PREMIERA

2012.07.31

CANAL+ PREMIUM

Witaj na południu

Benvenuti al sud

Włochy/Niemcy 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alberto (Claudio Bisio) pracuje jako naczelnik poczty w małej miejscowości na północy Włoch. Jego żona Silvia (Angela Finocchciaro) marzy o ucieczce z prowincji i naciska, by mąż zdobył przeniesienie do Mediolanu.

Alberto jest gotów osiągnąć cel każdymi środkami, decyduje się więc udawać niepełnosprawnego. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, mężczyzna zostaje karnie przeniesiony do urzędu pocztowego w małej mieścinie pod Neapolem. Rusza objąć nową posadę pełen obaw, przekonany, że zobaczy góry śmieci na ulicach, leniwych tubylców i mafijnych siepaczy. Niespodziewanie jednak spotyka na miejscu życzliwych ludzi, w tym listonosza Mattię (Alessandro Siani), usilnie starającego się o względy pięknej Marii (Valentina Lodovini).

"Witaj na południu" jest włoskim remake'iem francuskiej komedii obyczajowej "Jeszcze dalej niż Północ" Dany'ego Boona. Ponieważ oryginał opowiadał o dyrektorze poczty, który zostaje dyscyplinarnie przeniesiony z położonej na południu Francji Prowansji na wybrzeże Atlantyku, reżyser LUCA MINIERO musiał zmodyfikować historię, dopasowując ją do włoskich realiów. Jego bohater zostaje zatem zmuszony do przeprowadzki z północy Italii do Kampanii, często postrzeganej przez mieszkańców kraju jako region zacofany, opanowany przez mafię i zamieszkały przez gruboskórnych, leniwych prowincjuszy.

W filmie występują: Claudio Bisio ("Potwory naszych czasów", "Ex"), Angela Finocchiaro ("Bestia w sercu", "Potwory naszych czasów") i Valentina Lodovini ("Witaj, smutku"). Sympatyczna opowieść o przełamywaniu uprzedzeń otrzymała aż 10 nominacji do nagrody David di Donatello, najważniejszego wyróżnienia włoskiego przemysłu filmowego, a jej sukces zachęcił Miniero do nakręcenia kontynuacji zatytułowanej "Witaj na północy" ("Benvenuti al Nord").

WASZE OPINIE

lola

Fantastyczna komedia! Polecam miłośnikom włoskiej kultury ale i także tym, którzy lubią się posmiać z nas samych, naszych uprzedzeń, stereotypów.. Akcja doręczania listów przez naczelnika poczty przez cały dzień i picie "soków" u adresatów - bezcenna ;-)

Jamal

Z obawa podchodzilem do tego filmu, uwazajac ze remake komedii nie bedzie smieszny. Wczoraj akurat nie mialem co ogladac i na dysku pozostal mi tylko ten film. Jako ze z żoną lubimy komedie, to postanowilismy jednak film przynajmniej zaczać ogladac. Ku naszemu zdumieniu film był swietny. Relaks i dobra zabawa gwarantowane, mimo ze film nie mial oryginalnosci. Włosi przelozyli jednak kilka rzeczy na swoje włoskie warunki i wyszło wysmienicie. Oczywiscie nie jest to tak dobry film jak pierwowzór ale kazdy kto lubi komedie powinien ten film obejrzeć.

franek256

Wspaniały film, po scenie z żoną aż
się
popłakałem ze śmiechu. Oby wasz
kanał
emitował więcej włoskich filmów ;D.
Witaj na południu
reżyseria:
Włochy/Niemcy 2010
Alberto (Claudio Bisio) pracuje jako naczelnik poczty w małej miejscowości na północy Włoch. Jego żona Silvia (Angela Finocchciaro) marzy o ucieczce z prowincji i naciska, by mąż zdobył przeniesienie do Mediolanu.
komedia
Witaj na południu
3,8 5 1 50