PREMIERA

2006.04.11

CANAL+ PREMIUM

WIELKI PODRYW

Polska, 1978

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwie nowele filmowe opowiadające o pierwszych poważnych decyzjach młodych ludzi.

Bohaterką "OBECNOŚCI" jest absolwentka stołecznej Politechniki Alicja Stefczyk (Anna Chodakowska), która mimo protestów przyjaciół i chłopaka (Roman Frankl) wyjeżdża na staż do małego miasteczka. W zakładowym mieszkaniu odkrywa ślady po poprzednim lokatorze, Pilarskim. Zmarły przed kilkoma dniami mężczyzna był szanownym pracownikiem zakładu, ale jego nagłą śmierć otacza aura tajemnicy. Inżynier Marek Lipski (Zbigniew Bielski), wprowadzający Alicję w sprawy zawodowe, bagatelizuje jej niepokój. Niestety okazuje się, że miał swój udział w zagadkowej śmierci.

W drugiej noweli - "WIELKI PODRYW" - poznajemy nieśmiałego Sylwika (Eugeniusz Priwieziencew). 20-parolatek ma wciąż niemałe problemy z nawiązywaniem intymnych znajomości. Koledzy postanawiają mu pomóc, ale ich próby okazują się niefortunne. W końcu Sylwik decyduje się na "wielki podryw" podczas ogłoszenia wyników egzaminów na Uniwersytet Warszawski. Przed tablicą z listą nazwisk dostrzega płaczącą Gośkę (Danuta Kowalska), która oblała. Przez cały dzień ratuje ją z kolejnych prób samobójczych.

"Wielki podryw" to produkcja telewizyjna typowa dla lat 70. Za reżyserię odpowiedzialni byli debiutanci - JERZY KOŁODZIEJCZYK i JERZY TROJAN, a scenariusz napisał ceniony profesjonalista Andrzej Mularczyk ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Wyjście awaryjne", "Cudownie ocalony", seriale "Droga", "Dom").

W postać Alicji wcieliła się niespełna 30-letnia wówczas Anna Chodakowska. Znakomita aktorka jest dobrze znana dzięki swoim wspaniałym kreacjom teatralnym. W jej filmowym dorobku są m.in. "Krzyk", "Widziadło", "Zabij mnie glino" oraz seriale "W labiryncie" i "Kuchnia polska". Odtwarzający rolę Sylwika Eugeniusz Priwieziencew bywał nazywany mistrzem drugiego planu. W imponującej filmografii aktora są produkcje polskie ("Kontrakt", "Pociąg do Hollywood", "Ogniem i mieczem", serial "Złotopolscy") i zagraniczne ("Wybór Zofii", "Piraci", "Lista Schindlera").

W 1978 roku na FPFF w Gdańsku film nagrodzono za pierwszoplanową rolę męską (Eugeniusz Priwieziencew) i scenariusz (Andrzej Mularczyk).
WIELKI PODRYW
Polska, 1978
Dwie nowele filmowe opowiadające o pierwszych poważnych decyzjach młodych ludzi.
dramat
WIELKI PODRYW
4,5 5 1 20