PREMIERA

2012.04.26

CANAL+ PREMIUM

Wilcze prawo: 1980

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/kryminał/thriller

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1980, hrabstwo Yorkshire, północno-wschodnia Anglia. Seryjny morderca prostytutek, zwany Rozpruwaczem z Yorkshire, od blisko pięciu lat terroryzuje okolicę. Miejscowa policja nie radzi sobie ze śledztwem, a opinia publiczna coraz bardziej się niecierpliwi.

Na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do sprawy zostaje przydzielony policjant z Manchesteru Peter Hunter (Paddy Considine). Hunter wraz z dwójką zaufanych ludzi rozpoczyna dochodzenie praktycznie od początku, przetrząsając opasłe akta sprawy. Przyglądają się temu niechętnie miejscowi policjanci na czele z oddelegowanym do pomocy ekipie Huntera Bobem Cravenem (Sean Harris). Przeglądając dokumentację śledczą ekipa z Manchesteru napotyka poważne nieścisłości. Wszystko wskazuje na to, że jedną z trzynastu zbrodni przypisywanych Rozpruwaczowi popełnił ktoś inny.

"Wilcze prawo" to ekranizacja bestsellerowego cyklu powieści Davida Peace'a, nawiązującego do najlepszych tradycji brytyjskich kryminałów. Trzyczęściowa produkcja stacji Channel 4 rozgrywa się na przestrzeni dziesięciu lat w hrabstwie Yorkshire w północno-wschodniej Anglii. Poszczególne części łączy miejsce akcji, niektóre fabularne wątki i bohaterowie pojawiający się w tle. We wszystkich odcinkach mniej lub bardziej znaczące role odgrywają: podstarzały policjant Bill Molloy, męska prostytutka BJ i ksiądz Martin Laws. Za każdym razem zmieniają się natomiast bohaterowie pierwszego planu, którzy narażając życie prowadzą śledztwo w sprawach opartych na prawdziwych wydarzeniach. Wśród nich, obok wielkich afer korupcyjnych, znalazła się m.in. głośna sprawa Rozpruwacza z Yorkshire, który w latach 1975-1980 zamordował trzynaście kobiet. Serial nie pozostawia suchej nitki na policjantach. Stróże prawa są tu skorumpowani, bezwzględni i w niczym nie przypominają sympatycznego, zawsze służącego pomocą brytyjskiego Boba. Pesymistyczny wydźwięk całości podkreśla duszna atmosfera prowincji z wiecznie padającym deszczem i zachmurzonym niebem.

Kolejna odsłona kryminalnego miniserialu "Wilcze prawo" rozgrywa się sześć lat po wydarzeniach z części pierwszej. Mimo upływu czasu hrabstwo Yorkshire A.D. 1980 nie uporało się z problemami. Korupcja i nieczyste układy w policji w dalszym ciągu są na porządku dziennym. Na domiar złego pojawia się kolejny seryjny morderca zbierający jeszcze bardziej krwawe żniwo. Sprawa Rozpruwacza z Yorkshire, stanowiąca fabularne tło filmu, elektryzowała Wielką Brytanię w drugiej połowie lat 70. Nieuchwytny zabójca przez ponad pięć lat wodził policję za nos, stając się najbardziej poszukiwanym człowiekiem w kraju. W "Wilczym prawie - 1980" do jego ujęcia zostaje wyznaczony Peter Hunter. Komisarz z Manchesteru dąży do poznania prawdy równie bezkompromisowo, co młody dziennikarz Eddie Dunford z poprzedniej części serii. W Huntera, który równolegle z prowadzeniem śledztwa boryka się z problemami natury osobistej, wcielił się Paddy Considine. Brytyjski aktor znany z "Naszej Ameryki", "Butów nieboszczyka" czy "Krzyku sowy" w ostatnim czasie z powodzeniem zajmuje się reżyserią. Za swój długometrażowy debiut "Tyranozaur" otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Sundance i Satelitę. W "Wilczym prawie - 1980" w składzie aktorskim znaleźli się ponadto: Sean Harris ("Izolacja", "Harry Brown"), David Morrissey ("Nagi instynkt 2", "Plaga") i Maxine Peake (serial "Shameless", "Hancock & Joan"). Mroczny realizm opowieści zapewnił stojący za kamerą autor oscarowego dokumentu "Człowiek na linie" James Marsh.
Wilcze prawo: 1980
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2009
Rok 1980, hrabstwo Yorkshire, północno-wschodnia Anglia. Seryjny morderca prostytutek, zwany Rozpruwaczem z Yorkshire, od blisko pięciu lat terroryzuje okolicę. Miejscowa policja nie radzi sobie ze śledztwem, a opinia publiczna coraz bardziej się niecierpliwi.
dramat/kryminał/thriller
Wilcze prawo: 1980
1,0 5 1 4