PREMIERA

2012.06.27

CANAL+ PREMIUM

WILK

Varg / Wolf

Szwecja/Norwegia/Finlandia, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klemens (Peter Stormare) prowadzi życie odludka w drewnianej chacie na pograniczu norwesko-szwedzkim. Tak jak ojciec zajmuje się hodowlą reniferów.

W doglądaniu stada pomaga mu nastoletni siostrzeniec, Nejla (Robin Lundberg), który od nauki woli czas spędzony z małomównym wujem. Stałe zagrożenie dla inwentarza Klemensa stanowią znajdujące się pod ścisłą ochroną wilki. Kiedy jeden z drapieżników pojawia się w okolicy i atakuje stado, myśliwski zew ludzi północy bierze górę nad prawem. Nejla dopada zwierzę i zabija jednym ciosem siekierą. Mimo wysiłków wuja, zdarzenie szybko wychodzi na jaw. Klemens, chcąc ratować chłopaka przed wyrokiem, bierze winę na siebie. Jego decyzja niesie za sobą niespodziewane konsekwencje, wpływając na relacje wewnątrz rodziny.

Urzekający śnieżnymi krajobrazami bezkresnej Laponii "Wilk" ukazuje konflikt pomiędzy wielowiekową tradycją a współczesnym systemem prawnym. Obowiązujący w Szwecji od 1966 roku zakaz odstrzału wilków pod karą nawet czteroletniego więzienia miał w zamierzeniu uchronić stale zmniejszającą się populację drapieżników przed wyginięciem. Z nowym proekologicznym prawem nigdy nie pogodzili się rdzenni mieszkańcy północnej Skandynawii, od pokoleń zajmujący się hodowlą reniferów. By uchronić stada, będące nierzadko ich jedynym majątkiem, podejmują ryzyko kłusownictwa. Drażliwy społecznie temat zdecydował się podjąć DANIEL ALFREDSON, nadając skandynawskiej historii charakter uniwersalnego dramatu i rozprawy o moralności. Reżyser adaptacji dwóch ostatnich części trylogii "Millennium" - "Dziewczyny, która igrała z ogniem" i "Zamku z piasku, który runął" - nie opowiada się w "Wilku" przy żadnej ze stron: - Szwecja to kraj kontrastu między - określmy to w ten sposób - miastem a wsią. Mieszkańcy miast chcą ochrony wilków, a ludzie żyjący na wsi, na północy borykają się z atakami na renifery i zwierzęta gospodarskie. W tej sprawie nie widzę rozwiązania satysfakcjonującego obie strony - mówi. Przykuwający uwagę od pierwszej sceny klimat filmu tworzą panoramiczne zdjęcia Jörgena Perssona, ("Dom dusz", "Wiarołomni") i znakomita kreacja jednego z najpopularniejszych szwedzkich aktorów Petera Stormare'a ("Fargo", "Skazany na śmierć"). Za rolę Klemensa, porównywaną z kreacjami wycofanych stoików w stylu Clinta Eastwooda, aktor otrzymał od Szwedzkiego Instytutu Filmowego nominację do Złotego Żuka.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
WILK
reżyseria:
Szwecja/Norwegia/Finlandia, 2008
Klemens (Peter Stormare) prowadzi życie odludka w drewnianej chacie na pograniczu norwesko-szwedzkim. Tak jak ojciec zajmuje się hodowlą reniferów.
dramat
WILK
4,3 5 1 11