PREMIERA

2012.02.14

CANAL+ PREMIUM

Wierna rzeka

Polska, 1983

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat historyczny

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Powstanie styczniowe, rok 1863. Po przegranej bitwie ranny powstaniec Józef Odrowąż (Olgierd Łukaszewicz) błąka się nad rzeką Łośną.

Ścigany przez Kozaków, szuka schronienia, ale sołtys (Jerzy Turek) i chłopi z pobliskiej wsi odmawiają mu pomocy. Dociera do zrujnowanego dworku, w którym mieszka panna Salomea Brynicka (Małgorzata Pieczyńska), córka rządcy majątku. Młodą szlachcianką, której ojciec również uczestniczy powstaniu i nie daje znaku życia, opiekuje się stary sługa Szczepan (Franciszek Pieczka). Mimo jego niechęci, Salomea sprowadza do rannego lekarza z miasteczka, doktora Kulewskiego (Henryk Bista). Z narażaniem życia ukrywa go też przed carskimi żołnierzami, którzy poszukują powstańców. Józef, pielęgnowany przez Salomeę, powoli wraca do zdrowia. Rodzi się między nimi uczucie. Pewnej nocy przyjeżdża do dworu Hubert Olbromski (Tomasz Zaliwski), komisarz Rządu Narodowego. Gdy wyjeżdża rankiem po całonocnej dyspucie z Odrowążem, dochodzi do potyczki z Kozakami. Ginie w walce. Kapitan Wiesnicyn (Tomasz Zaliwski), dowódca Kozaków, znajduje ukrywającego się Józefa. Domyśla się, kim jest. Od śmierci ukochanego ponownie ratuje go Salomea.

Powstanie styczniowe zajmuje w twórczości Stefana Żeromskiego miejsce wyjątkowe. Powraca w wielu utworach, przywoływane najczęściej jako rozpaczliwy, daremny i tragiczny epizod polskiej historii. Opublikowana w 1912 roku "Wierna rzeka", nazwana przez samego pisarza "klechdą domową", przedstawia powstanie styczniowe z 1863 roku nie jako piękny i romantyczny wolnościowy zryw Polaków przeciwko rosyjskiemu okupantowi, ale akcję prowadzoną przez jedynie niewielką, uświadomioną patriotycznie część społeczeństwa, bez chłopów, którym w zasadzie obojętne było, kto ich wyzyskuje. "Wierna rzeka" to jednak coś więcej niż powieść o tragedii polskiego zrywu. To także literacka panorama polskich problemów społecznych i politycznych w XIX stuleciu i klasyczny romans, która przegrywa w konfrontacji z brutalnymi regułami rządzącymi światem.

Tragiczne losy bohaterów powstania styczniowego stały się ciekawym tworzywem dla filmowców. Pierwsza ekranizacja powieści, dokonana w 1922 roku przez Edwarda Puchalskiego według scenariusza Andrzeja Struga, spotkała się jednak z druzgocącą krytyką. Druga - film Leonarda Buczkowskiego z 1936 roku na podstawie scenariusza Anatola Sterna - również nie była entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, którzy zarzucali realizatorom schlebianie "niskim" gustom publiczności. "Wierna rzeka" w adaptacji (reżyseria i scenariusz) Tadeusza Chmielewskiego ("Gdzie jest generał...", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku") to heroiczny dramat miłosny z patriotycznymi wątkami w tle. Wyraziste odwołanie się do tradycji narodowowyzwoleńczych nie spodobało się jednak cenzurze, która przez cztery lata nie wyrażała zgody na dystrybucję filmu. Ale kiedy w 1987 roku obraz pojawił się na FPFF w Gdyni, TADEUSZ CHMIELEWSKI otrzymał nagrodę za reżyserię, a Jerzy Matuszkiewicz za muzykę. Ekranizacja może także poszczycić się świetnymi kreacjami aktorskimi, zwłaszcza w wykonaniu debiutującej, urodziwej i pełnej szlacheckiej godności Małgorzaty Pieczyńskiej ("Piłkarski poker", "Quo vadis", "Lawstorant") oraz Franciszka Pieczki ("Jańcio wodnik", "Syzyfowe prace", "Jasminum"). Autorem zdjęć, podkreślających posępny nastrój filmu jest Jerzy Stawicki ("Wielki Szu", "Cudzoziemka", "Rozmowy kontrolowane").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Wierna rzeka
Polska, 1983
Powstanie styczniowe, rok 1863. Po przegranej bitwie ranny powstaniec Józef Odrowąż (Olgierd Łukaszewicz) błąka się nad rzeką Łośną.
melodramat historyczny
Wierna rzeka
4,2 5 1 45