Photographs © 1998 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2006.04.14

CANAL+ PREMIUM

Wielkie nadzieje

Great Expectations

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Finnegan Bell wychowuje się na Florydzie. Nad osieroconym kilkulatkiem roztacza opiekę starsza siostra Maggie (Kim Dickens) i jej mąż Joe (Chris Cooper). Nie wiedzie im się najlepiej. Joe dorabia jako rybak i ogrodnik. Pewnego dnia wzywa go do siebie miejscowa bogaczka, Nora Dinsmoor (Anne Bancroft).

Ekscentryczna starsza pani została przed laty porzucona przez narzeczonego. Teraz przelewa całą nienawiść do mężczyzn na swoją 11-letnią wychowanicę, Estellę. Finn staje się towarzyszem zabaw pięknej i dumnej dziewczyny. Utalentowany chłopiec maluje jej portrety, ale ona nie odwzajemnia jego uczuć. Pewnego dnia na drodze Finna staje zbiegły więzień Arthur Lustig (Robert De Niro). Chłopiec pomaga mu w ucieczce, lecz przestępca zostaje schwytany. Mijają lata. Dorosła Estella (Gwyneth Paltrow) wyjeżdża do Nowego Jorku. Załamany Finn (Ethan Hawke) porzuca malarskie pasje i postanawia zapomnieć o młodzieńczej miłości. Niespodziewanie dostaje od tajemniczego ofiarodawcy stypendium pozwalające na przeprowadzkę do Nowego Jorku. Tu wraca do malarstwa i odnosi pierwsze sukcesy. Wkrótce spotyka Estellę.

"Wielkie nadzieje" to ekranizacja powieści Charlesa Dickensa. Filmowcy parokrotnie sięgali po dzieło klasyka angielskiej literatury, po raz pierwszy już w epoce kina niemego. Adaptację z 1998 wyreżyserował ALFONSO CURAON, który zasłynął głośnym dramatem "I twoją matkę też" (m.in. nominacja do Oscara za scenariusz). Pracuje również w Hollywood, gdzie zrealizował filmy, takie jak "Mała Księżniczka" czy "Harry Potter i więzień Azkabanu".

W postać Finna wcielił się dwukrotnie nominowany do Oscara (scenariusz "Przed zachodem słońca", rola drugoplanowa w "Dniu próby") Ethan Hawke. Aktor zdobył popularność dzięki "Stowarzyszeniu umarłych poetów", a wśród licznych produkcji z jego udziałem są: "W księżycową jasną noc", "Alive, dramat w Andach", "Gattaca - Szok przyszłości", "Złodziej życia". Do roli Estelli zaangażowano laureatkę Oscara ("Zakochany Szekspir") Gwyneth Paltrow. Aktorka wystąpiła w "Siedem", "Przypadkowej dziewczynie", "Utalentowanym panu Ripleyu", "Genialnym klanie", "Sylvii" oraz "Dowodzie". W znakomitej obsadzie filmu Curaona znaleźli się również: laureatka Oscara ("Cudotwórczyni") Anne Bancroft ("Absolwent", "Być albo nie być"), dwukrotny zdobywca Oscara ("Ojciec chrzestny II", "Wściekły byk") Robert De Niro ("Taksówkarz", "Łowca jeleni") oraz laureat Oscara ("Adaptacja") Chris Cooper ("American Beauty", "Capote").

WASZE OPINIE

agata20

"Wielkie nadzieje" - kapitalny film. Fantastyczna obsada - kunszt aktorstwa.
Ekranizacja Dickensa'a porusza do łez. To film, króry chce się oglądać po raz kolejny ... kolejny.. i kolejny... gdyż za każdym razem można tu odkryć coś "nowego". Pragnę podkreślić również jak niezwyłą rolę w filmie odegrała ...MUZYKA.
Ten nastrój ... heh Coś niesamowitego!
"Wielkie nadzieje" to film, który - jak wspomniałam - porusza do łeż, uczy i wręcz gra na emocjach oglądającego.
Gorąco Polecam!

WrednyFrankie

Genialny film!!!!!!!!!!!!!!!!!

judyta

swietny film warto obejrzyj go teraz
Wielkie nadzieje
reżyseria:
USA, 1998
Finnegan Bell wychowuje się na Florydzie. Nad osieroconym kilkulatkiem roztacza opiekę starsza siostra Maggie (Kim Dickens) i jej mąż Joe (Chris Cooper). Nie wiedzie im się najlepiej. Joe dorabia jako rybak i ogrodnik. Pewnego dnia wzywa go do siebie miejscowa bogaczka, Nora Dinsmoor (Anne Bancroft).
melodramat
Wielkie nadzieje
4,6 5 1 127