PREMIERA

2007.05.25

CANAL+ PREMIUM

WIELKIE ŻYCIE

Beyond the Sea

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical/biograficzny

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rozbrzmiewająca muzyką lat 50. i 60. biografia Bobby'ego Darina (Kevin Spacey), jednej z największych gwiazd ówczesnych list przebojów.

Darina naprawdę nazywał się Walden Robert Cassotto. Urodził się w 1936 roku w rodzinie włoskich emigrantów. Chłopiec cierpiał na poważną wadę serca i miał nie dożyć 15 lat. Bobby tymczasem rozwijał się znakomicie i dzięki temperamentowi matki nauczył się czerpać z życia to, co najlepsze. Jako początkujący piosenkarz wykonywał głównie utwory w stylu pop, ale często nawiązywał do country, piosenki artystycznej i rock'n'rolla. W swojej niedługiej karierze - zmarł w wieku 37 lat po operacji na otwartym sercu - dwukrotnie zdobył szczyty list przebojów, dzięki piosenkom "Dream Lover" i "Mack the Knife". Oba single sprzedały się w 2-milionowym nakładzie. "Mack the Knife", fragment "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weila, Darin wykonywał tak przekonująco, że - według raportów policyjnych - przyczynił się do wzrostu przestępczości młodocianych w USA. Radiowo-telewizyjna sieć CBS zakazała wówczas emisji utworu w Ameryce i Europie, co nie przeszkodziło Darinowi w tym samym roku odebrać statuetkę Grammy za tę właśnie piosenkę.

Oryginalny tytuł filmu "Beyond the Sea" pochodzi z jednego z najbardziej znanych przebojów Darina, w którym wokalista daje próbkę niezwykłego wyczucia rytmu, wielkich możliwości wokalnych, a także talentu na miarę Franka Sinatry. Darin przez wiele lat zresztą wzorował się na Mistrzu, chciał być uważany za "drugiego Sinatrę", aż wreszcie zdystansował wykonawcę "My Funny Valentine". Producenci do zrealizowania biografii Darina przymierzali się przez 17 lat. W tym czasie nad tekstem pracowało 6 scenarzystów, a ostatecznie przy realizacji uczestniczyło 21 producentów. Główną rolę początkowo miał zagrać Tom Cruise, któremu nie spodobał się jednak scenariusz. Szefowie wytwórni z początku uważali, że KEVIN SPACEY wygląda za staro, żeby zagrać gwiazdora i proponowali tę rolę Leonardo DiCaprio. Ostatecznie jednak Spacey nie tylko zagrał Bobby'ego Darina, ale również wyreżyserował film. Był to drugi obraz zrealizowany przez aktora, który jako reżyser zadebiutował w 1996 roku "Albino Alligator" z Mattem Dillonem i Faye Dunaway. Spacey swoją najbardziej znaną dziś kreację stworzył w dramacie "American Beauty" (1999), zdobywając za nią m.in. drugiego w karierze Oscara, BAFTĘ i nagrodę festiwalu w Toronto. Równie entuzjastycznie zostały przyjęte przez krytyków jego role w "Podejrzanych" (1995), "Siedem" (1995) czy "Kronikach portowych" (2001). Przy okazji "Wielkiego życia" Spacey zaprezentował również swój talent wokalny. Sam zaśpiewał wszystkie utwory na ścieżce dźwiękowej filmu, wydał płytę z 18 przebojami zmarłego piosenkarza i ruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, aby w ten sposób pomóc promocji filmu. Amerykańscy dziennikarze mówią o Spaceyu, że jest "tak tajemniczy, jak i utalentowany". "Nie chodzi o to, że chcę tworzyć wokół siebie jakieś głupie mity milcząc na temat własnej prywatności. Uważam po prostu, że im mniej wie o moim życiu publiczność, tym łatwiej jest jej uwierzyć, że jestem tą postacią, którą gram na wielkim ekranie czy na deskach teatru" - wyjaśniał Spacey.

"Wielkie życie", w którym obok Spaceya wystąpili m.in. Kate Bosworth, John Goodman i Bob Hoskins, otrzymał nominację do Złotego Globu i nagrody Grammy.

WASZE OPINIE

ITI

Nie jest to najlepsza biografia jaką widziałem. Brakuje w tym filmie klimatu biografii jak i musicalu. Przy porównaniu z filmem 'Spacer Po Linie' film ten wypada po prostu nijak. Szał na filmy muzyczno-biograficzne jaki nastał w USA, potwierdza tylko, że nie każda ekranizacja jest dobra.
WIELKIE ŻYCIE
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Rozbrzmiewająca muzyką lat 50. i 60. biografia Bobby'ego Darina (Kevin Spacey), jednej z największych gwiazd ówczesnych list przebojów.
musical/biograficzny
WIELKIE ŻYCIE
4,2 5 1 14