PREMIERA

2008.05.03

CANAL+ PREMIUM

WIELKIE KINO

Epic Movie

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czwórka nie najmłodszych już sierot - Edward (Kal Penn), Peter (Adam Campbell), Lucy (Jayma Mays) i Susan (Faune A. Chambers) - znajduje "bilety do wielkiej przygody" i trafia do fabryki czekolady Willy'ego (Crispin Glover). Ten okazuje się niestety czarnym charakterem i postanawia uwięzić swoich gości.

Na szczęście Lucy znajduje wyjście z zasadzki. Za sprawą czarodziejskiej szafy, cała czwórka ucieka z fabryki do tajemniczej krainy o nazwie Gnarnia, którą rządzi rozwiązła wielbicielka taniego wina, królowa Biała Suka (Jennifer Coolidge). W Gnarnii bohaterowie spotykają fauna, który przyznaje, że zawdzięcza swój wygląd romansowi ojca z kozą. Wkrótce też natykają się na małoletniego czarodzieja Harry'ego Pottera (Kevin McDonald) oraz kapitana piratów Jacka Swallowsa (Darrell Hammond). Wszyscy jednoczą siły, aby pokonać Białą Sukę i zakończyć w Gnarnii niekończącą się zimę.

JASON FRIEDBERG i AARON SELTZER to znani w Hollywood prześmiewcy, którzy nie zostawiają suchej nitki ani na kasowych hitach, ani na dźwigających ich sukces celebrities. Własną karierę filmowcy rozpoczęli w 2000 roku jako scenarzyści komedii "Straszny film", czyli złośliwego paszkwilu na najpopularniejsze horrory tamtych lat. W 2006 roku, kiedy powstała czwarta część "Strasznego filmu", Seltzer i Friedberg zadebiutowali jako reżyserzy znaną widzom parodią "Komedia romantyczna". Tym razem skupili się na lekkich opowieściach o szczęśliwej miłości, takich jak m.in. "Poznaj moich rodziców", "Dziennik Bridget Jones", "Moje wielkie greckie wesele" czy "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta". "Wielkie kino" to ich druga reżyserska próba.

Na plan zaprosili zespół aktorów, z którymi zżyli się podczas realizacji "Komedii romantycznej": Adama Campbella, Jennifer Coolidge, Tony'ego Coxa i Freda Willarda. Za podstawę scenariusza posłużyły "Opowieści z Narnii", których obaj filmowcy są gorącymi fanami. Kal Penn zagrał Edwarda, którego pierwowzorem jest Edmund z powieści Lewisa Carrolla. Adam Campbell został Peterem, który podobnie jak Piotr z Narnii chce być przywódcą, ale brakuje mu do tej roli niezbędnych cech, a zwłaszcza odwagi. Opanowaną Susan zagrała Faune A. Chambers, a Jayma Mays wcieliła się w Lucy, która w przeciwieństwie do uroczej i nad wyraz dojrzałej Łucji z "Opowieści z Narnii" jest idiotką, ukaraną w końcu obcięciem języka. W wykreowanej przez fantazję Friedberga i Seltzera Gnarnii nie zabrakło miejsca dla ulubieńców kolorowej prasy. Pojawia się tam Paris Hilton naśladowana przez Allę Petrou, Mel Gibson kreowany przez Gregory'ego Jbarę, a także Ashton Kutcher grany przez Davida Lehre'a i król popu Michael Jackson (Anwar Burton).

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

To było traumatyczne przeżycie... Jeszcze się nie mogę pozbierać po tym ''Wielkim Kinie.." Jeśli nie chcecie mieć koszmarów sennych, nie oglądajcie tego filmu.

szewol

Wielki tytuł, małe kino. Ale były kilka dobrych momentów. Takie... lekkie, łatwie i przyjemne ;)

Renu

Dno i wodorosty.
Być może dla amatorów i nałogowców MTV...
WIELKIE KINO
USA, 2007
Czwórka nie najmłodszych już sierot - Edward (Kal Penn), Peter (Adam Campbell), Lucy (Jayma Mays) i Susan (Faune A. Chambers) - znajduje "bilety do wielkiej przygody" i trafia do fabryki czekolady Willy'ego (Crispin Glover). Ten okazuje się niestety czarnym charakterem i postanawia uwięzić swoich gości.
komedia
WIELKIE KINO
3,7 5 1 53