Fox

PREMIERA

2006.09.25

CANAL+ PREMIUM

WING COMMANDER

USA/Luksemburg, 1999

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: film science-fiction/film akcji

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja bijącej rekordy popularności gry komputerowej. W roku 2654 siły Konfederacji muszą włączyć się do wojny z agresywną rasą obcych zwaną Kilrathi, na której czele stoi piękna i charyzmatyczna kobieta.

Kilrathi, którym udało się zdobyć urządzenia do nawigacji komputerowej, planują teraz przedostać się przez linię obrony Konfederacji i zaatakować Ziemię. Totalnej katastrofie zapobiec może tylko trzech młodych pilotów - wśród nich Christopher Blair (Freddie Pronze Jr.) - należących do elitarnego szwadronu bojowego.

Pierwsza cześć gry "Wing Commander" powstała w 1990 roku, a jej twórcą była firma Origin. Symulator kosmiczny połączony z wątkami przygodowymi w błyskawicznym tempie zdobył rzesze wielbicieli. Przyciągała nowoczesna - jak na tamte czasy - grafika i różnorodność zadań do wykonania, jakie oferowała gra. Od trzeciej serii "Wing Commander" został wzbogacony krótkimi, fabularyzowanymi wstawkami, w których występowali prawdziwi aktorzy (Mark Hamill grał Christophera Blaira, a Malcolm MacDowell występował jako admirał Tolwyn). W 1999 roku CHRIS ROBERTS, reżyser, producent i grafik gry, postanowił przenieść "Wing Commandera" na wielkie ekrany. Scenariusz napisał we współpracy z Kevinem Droneyem, scenarzystą m.in. serialu "Gliniarz i prokurator" oraz popularnego obrazu science fiction "Mortal Kombat" (1995), natomiast skomponowanie muzyki powierzył Davidowi Arnoldowi, zdobywcy nagrody Grammy za "Dzień niepodległości" (1996), autorowi muzyki do m.in. "Jutro nie umiera nigdy" (1997), "Świat to za mało" (1999), "Za szybcy, za wściekli" (2003) czy "Żony ze Stepford" (2004). Po "Wing Commander" Roberts nie wrócił już do reżyserii, za to stał się wziętym hollywoodzkim producentem - ma na koncie takie filmy, jak "Punisher" (2004), "Obłęd" (2005) z Adrienem Brodym, "Pan życia i śmierci" (2005) z Nicolasem Cage'em czy "Zabójczy numer" (2006), który właśnie wszedł na ekrany polskich kin.

W Christophera Blaira, jedną z głównych postaci filmu, wcielił się Freddie Prinze Jr., który w latach 90. był niewątpliwym liderem wśród młodych gwiazd Hollywood. Mark Hamill, który grał Blaira w grze komputerowej, w filmie Robertsa użyczył swojego głosu innemu bohaterowi, Merlinowi. Prinz Jr., znany jako Sandy z serialu "Przyjaciele", popularność zdobył dzięki występowi w horrorze "Koszmar minionego lata" (1997), gdzie zagrał u boku Jennifer Love Hewitt i Sarah Michelle Gellar, swojej obecnej żony. Za tę rolę Prinze otrzymał m.in. nominację do Blockbuster Entertainment Award, którą zdobył już rok później dzięki występowi w sequelu horroru - "Koszmar następnego lata" (1998). Aktor, zapalony pływak i kolekcjoner komiksów, jest również laureatem dwóch nagród Teen Choice Award, a w 1996 roku pełnił rolę Mr. Golden Globe podczas wręczania Złotych Globów.

WASZE OPINIE

wesoły

Jestem wielbicielem SF i oglądam prawie wszystkie filmy fantastyczne. Wing Commander jest jednym z tych, które oglądałem z dużą przyjemnością.

endryou

mi sie podobal :]

qwerty

calkowita porazka... stracony czas i nic wiecej ...
WING COMMANDER
reżyseria:
USA/Luksemburg, 1999
Ekranizacja bijącej rekordy popularności gry komputerowej. W roku 2654 siły Konfederacji muszą włączyć się do wojny z agresywną rasą obcych zwaną Kilrathi, na której czele stoi piękna i charyzmatyczna kobieta.
film science-fiction/film akcji
WING COMMANDER
3,9 5 1 17