PREMIERA

2011.02.08

CANAL+ PREMIUM

Wilk

Loup

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Siergiej (Nicolas Brioudes) należy do koczowniczego klanu zajmującego się wypasem reniferów, którego przywódcą jest ojciec Siergieja (Min Man Ma). W poszukiwaniu dogodnych miejsc dla stad pasterze przez okrągły rok wędrują po wschodniej Syberii.

W wieku 16 lat chłopak zostaje mianowany strażnikiem stada, które liczy aż 3000 sztuk. Ojciec od najmłodszych lat wpajał synowi, że renifery są wszystkim, co mają i co pozwala im przeżyć. Dlatego należy je chronić za wszelką cenę, przede wszystkim tępiąc wilki. Wszyscy członkowie klanu tropią i bez litości zabijają drapieżniki polujące na renifery. Jednak kiedy pewnego dnia chłopak spotyka wilczycę z czterema małymi, staje przed dramatycznym wyborem. Pod znakiem zapytania stają pradawne, przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje klanu i lojalność wobec ojca.

Twórcą "Wilka" jest NICOLAS VANIER, francuski podróżnik, pisarz i filmowiec. Historia nastoletniego Siergieja to jego pierwszy długometrażowy, fabularny obraz. Wcześniej kręcił dokumenty, z których najsłynniejszy to bijący rekordy oglądalności we Francji "Ostatni traper". Vanier jest także autorem licznych książek podróżniczych, przyrodniczych i reportaży, w których opisuje swoje wyprawy po północnych rubieżach globu. "Wilka" nakręcił z pomocą Jeana-Pierre'a Bailly'ego, którego spółka MC4 wyprodukowała "Ostatniego trapera". Pracowali z pasterzami z północnej Azji w ich naturalnych warunkach. Eweni - bo tak nazywa się plemię, z którego wywodzi się bohater - to autochtoniczny lud syberyjski, który zamieszkuje głównie obwód magadański i Kraj Kamczacki, Czukotkę, wybrzeże Morza Ochockiego oraz północne rejony Jakucji. Ponieważ wilków, zdaniem Vaniera, nie da się oswoić, filmowcy musieli wykorzystać do filmu dzikie zwierzęta, które choć trochę tolerowały obecność człowieka w okolicy. Cała sztuka polegała na obmyśleniu sposobów na uchwycenie naturalnych poczynań wilków i na zaadaptowaniu ich na potrzeby fabuły.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Wspaniałe przestrzenne krajobrazy Syberii, prawdziwi ludzie, znakomicie sfilmowane zwierzęta, prosta, wzruszająca i pełna dramatyzmu historia - to chyba najważniejsze atuty tego filmu. Był on dla mnie regenerującym duchowo odpoczynkiem. Dzięki, Canal+!
Niech mi X Muza okaże wyrozumiałość, ale wolałbym nie obejrzeć wielu, wielu hollywoodzkich superprodukcji, żeby tylko móc jak filmowy Siergiej - choćby przez dwadzieścia minut - obserwować z bliska wilczycę opiekującą się niesfornymi i ciekawskimi wilczkami.
No cóż... Rzeczywistość jest taka jaka jest... Pozostaje mi jedynie film Nicolas Vaniera.
Ale w niełatwym do realizacji gatunku filmów fabularno-przyrodniczych [i]Wilka[/i] uważam za arcydzieło.

gonia1708

Piękne zdjęcia ,wspaniały poruszajacy film jak dla mnie na 10/10 polecam tym którzy nie oglądali ;) na prawdę warto

BeruZadra

Przy całym swoim podziwie i szacunku jaki żywię dla wilków...

Nietuzinkowy film Vaniera zasługuje na uwagę choćby ze względu na same zdjęcia, które są zachwycające.
"Wilk" to opowieść z pogranicza dwóch wzajemnie się przenikających światów.
Z jednej strony wilki uosabiające sobą wszystko to, co w przyrodzie pierwotne, niezależne, nieposkromione, dzikie; Z drugiej zaś - koczowniczy Eweni, którzy choć żyją w zgodzie z prawami natury - naginają je do własnych potrzeb. Wilki i ludzie od pokoleń egzystują obok siebie wypracowując coś na kształt chwiejnego kompromisu. A gdzieś tam, daleko na horyzoncie, jeszcze mało widzialna, ale już odczuwalna nadciąga Cywilizacja niosąc koniec dla obu światów.
W opowieści nie ma happy endu bo być go tu nie może, lecz jest w "Wilku" jakieś ciepło, przez które film Vaniera jest naprawdę sympatyczny.
Nieczęsto się zdarza, by odległe i obce światy stały się tak bliskie.
Wielka piątka z plusem.
Wilk
reżyseria:
Francja, 2009
Siergiej (Nicolas Brioudes) należy do koczowniczego klanu zajmującego się wypasem reniferów, którego przywódcą jest ojciec Siergieja (Min Man Ma). W poszukiwaniu dogodnych miejsc dla stad pasterze przez okrągły rok wędrują po wschodniej Syberii.
film przygodowy
Wilk
4,7 5 1 27