PREMIERA

2012.04.19

CANAL+ PREMIUM

Wilcze prawo: 1974

Red Riding: In the Year of Our Lord 1974

Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/kryminał/thriller

Ocena filmu

0.00

Opis

Hrabstwo Yorkshire, rok 1974. Młody dziennikarz Eddie Dunford (Andrew Garfield) po śmierci ojca wraca w rodzinne strony i podejmuje pracę w redakcji "Yorkshire Post". Dostaje polecenie przyjrzenia się sprawie zaginięcia 10-letniej Clare Kemplay. Dziennikarz wiąże ten przypadek z dwoma niewyjaśnionymi porwaniami dziewczynek sprzed kilku lat.

Tym razem ciało zostaje szybko odnalezione. Do pleców torturowanej i zgwałconej ofiary zabójca przyszył łabędzie skrzydła. Policja podejrzewa koczowników obozujących w pobliżu miejsca zbrodni, jednak Eddie nie daje wiary oficjalnej wersji. Zgłębiając sprawę wdaje się w romans z Paulą (Rebecca Hall), matką zaginionej wcześniej małej Jeanette. Jednocześnie jego przyjaciel i współpracownik, Barry Gannon (Anthony Flanagan), doszukujący się wszędzie spiskowych teorii, wpada na trop afery korupcyjnej, w która ma być zamieszany lokalny potentat branży budowlanej John Dawson (Sean Bean), policja i władze hrabstwa. Dziennikarz podejrzewa, że Dawson może mieć też związek ze sprawą brutalnych zabójstw. Wkrótce Barry ginie w tajemniczym wypadku samochodowym. Eddie jest świadomy, że jeśli nie zaniecha śledztwa, może podzielić los przyjaciela.

"Wilcze prawo" to ekranizacja bestsellerowego cyklu powieści Davida Peace'a, nawiązującego do najlepszych tradycji brytyjskich kryminałów. Trzyczęściowa produkcja stacji Channel 4 rozgrywa się na przestrzeni dziesięciu lat w hrabstwie Yorkshire w północno-wschodniej Anglii. Poszczególne części łączy miejsce akcji, niektóre fabularne wątki i bohaterowie pojawiający się w tle. We wszystkich odcinkach mniej lub bardziej znaczące role odgrywają: podstarzały policjant Bill Molloy, męska prostytutka BJ i ksiądz Martin Laws. Za każdym razem zmieniają się natomiast bohaterowie pierwszego planu, którzy narażając życie prowadzą śledztwo w sprawach opartych na prawdziwych wydarzeniach. Wśród nich, obok wielkich afer korupcyjnych, znalazła się m.in. głośna sprawa Rozpruwacza z Yorkshire, który w latach 1975-1980 zamordował trzynaście kobiet. Serial nie pozostawia suchej nitki na policjantach. Stróże prawa są tu skorumpowani, bezwzględni i w niczym nie przypominają sympatycznego, zawsze służącego pomocą brytyjskiego Boba. Pesymistyczny wydźwięk całości podkreśla duszna atmosfera prowincji z wiecznie padającym deszczem i zachmurzonym niebem.

Zgodnie z zamysłem producentów przy każdym z odcinków pracował inny reżyser, nadając mu indywidualny charakter. Za pierwszy, rozgrywający się w roku 1974, odpowiada JULIAN JARROLD, twórca kostiumowych melodramatów "Zakochana Jane" i "Powrót do Brideshead", a także komediowych "Kozaczków z pieprzykiem". Wścibskiego żółtodzioba dziennikarskiego fachu, Eddiego Dunforda, zagrał Andrew Garfield znany z "Parnassusa" i nominowanej do Złotego Globu drugoplanowej roli w "The Social Network". Obok niego zobaczyć można Seana Beana ("Władca Pierścieni", "GoldenEye"), Anthony'ego Flanagana (serial "Shameless", "Cracker") i Rebeccę Hall ("Vicky Cristina Barcelona", "Dorian Gray"), nagrodzoną za rolę Pauli nagrodą BAFTA.

WASZE OPINIE

szymon_212

Mi się film podobał. Jak dla ten film jest lepszy niż Londyński bulwar. Daję ocenę 8.

pedro

Jak dla mnie to jeden z ciekawszych filmów tego miesiąca. Mimo bardzo mocnych scen to świetny thriller. Mamy tu tajemnicę, przemoc, korupcję na szczytach władzy i w policji. Do tego dziennikarza idealistę oraz kobietę, która skrywa sekret. A wszystko zaczyna się banalnie : od zaginięcia dziewczynki. Z czasem jednak ... Co się dziej dalej sami zobaczcie.
Mimo że nie lubię filmów sensacyjnych "Wilcze prawo : 1974" spodobał mi się bardzo. Świetny scenariusz i muzyka oraz mroczny klimat stwarzają specyficzną atmosferę. Oglądałem ten film nie mogąc oderwać się od ekranu. Polecam wszystkim !

bazyli

No nie nikt tego filmu nie zauważył? Tajemnica, niepokój, korupcja - fajnie jest - przynajmniej dla mnie - z niecierpliwością czekam na kolejne części.
Wilcze prawo: 1974
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2009
Hrabstwo Yorkshire, rok 1974. Młody dziennikarz Eddie Dunford (Andrew Garfield) po śmierci ojca wraca w rodzinne strony i podejmuje pracę w redakcji "Yorkshire Post". Dostaje polecenie przyjrzenia się sprawie zaginięcia 10-letniej Clare Kemplay. Dziennikarz wiąże ten przypadek z dwoma niewyjaśnionymi porwaniami dziewczynek sprzed kilku lat.
dramat/kryminał/thriller
Wilcze prawo: 1974
3,8 5 1 14