PREMIERA

2017.09.17

CANAL+ FAMILY

2013.09.01

CANAL+1

Wielki rok

The Big Year

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 101 min

Opis

Programista Brad Harris (Jack Black) dowiaduje się o planach ponownego zamążpójścia byłej żony. Aby nie zaprzątać sobie tym głowy, postanawia wystartować w dorocznym konkursie dla ornitologów-amatorów. Jego zwycięzcą zostanie ten, kto zaobserwuje najwięcej gatunków ptaków.

Dotychczasowy rekord należy do przedsiębiorcy budowlanego Kenny'ego Bosticka (Owen Wilson), który nie zamierza oddawać go bez walki. O zwycięstwie marzy też zamożny przemysłowiec Stu Preissler (Steve Martin), noszący się z zamiarem przejścia na emeryturę. Los sprawia, że ścieżki trzech ornitologów podążających za migrującym ptactwem niejednokrotnie się skrzyżują, a ponieważ każdemu zależy na wygranej, nie cofną się przed niczym, by dopiąć swego.

Nazwisko reżysera DAVIDA FRANKELA to dla kinomanów gwarancja rozrywki z najwyższej półki. Laureat Oscara za krótkometrażowe "Dear Diary", twórca takich przebojów, jak "Diabeł ubiera się u Prady" czy "Marley i ja", tym razem zrealizował komedię o perypetiach trzech mężczyzn, którzy różnią się wiekiem, temperamentem i sytuacją życiową, ale łączy ich żądza zwycięstwa w konkursie dla ornitologów-amatorów. Frankel przyznawał, że już na etapie czytania scenariusza pióra Howarda Franklina ("Imię róży", "Człowiek, który wiedział za mało"), opartego na książce "The Big Year" Marka Obmascika, zakochał się w historii i występujących w niej postaciach. - To opowieść o realizowaniu marzeń i ambicji, a także o męskiej przyjaźni - deklarował. Do pomysłu realizacji filmu nie trzeba było przekonywać także doświadczonego producenta Stuarta Cornfelda ("Starsza pani musi zniknąć", "Jaja w tropikach"). - Nigdy wcześniej nie przeczytałem niczego podobnego - mówił o tekście Franklina. - To bardzo realistyczna i ludzka opowieść.

Kluczowe dla powodzenia produkcji było właściwe obsadzenie tercetu głównych bohaterów. Role powierzono cenionym aktorom komediowym: Jackowi Blackowi ("Szkoła rocka", "Jaja w tropikach", "Bernie"), Owenowi Wilsonowi ("Rycerze z Szanghaju", "Marley i ja", "O północy w Paryżu") oraz Steve'owi Martinowi ("Spokojnie, tatuśku", "Ojciec panny młodej", remake "Różowej Pantery"). - Nie dziwię się Davidowi, że tak zależało mu na wyreżyserowaniu tego filmu, bo po przeczytaniu scenariusza też zapaliłem się do tego projektu - stwierdził ten ostatni. Na dalszym planie przewija się plejada gwiazd, a wśród nich m.in. Anjelika Huston, Rosamund Pike, Brian Dennehy i Jim Parsons, czyli popularny Sheldon Cooper z serialu "Teoria wielkiego podrywu".

"Film Frankela jest odświeżający niczym spacer po lesie i równie zaskakująco, co przypadkowe spotkanie z najlepszym, co ma do zaoferowania przyroda" - chwalił "Wielki rok" recenzent Tampa Bay Times, Steve Persall. W podobnym tonie wypowiadał się Todd McCarthy z magazynu "The Hollywood Reporter", stwierdzając, że komedia ta "wywiera na ludzi podobny wpływ jak zwierzęta ze swoim ciepłem i wyrozumiałością".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Wielki rok
reżyseria:
USA, 2011
Programista Brad Harris (Jack Black) dowiaduje się o planach ponownego zamążpójścia byłej żony. Aby nie zaprzątać sobie tym głowy, postanawia wystartować w dorocznym konkursie dla ornitologów-amatorów. Jego zwycięzcą zostanie ten, kto zaobserwuje najwięcej gatunków ptaków.
komedia
Wielki rok