PREMIERA

2011.02.14

CANAL+ PREMIUM

Wizerunki pośladków

La Face cachée des fesses

Francja, 2009

,

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 56 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pośladki - obiekt pożądania fascynujący ludzi różnych epok i kultur. Co jest takiego intrygującego w "miejscu, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę", że na przestrzeni wieków wzniecało ono dysputy o estetyce, a nawet polityczne debaty? Odpowiedzi udziela ten oto film.

"Francuskie słowo oznaczające pośladki - fesses - pochodzi od łacińskiego fissa, które podkreśla rozszczepienie. (...) Ogólnie rzecz ujmując etymologia tego słowa nie należy do pozytywnych" - przekonuje profesor Philippe Comar, francuski językoznawca. Przez wieki okolicę pośladkową istotnie uważano za nieczystą część ludzkiego ciała. W dużej mierze także dlatego, iż jest ona jedną z ważnych stref erogennych i jako taka kojarzy się z niepohamowaną zmysłowością. Dlaczego popularna pupa tak podsyca wyobraźnię?

Pytanie to nie dawało spokoju także dwojgu filmowcom - pasjonatom sztuki, CAROLINE POCHON i ALLANOWI ROTHSCHILDOWI. Postanowili oni wreszcie nakręcić dokument dedykowany w całości pośladkom. Ze swoją kamerą odwiedzili Muzeum w Luwrze, zatłoczone wielkomiejskie ulice i warsztaty designerów. Poddawali analizie arcydzieła kina oraz banalne telewizyjne reklamy. Nie unikali także czerpania wprost ze skarbnic wiedzy historii sztuki, psychologii, socjologii i semiologii. Dzięki wszystkim tym wysiłkom parze reżyserów udało się w przystępny, lekki i subtelny sposób opowiedzieć o bliskim każdemu, odwiecznym obiekcie pożądania. Wykorzystując fragmenty wywiadów z ekspertami, wideoklipy i reprodukcje dzieł sztuki, dokument "Wizerunki pośladków" nie tylko wyjawia tajemnice popularności "zadków" i "tyłeczków", ale również uzmysławia wiele prawd o naszym społeczeństwie, tabu, jakie w nim obowiązują oraz żądzach, jakie nim władają.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

gonia1708

JA OBEJRZAŁAM DOPIERO DZIŚ ,ALE WIDZĘ ŻE SAME "KOBITKI" SĄ NA TYM FORUM - CZYŻBY PANÓW TEN TEMAT NIE INTERESOWAŁ ?AŻ TRUDNO W TO UWIEŻYĆ ;) POLECAM TEN "BUŁECZKOWY "DOKUMENT KAŻDEMU ;)

BeruZadra

Co jest? Tylko ja zdecydowałam się dokument w pierwszym terminie obejrzeć?
Mina rodziny na hasło:"Wynocha! Idę na Canale d**y oglądać." - bezcenna. ;p Stało się więc tak, że oglądałam "Wizerunki pośladków" z asystą. I nie powiem - interesująco było.
Było to tyleż pouczające co podniecające. Niekonwencjonalne spojrzenie na erotykę i obyczajowość ukazujące świat zmysłowości od tyłka strony. Dosłownie i w przenośni. Dużo sztuki, nieco poezji, rubensowskie modelki i japońskie majtasy. Co ma piernik do wiatraka i jaki to ma związek z obecnymi obyczajami? Okazuje się, ze jednak ma i okazało się to równie fascynujące. Pochon i Rotshild nie tyle zerkają przez dziurkę od klucza ile stają w progu z przytupem i w pełnym blasku reflektorów. To wycieczka przez historię i obyczaje różnych kultur i epok doprawiona pikantnym dowcipem. Dawno nie miałam takiej uciechy i satysfakcji.
Wizerunki pośladków
Francja, 2009
Pośladki - obiekt pożądania fascynujący ludzi różnych epok i kultur. Co jest takiego intrygującego w "miejscu, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę", że na przestrzeni wieków wzniecało ono dysputy o estetyce, a nawet polityczne debaty? Odpowiedzi udziela ten oto film.
dokument socjologiczny
Wizerunki pośladków
4,4 5 1 5