PREMIERA

2012.01.17

CANAL+ PREMIUM

Wielkie marzenie

Il grande sogno

Francja/Włochy, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Włochy, druga połowa lat 60. Młody policjant z Apulii Nicola (Riccardo Scamarcio), marzy, by być aktorem. Wiedząc o tym, dowództwo zleca mu przeniknięcie do struktur zbuntowanego ruchu studenckiego.

Po wstąpieniu na uniwersytet Nicola poznaje Laurę (Jasmine Trinca). Powoli zakochuje się w idealistce, marzącej o sprawiedliwym świecie. Zaprzyjaźnia się także z liderem całego ruchu, robotnikiem-studentem Libero (Luca Argentero). Wydarzenia rozgrywające się w chaosie zamieszek i idealistycznym klimacie studenckich demonstracji doprowadzają młodego agenta do podjęcia poważnych decyzji.

Dramat "Wielkie marzenie" jest oparty na wątkach z biografii reżysera MICHELE PLACIDO. Filmowiec opowiada o swojej młodości i czasach, kiedy wyrwawszy się z biednego, rodzinnego miasteczka, zaciągnął się do policji. Zgodnie z rozkazami brał czynny udział w tłumieniu demonstracji i walk ulicznych, do których w latach 1967 - 1969, tak jak w wielu krajach Europy i w USA, dochodziło także we Włoszech. Państwa zachodnie od zakończenia wojny cieszyły się dobrą sytuacją ekonomiczną. Świetnie prosperowały fabryki, wielkie przedsiębiorstwa i firmy. Szybko okazało się jednak, że ogólny dobrobyt to jedynie fasada. Na przedmieściach dużych miast rozrastały się slumsy i dzielnice biedy. Robotnicy fizyczni, także ci we Włoszech, nie byli w stanie doprosić się swojej części zysków z rozwoju gospodarczego. Młodzież zaczęła pytać o sprawiedliwość, a nie otrzymawszy odpowiedzi, wyszła na ulice razem z robotnikami, by zademonstrować swoje rozczarowanie. Ceniony dziś aktor i reżyser włoski Michele Placido stał przez chwilę po drugiej stronie barykady jako policjant. Artysta zdobył sławę i uznanie w 1976 rolą Paolo Passeriego w "Marszu triumfalnym" Marca Bellocchia, za którą dostał nagrodę Davida di Donatello. Jego popularność ugruntowała rola komisarza w serialu kryminalnym "Ośmiornica".

"Wielkie marzenie" walczyło na festiwalu w Wenecji o Złotego Lwa. Michele Placido zagrał w filmie u boku młodych włoskich aktorów: Riccarda Scamarcio ("Mój brat jest jedynakiem", "Mine vaganti. O miłości i makaronach") oraz grającej Laurę Jasmine Trinca ("Pokój syna", "Kajman"), która zdobyła w Wenecji nagrodę Marcello Mastroianniego. W studiującego na uniwersytecie robotnika wcielił się Luca Argentero ("Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą"). Scenariusz do filmu, przy współpracy z Placido, napisała Doriana Leondeff ("Chleb i tulipany") oraz Angelo Pasquini ("Jutro się zdarzy", "La terra"), dziś żyjący z reżyserem w przyjaźni, a w latach 60. walczący po przeciwnej stronie.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lukaszk13

Zawiodłem się, bo niestety fabuła jak dla mnie była trochę chaotyczna i w ogóle mnie nie wciągnęła.
3/10.

zalogowany

Nie bierzecie pod uwagę jednej rzeczy: ludzie, którzy nie znali życia w komunizmie z autopsji, to jest nie mieszkali w którymś z KDL-ów, widzieli pewne kwestie społeczne w zupełnie inny sposób. Zresztą i w tym filmie najbardziej zaciekły aktywista wypowiada w pewnym momencie znamienne słowa: w ZSRR nie ma prawdziwego komunizmu, tam wszystkim rządzi KGB. Podział na "lewicę" i prawicę" jest w moim odczuciu jedną z największych bzdur, jakie kiedykolwiek wymyślono. Dla mnie "Wielkie marzenie" jest przede wszystkim bardzo smutnym filmem o pogrzebaniu młodzieńczych ideałów.

rass

znając temat, dośpiewałem sobie treść, wytrzymałem do wywieszenia czerwonego transparentu i już tam nie wrócę.
Wielkie marzenie
reżyseria:
Francja/Włochy, 2009
Włochy, druga połowa lat 60. Młody policjant z Apulii Nicola (Riccardo Scamarcio), marzy, by być aktorem. Wiedząc o tym, dowództwo zleca mu przeniknięcie do struktur zbuntowanego ruchu studenckiego.
dramat obyczajowy
Wielkie marzenie
3,0 5 1 3