PREMIERA

2005.12.30

CANAL+ PREMIUM

WIRUJĄCY SEKS

Dirty Dancing

USA, 1987

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film muzyczny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1963. 17-letnia Frances Houseman (Jennifer Grey) wraz z rodzicami (Kelly Bishop, Jerry Orbach) i siostrą Lisą (Jane Brucker) jest na wakacjach w ekskluzywnym pensjonacie. Znudzona dziewczyna zwiedza cały ośrodek i zapuszcza się do części dla personelu.

Tu jest świadkiem występu instruktorów tańca: Penny Johnson (Cynthia Rhodes) i Johnny'ego Castle (Patrick Swayze) przygotowujących się do konkursu tanecznego. Przystojny mężczyzna od razu wpada jej w oko, postanawia więc jakoś się do niego zbliżyć. Wkrótce okazuje się, że Penny po usunięciu ciąży nie może wystąpić w konkursie. Frances proponuje, że ją zastąpi, a ponieważ nie umie tańczyć, rozpoczyna intensywny trening pod okiem Johnny'ego. W trakcie nauki para zakochuje się w sobie, ale dla ojca Frances, szanowanego lekarza, tancerz nie jest dobrym kandydatem na zięcia.

"Wirujący seks" to najsłynniejsze dzieło EMILE'A ARDOLINO. W filmografii zmarłego reżysera są m.in. komediowe hity: "Trzech mężczyzn i mała dama" oraz "Zakonnica w przebraniu". W postać Johnny'ego wcielił się Patrick Swayze ("Uwierz w ducha", "Ślicznotki"), który sam wykonał wszystkie sekwencje taneczne, a film otworzył mu drogę do sławy. Rolę 17-letniej Frances zagrała Jennifer Grey. Dla córki legendarnego Joela Greya ("Kabaret") był to najsłynniejszy filmowy występ, choć zagrała później w "Ogarach Broadwayu", "Grze o miłość" czy "Rytuale". Na drugim planie pojawił się ceniony aktor charakterystyczny Jerry Orbach ("Książę Central Parku", serial "Prawo i porządek") i tancerka Cynthia Rhodes ("Flashdance", "Staying Alive"). W 1988 "Wirujący seks" otrzymał Oscara, Złoty Glob i Grammy za najlepszą piosenkę (do Złotego Globu nominowano też kreację Grey i Swayze'ego). Film do dziś przoduje w rozmaitych rankingach popularności. W 2002 zajął 1 miejsce w rankingu strony internetowej Babycham na najbardziej "babskie" filmy wszech czasów, a w rankingu Amerykańskiego Instytutu Filmowego "100 najlepszych melodramatów wszech czasów" zajął 93 miejsce. W latach 1988-89 na motywach filmu kręcony był serial telewizyjny; a w 2004 powstał "Dirty Dancing 2" Guya Ferlanda.
PATRICK SWAYZE

Patrick Swayze jest bez wątpienia najsłynniejszym tancerzem wśród aktorów i najlepszym aktorem wśród tancerzy. Wynika to z faktu, że jego droga zawodowa była ściśle związana i z tańcem, i z kinem.

Przyszedł na świat 18 sierpnia 1952 roku w Houston w Teksasie. Ma dwóch braci (jeden z nich jest również aktorem) i siostrę. Matka, Patsy Swayze, jest cenionym choreografem, tak więc Patrick obok tradycyjnej przeszedł również niemal wszystkie szczeble edukacji tanecznej. Ukończył college San Jacinto w Houston oraz Harkness Ballet Theater School w Nowym Jorku. Pobierał lekcje w Houston Jazz Ballet Company, Joffrey Ballet Company i Eliot Feld Ballet Company. Aktorstwo szlifował w The Beverly Hills Playhouse. Pierwszy większy sukces osiągnął tańcząc w musicalu "Grease" na Broadwayu. Obecny na jednym z przedstawień producent filmowy zaproponował mu niewielką rolę w "Skatetown". Pierwsze lata prób aktorskich nie przynosiły jednak wielkich efektów. Przełomem były filmy "Youngblood" i "Wirujący seks" (rolę przejął po Valu Kilmerze). Z dnia na dzień Swayze stał się gwiazdą. Wysoką pozycję potwierdził kolejnym przebojem - "Uwierz w ducha". Po raz kolejny trafił w dziesiątkę, choć rolę odrzucili wcześniej Bruce Willis i Paul Hogan. Film okazał się na tyle ponadczasowy, że w 2003 roku duet Swayze'ego z Demi Moore trafił na czwarte miejsce w rankingu stacji E! na najgorętsze hollywoodzkie pary ekranowe. W filmowym dorobku aktora są poza tym: "Na fali" (nominacja do MTV Movie Award), "Ślicznotki" (nominacja do Złotego Globu), "Miasto nadziei", "Listy od zabójcy", "Donnie Darko" oraz serial "Północ-Południe". W 1991 roku magazyn "People" zaliczył go do grona 50 Najpiękniejszych Ludzi Świata, a sześć lat później Swayze odsłonił swoją gwiazdę na bulwarze w Hollywood. Jest mężem tancerki Lisy Niemi, którą poznał, gdy jako 15-latka tańczyła w szkole jego matki.

WASZE OPINIE

kachna1111

film kultowy... zawsze chętnie do niego wracam

Blanka

Boski Film...zakochałam się w nim...często go oglądam...mmmm...Boski, Boski i jeszcze raz boski...

evekk

Rewelacja. Nic dodac, nic ujać;)
WIRUJĄCY SEKS
reżyseria:
USA, 1987
Rok 1963. 17-letnia Frances Houseman (Jennifer Grey) wraz z rodzicami (Kelly Bishop, Jerry Orbach) i siostrą Lisą (Jane Brucker) jest na wakacjach w ekskluzywnym pensjonacie. Znudzona dziewczyna zwiedza cały ośrodek i zapuszcza się do części dla personelu.
film muzyczny
WIRUJĄCY SEKS
4,5 5 1 138