PREMIERA

2010.02.16

CANAL+ PREMIUM

WINO TRUSKAWKOWE

Polska/Słowacja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

1.00

Opis

Trzydziestoletni policjant z Warszawy Andrzej (Jiri Machacek) postanawia przeprowadzić się na "koniec świata", aby po rodzinnym dramacie odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię życia.

Trafia do Żłobisk nieopodal Dukli w Beskidzie Niskim. Galicyjska mieścina rządzi się swoimi prawami. Komendant miejscowej policji (Mieczysław Grąbka) nie zmienił się od lat, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa lub szklanką truskawkowego wina, a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Na miejscu Andrzej dostaje służbowy rower, niewielki zakres obowiązków i zakwaterowanie w mieszkaniu byłego więźnia Mietka Lewandowskiego (Lech Łotocki). Lokalna piękność, pochodząca ze Słowacji Lubica Zalatywój (Zuzana Fialova), jest zainteresowana młodym policjantem, ale miejscowy biznesmen, właściciel kiosku Edek (Cezary Kosiński) obiecuje jej inne życie. Pewnego wieczoru w knajpie dochodzi do morderstwa. Popełnia je zazdrosny o żonę Adam Kościejny (Marian Dziędziel).

"Wino truskawkowe" to reżyserski debiut fabularny DARIUSZA JABŁOŃSKIEGO, producenta i dokumentalisty, którego "Fotoamator" został nagrodzony na najważniejszych światowych festiwalach. Jabłoński jest również autorem słynnego dokumentu i serialu telewizyjnego "Gry wojenne" o wywiadowczej działalności pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. "Wino truskawkowe" powstało na podstawie "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka, który został współtwórcą scenariusza. Film kręcono dokładnie w tych samych miejscach, które autor opisał w książce. Twórczość Stasiuka, pisarza, eseisty i publicysty, to jedna z najgłośniejszych karier literackich ostatnich lat. Był m.in. pięciokrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej NIKE, którą otrzymał w końcu w 2005 roku za powieść "Jadąc do Babadag". "To nie jest film do rozumienia, to jest film do myślenia, historia o tym, że każdy z nas, kiedyś, zacznie szukać źródeł życiowej mocy" - mówił o "Winie truskawkowym" Dariusz Jabłoński. Reżyser starał się w możliwie najlepszy sposób zachować ducha znakomitego literackiego oryginału. W "Opowieściach galicyjskich" najbardziej fascynowali go ludzie, którzy w obliczu tragedii zachowują godność, a ich życiowa filozofia pozwala im przetrwać największe dramaty. U Jabłońskiego film jest dodatkowo próbą ukazania miejsca, w którym człowiek czuje się, jakby był przeniesiony w inny wymiar. Ale w tym magicznym miejscu życie jest jak najbardziej prawdziwe, a miejscowi prowincjusze mają historie nie mniej powikłane, niż ludzie mieszkający w centrach wielkiego świata. "Wino truskawkowe" to zarówno opowieść o szukaniu wewnętrznego spokoju i wyciszenia, jak i o wielkiej namiętności i zbrodni. Ten jedyny w swoim rodzaju obraz prowincji magicznej, pięknie ujął w kadry Tomasz Michałowski ("Złote runo"), a wypełnił pełną motywów etnicznych muzyką Michał Lorenc ("Psy", "Zabić Sekala", "Daleko od okna").

Andrzeja zagrał Jiri Machacek, czeski aktor, który zawdzięcza popularność rolom w takich filmach, jak "Horem Padem", "Powrót idioty" czy "Samotni", za który w 2000 roku otrzymał Czeskiego Lwa. Jedyną wyraźnie zarysowaną postacią kobiecą jest Lubica, która nie kieruje się w życiu normami społecznymi i stara się być wierna jedynie temu, co czuje w danej chwili. Wcieliła się w nią Zuzana Fialova ("Babie lato", "Obsługiwałem angielskiego króla", "Niedźwiadek"), jedna z najpopularniejszych aktorek telewizyjnych i filmowych w Słowacji. Świetną kreację stworzył w filmie Marian Dziędziel ("Komornik", "Jasne błękitne okna", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"), który w 2004 roku otrzymał nagrodę w Gdyni o Orła za postać Wojnara w "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego. Tu wystąpił jako Adam Kościejny, ponownie udowadniając, że gruboskórny awanturnik może skrywać fascynującą osobowość. Wspaniałe role drugoplanowe zagrali również Lech Łotocki ("Haker", "Odwróceni) i Marek Litewka ("Karol. Człowiek który został papieżem", "Zakochany anioł").

WASZE OPINIE

maruda ;)

Rewelacyjne kino, wspaniały klimat, inny, mistyczny wręcz świat, co prawda to Magurski Park Narodowy, ale niczym Bieszczady, piękne klimaty. No i muzyka naszego mistrza, Michał Lorenc jak zwykle stworzył cudeńko. Polecam, ja juz kilka razy to oglądałem, nie moze sie znudzić, Dziędziel...klasa sam dla siebie:) pozdrawiam

arti

Wreszcie bardzo fajny polski film. Świetna gra aktorska - zwłaszcza role Dziędziela i Łotockiego wywarły na mnie duże wrażenie. Ciekawy scenariusz i realistycznie przedstawione małomiasteczkowe życie. Akcja może i jest powolna ale ogląda się to z sympatią i zaciekawieniem. Polecam

wiola

Bardzo proszę o udzielenie informacji czy film będzie jeszcze emitowany - przeoczyłam ostatnią emisję, a zależy mi na zobaczeniu tego obrazu. Z góry dziękuję :)
WINO TRUSKAWKOWE
Polska/Słowacja, 2007
Trzydziestoletni policjant z Warszawy Andrzej (Jiri Machacek) postanawia przeprowadzić się na "koniec świata", aby po rodzinnym dramacie odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię życia.
komediodramat
WINO TRUSKAWKOWE
3,9 5 1 100