Universal

PREMIERA

2007.08.09

CANAL+ PREMIUM

WINCHESTER '73

USA, 1950

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: western

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Winchester' 73" to pierwszy - i zdaniem krytyki najlepszy - z westernów powstałych w wyniku współpracy reżysera Anthony'ego Manna i aktora Jamesa Stewarta. Podobnie jak John Ford i John Wayne, Mann i Stewart stworzyli doskonale rozumiejący się filmowy duet.

Ich produkcje były znacznie skromniejsze od wielkich, epickich widowisk Forda, ale to właśnie "Winchester '73" i inne westerny Manna w dużym stopniu wytyczyły kierunek, w którym gatunek ten ewoluował w latach 50. Krytycy wskazują, że "Winchester" był jednym z pierwszych westernów psychologicznych, które w nadchodzącym czasie miały stać się jeżeli nie dominującym, to na pewno najciekawszym nurtem filmów o Dzikim Zachodzie.

Mieszkający na pograniczu Lin McAdam (James Stewart) od dawna ściga bandytę, który zabił jego ojca. Podążając jego tropem trafia do Dodge City, gdzie legendarny Wyat Earp (Will Geer) organizuje konkurs dla strzelców. Nagrodą jest bezcenna strzelba Winchester'73. Obok Lina do konkursu staje Dutch Henry Brown (Stephen McNally), ale to właśnie McAdam wygrywa i staje się nowym właścicielem broni. Dutch nie godzi się z przegraną. Kradnie Winchestera i ucieka z miasteczka. Lin rusza w pościg, który nieoczekiwanie doprowadza go do mordercy ojca. Stawką w starciu z Dutchem staje się honor, zemsta oraz pozycja na Dzikim Zachodzie.

James Stewart swój pierwszy wielki sukces w westernie odniósł w 1939 roku rolą w "Destry znowu w siodle" George'a Marshalla. Wbrew oczekiwaniom całego Hollywood nie wykorzystał wówczas szansy na wielką karierę i zapomniał o westernie na 10 lat. Powrócił, już jako laureat Oscara za "Filadelfijską opowieść" (1940) w widowiskowej produkcji "Winchester'73", która nie tylko przysporzyła mu ogromnej popularności, ale również uczyniła go pierwszym gwiazdorem Fabryki Snów, który zagrał w filmie za procent od zysków. Dla ANTHONY'EGO MANNA tymczasem był to pierwszy western w karierze, ale już wkrótce reżyser, nagrodzony 8 lat później Złotym Lwem w Wenecji za "Poletko Pana Boga", miał stać się głównym rywalem Johna Forda. Obaj przyczynili się zresztą w podobny sposób do wielkiej przemiany amerykańskiego westernu, który z romansu przygodowego w scenerii Dzikiego Zachodu zmieniał się stopniowo w wielkie metafory ludzkiego losu. O ile jednak Ford swoje fabuły opierał na porządku wielkich rytuałów: narodziny - ślub - pogrzeb, Mann wbudowywał je w inny porządek, którego wyznacznikami były: kondycja człowieka, patriarchat, Bóg. W "Winchester'73" Mann, wykorzystując losy ukradzionej strzelby, buduje niezwykłą panoramę Dzikiego Zachodu, którego porządek załamuje dokonane ojcobójstwo. A na Dzikim Zachodzie taki fakt nie może obejść się bez zemsty. W przeciwieństwie jednak do uproszczonych fabuł wczesnych hollywoodzkich westernów, u Manna nawet zemsta nie może przynieść ostatecznego odkupienia.
WINCHESTER '73
reżyseria:
USA, 1950
"Winchester' 73" to pierwszy - i zdaniem krytyki najlepszy - z westernów powstałych w wyniku współpracy reżysera Anthony'ego Manna i aktora Jamesa Stewarta. Podobnie jak John Ford i John Wayne, Mann i Stewart stworzyli doskonale rozumiejący się filmowy duet.
western
WINCHESTER '73
4,3 5 1 30