PREMIERA

2012.05.03

CANAL+ PREMIUM

Wilcze prawo: 1983

Red Riding: In the Year of Our Lord 1983

Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/kryminał/thriller

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zachodnie Yorkshire, rok 1983. Mała dziewczynka przepada bez wieści w miejscu, w którym dziewięć lat wcześniej zamordowano inne dziecko.

Przed laty sprawą zajmował się nadinspektor Maurice Jobson (David Morrissey), a odpowiedzialnością za zbrodnię obarczono mężczyznę dotkniętego autyzmem. Teraz Jobson jest zmuszony ponownie zmierzyć się z demonami przeszłości. Niespodziewanym sojusznikiem Maurice'a staje się posępny i zaniedbany prawnik John Piggott (Mark Addy), którego ojciec, policjant uwikłany w aferę pedofilską, popełnił niegdyś samobójstwo. Rozwikłując kryminalną zagadkę, Piggott i Jobson odkrywają szokującą prawdę o demoralizacji i korupcji panującej wśród miejscowej policji, mającej swój udział w serii wstrząsających przestępstw na nieletnich.

"Wilcze prawo - 1983" to trzecia, ostatnia część cyklu telewizyjnych adaptacji powieści kryminalnych Davida Peace'a, znanych także w Polsce za sprawą edycji wydawnictwa Prószyński i S-ka. Cykl książkowy, opowiadający o śledztwie w sprawie Rozpruwacza z Yorkshire, miał oryginalnie cztery odsłony: "1974", "1977", "1980" i "1983". Ekranizacja zrealizowana dla Channel 4 jest trylogią. "Z fabułą osadzoną w świecie, gdzie czerń ma wiele odcieni, ta potężna, surowa i dziwnie poetycka seria staje się znaczącym osiągnięciem literackim" - chwalono dzieło Peace'a na łamach "The Guardian" i przyznać trzeba, że wersja filmowa nie ustępuje książkowym pierwowzorom. Zgodnie z zamysłem producentów przy każdym z odcinków pracował inny reżyser, nadając mu indywidualny charakter. Reżyserem ostatniej jej odsłony jest ANAND TUCKER ("Hilary i Jackie", "Oświadczyny po irlandzku"). W obsadzie powraca odtwórca roli nadinspektora Jobsona David Morrissey ("Nagi instynkt 2", "Plaga", serial "Stan gry") oraz Sean Bean jako lokalny potentat branży budowlanej John Dawson, a partneruje im m.in. Mark Addy ("Goło i wesoło", serial "Gra o tron").

WASZE OPINIE

pedro

To zakończenie dość ciekawej, ale brutalnej trylogii. Całość dość dobra zarówno pod względem scenariuszowym jak i aktorskim. Do tego warto dodać świetnie dobrana muzykę i scenografkę, które oddają klimat lat 70-80 tych. Jednak mnie najbardziej spodobała się część 1.
Wilcze prawo: 1983
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2009
Zachodnie Yorkshire, rok 1983. Mała dziewczynka przepada bez wieści w miejscu, w którym dziewięć lat wcześniej zamordowano inne dziecko.
dramat/kryminał/thriller
Wilcze prawo: 1983
2,0 5 1 1