 164 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pozbawione narracji, kontemplacyjne spojrzenie na życie wewnątrz klasztoru.

"Czym jest pojęcie czasu dla kogoś, kto wie, że nigdy nie opuści tego budynku, tej celi. Czym jest codzienne życie w świecie, w którym wszystko jest powtarzalne, a każdy porusza się w swoim wymiarze czasowym. Czym jest modlitwa? Czym jest klasztor? I wreszcie: czym jest człowiek? Film o zakonie Grande Chartreuse to podróż w głąb innego świata" - mówił o "Wielkiej ciszy" PHILIP GRONING.

Reżyser czekał dziewiętnaście lat na pozwolenie przekroczenia bramy Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich. By zrealizować film o życiu milczących mnichów, mieszkał z nimi prawie pięć miesięcy, towarzyszył z kamerą w codziennych rytuałach, modlitwie, pracy, i aby w pełni zrozumieć mnichów, sam poddał się pustelniczej praktyce. Udało mu się poznać świat ludzi żyjących w całkowitym zamknięciu i milczeniu, z dala od zdobyczy cywilizacji.

Nazwa zakonu pochodzi od zlatynizowanej nazwy pierwszej siedziby Kartuzów - La Grande Chartreuse pod Grenoble we Francji. Jest to założony w 1084 roku katolicki zakon męski i żeński o bardzo surowej regule. Obowiązuje tam zasada zachowania milczenia (za wyjątkiem niedzielnych spacerów), postu, pracy i przebywania w samotności. Ludzie z zewnątrz nie mają tam wstępu. Nie powstały dotąd żadne filmy z udziałem mnichów. Jedyne dokumentacja o klasztorze pochodzi z 1960 roku, kiedy za mury wpuszczono dwóch dziennikarzy, którzy mogli fotografować jedynie budynki, natomiast nie wolno im było robić zdjęć samym mnichom.
WIELKA CISZA
reżyseria:
Francja/Szwajcaria/Niemcy, 2005
Pozbawione narracji, kontemplacyjne spojrzenie na życie wewnątrz klasztoru.
film dokumentalny
WIELKA CISZA
5,0 5 1 56