PREMIERA

2005.12.09

CANAL+ PREMIUM

WIELKIE PYTANIE

The Big Question

Włochy, 2004

,

gatunek: dokument

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Wielkie pytanie" to film oparty na bardzo prostym, ale zarazem złożonym pomyśle. Autorzy wyszli z założenia, że przychodzi moment, w którym każdy z nas zaczyna zadawać sobie pytania dotyczące spraw egzystencjalnych.

Odpowiedzi poszukujemy w wierze i w rozmowach z pierwszymi autorytetami moralnymi, do których na ogół zaliczmy rodziców, nauczycieli, księży czy starsze rodzeństwo. Francesco Cabras i Alberto Molinari postanowili zadać te najważniejsze pytania osobom związanym z realizacją głośnego filmu "Pasja".

Dokument podzielony jest na kilka części, w których autorzy pytają o Boga, wiarę i wewnętrzne przekonania. Kim jest dla ciebie Bóg? Czy gdybyś urodził się na drugiej półkuli, wyznawałbyś tę samą religię? Dlaczego Bóg przedstawiany jest zawsze jako mężczyzna? Co się dzieje po śmierci? Na te i inne pytania odpowiedzą m.in. Mel Gibson (reżyser "Pasji"), Monica Bellucci, James Caviezel (odtwórca roli Jezusa), a także dziesiątki statystów i aktorów drugoplanowych, którzy pracowali nad monumentalnym obrazem w miasteczku Matera na południu Włoch.

Wbrew pozorom "Wielkie pytanie" to film wyjątkowo ekumeniczny i otwarty na inny punkt widzenia, niż dogmaty chrześcijan. Swoje zdanie wyrażają katolicy, ale i ateiści, agnostycy i ludzie niezdecydowani. Ta różnorodność powoduje, że z odpowiedzi wyłania się obraz swoistego laickiego katechizmu, mikrokosmos wartości, wierzeń i przekonań współczesnych ludzi. Wiadomo przecież, że nie chodzi o znalezienie jednej odpowiedzi, ale o prezentację idei przefiltrowanych przez kulturowe i religijne uwarunkowania. Całości dopełnia alegoryczny obraz białego, dzikiego pół-psa, pół-wilka, który przemierzając włoskie doliny, szuka właściwej drogi, wciąż wahając się którędy pójść.
CIEKAWOSTKI

Bohaterowie dokumentu odpowiadają na pytania w przerwach między zdjęciami. Często ubrani są w swoje filmowe kostiumy, jak np. James Caviezel z krwistym makijażem. Opowiadają jednak o boskości w sposób bardzo współczesny, co potwierdza uniwersalność stawianych pytań: z tymi samymi problemami ludzie borykali się zawsze i wszędzie.

Pewnego rodzaju pierwowzorem "Wielkiego pytania" był dowcipny dokument Pier Paolo Pasoliniego "Comizi d'amore", w którym Włosi dzielili się swoimi refleksjami na temat miłości i seksu.

Cała idea filmu świetnie pasuje do postaci Mela Gibsona. Aktor i reżyser był - jak sam przyznaje - zagubiony i "pogrążony w chaosie". Dopiero w wieku 35 lat stał się osobą głęboko wierzącą i dołączył do ortodoksyjnego katolickiego Legionu Chrystusa. Wielokrotnie podkreśla konieczność powrotu do sztywnych reguł i dyscypliny wśród wierzących.

Osoby wypowiadające się w filmie nie są podpisane imieniem i nazwiskiem. Można oczywiście rozpoznać Mela Gibsona czy Monikę Bellucci, ale reżyserom chodziło o stworzenie bardziej uniwersalnego przekazu. Być może pomogło to także w uzyskaniu bardziej szczerych wypowiedzi, np. jezuity zwierzającego się ze swoich problemów z alkoholem.

Francesco Cabras i Alberto Molinari nie ulegli pokusie pokazania kulisów kręcenia "Pasji". Dzięki temu udało im się stworzyć odrębne, wartościowe dzieło, a nie kolejny dokument z serii "od kuchni".
WIELKIE PYTANIE
Włochy, 2004
"Wielkie pytanie" to film oparty na bardzo prostym, ale zarazem złożonym pomyśle. Autorzy wyszli z założenia, że przychodzi moment, w którym każdy z nas zaczyna zadawać sobie pytania dotyczące spraw egzystencjalnych.
dokument
WIELKIE PYTANIE