PREMIERA

2012.05.28

CANAL+ PREMIUM

Wizjonerzy - James Cameron

Visionaries: James Cameron

USA, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 43 min

Ocena filmu

0.00

Opis

James Cameron, realizując wielkie superprodukcje z wykorzystaniem pionierskich technologii, wyznacza nowe standardy dla całej Fabryki Snów.

Filmowca od dzieciństwa interesowały fantastyczne wizje świata i nowe technologie. Jego fascynacja naturą i tajemnicami ludzkiego umysłu pchała go w objęcia sztuki, zdolnej do wyrażenia tych zainteresowań w kreatywny sposób. Podczas gdy matka przyszłego reżysera zachęcała go do artystycznych poszukiwań, ojciec ganił za marzycielską naturę i sympatię do komiksów. W efekcie młody James nauczył się cenić własne fantazje jako wyjątkowo cenne źródło inspiracji. "Czytałem mnóstwo fantastyki naukowej" - przyznawał już jako dorosły mężczyzna. "Fascynowały mnie inne światy, inne środowiska. Pociągała mnie fantazja, ale nie w sensie zwyczajnego eskapizmu".

Dokument "Wizjonerzy - James Cameron" śledzi drogę, jaką przebył bujający w obłokach chłopak, by stać się jednym z "czarodziejów" Hollywood. Nie zawsze była to droga usłana różami. Po skończeniu szkoły Cameron imał się bowiem różnych zajęć - był mechanikiem szkolnych autobusów, kierowcą w Kalifornii, a następnie trafił pod kuratelę legendarnego producenta Rogera Cormana. Od tamtego momentu ambitny filmowiec nie oglądał się już wstecz. Na przestrzeni lat Cameron z powodzeniem wcielał się w rolę scenarzysty, reżysera i producenta, odnosząc spektakularne sukcesy takimi obrazami, jak "Terminator", "Obcy - decydujące starcie", "Titanic" czy "Avatar". Do każdego z projektów podchodził z młodzieńczym entuzjazmem i głodem nowych doświadczeń. Będąc u szczytu kariery, postanowił poświęcić się działalności na rzecz środowiska naturalnego, badaniom oceanicznym oraz promocji nauki. Nawet po pięćdziesiątce, będąc tytanem przemysłu filmowego wydaje się kierować tymi samymi ideałami, co wówczas, gdy w wieku szesnastu lat snuł swe marzenia o fantastycznych światach.

Z "Wizjonerów" wyłania się portret nietuzinkowego twórcy kinowych hitów, jak również człowieka o skomplikowanym i fascynującym charakterze. Wykorzystując niepublikowane wcześniej materiały, autorzy dokumentu przedstawiają Jamesa Camerona, jakiego znało do tej pory niewielu.
Wizjonerzy - James Cameron
reżyseria:
USA, 2011
James Cameron, realizując wielkie superprodukcje z wykorzystaniem pionierskich technologii, wyznacza nowe standardy dla całej Fabryki Snów.
dokument socjologiczny
Wizjonerzy - James Cameron
4,5 5 1 2