PREMIERA

2012.06.25

CANAL+ PREMIUM

Wizjonerzy - Tyler Perry

Visionaries -Tyler Perry

USA, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 43 min

Ocena filmu

0.00

Opis

- Uważam się za twórcę opowieści. Jestem scenarzystą, producentem, pisarzem, aktorem, reżyserem - wylicza Tyler Perry. - Możliwość wejścia we wszystkie te różne światy jest dla mnie czymś zdumiewającym.

Perry jest przykładem człowieka, który uciekł od biedy i przemocy, by stać się prawdziwym magnatem show-biznesu. Urodził się w 1969 roku w Nowym Orleanie. W dzieciństwie był bity i wykorzystywany seksualnie. Później starał się odreagować dramatyczne doświadczenia pisaniem sztuk i grą w małych teatrach. - Na początku była to ucieczka od biedy - przyznawał po latach. - Byłem pewny, że nie dożyję trzydziestki. Pisałem więc, aby odreagować. Musiałem w jakiś sposób przez to przebrnąć (...). Życie uratowało mi poczucie humoru. Potrafię odnaleźć komizm nawet w najbardziej tragicznych sytuacjach.

Właśnie poczucie humoru, które zademonstrował później w przebojowych komediodramatach, takich jak "Z pamiętnika wściekłej żony", "Moja wielka wściekła rodzina" czy "Małżeństwa i ich przekleństwa" zapewniły Perry'emu sukces i uznanie. Aktywny jako scenarzysta, reżyser i producent, dzięki filmom kinowym, produkcjom telewizyjnym oraz sztukom teatralnym, awansował do ścisłej elity przemysłu rozrywkowego. W 2011 roku magazyn "Forbes" umieścił go na liście najlepiej zarabiających ludzi show-biznesu, wskazując na jego roczne dochody w wysokości 130 milionów dolarów.

Kim naprawdę jest Tyler Perry? Skąd czerpie pomysły? Co go inspiruje? Jak udaje mu się pozostawać wciąż na topie? Te pytania zadawali sobie twórcy niniejszego dokumentu. Postanowili przyjrzeć się Perry'emu podczas tournee po USA ze sceniczną adaptacją jego komedii "Madea's Big Happy Family", w trakcie pracy producenckiej, a także w chwilach relaksu - w otoczeniu psów lub podczas zabaw zdalnie sterowanymi modelami samolotów.

Jak w chwilach szczerości przyznaje Perry, jego niełatwe doświadczenia życiowe i natchnienie pozwalają mu nawiązać z odbiorcami więź, jaka rzadko bywa udziałem ludzi z jego branży. Czytając korespondencję od fanów Perry'ego, można się przekonać, że pełne humoru i nadziei produkcje Amerykanina wywierają wielki wpływ na ich życie. - Miliony ludzi na całym świecie nie tylko śmieją się i doceniają moje filmy, ale mogą też odnieść się do nich w bardzo osobisty sposób - przekonuje Perry. - To, co najbardziej lubię w pracy dla kina, telewizji czy teatru, to fakt, iż mogę inspirować ludzi i podnosić ich na duchu. To najwspanialszy dar, jaki mogłem otrzymać.
Wizjonerzy - Tyler Perry
reżyseria:
USA, 2011
- Uważam się za twórcę opowieści. Jestem scenarzystą, producentem, pisarzem, aktorem, reżyserem - wylicza Tyler Perry. - Możliwość wejścia we wszystkie te różne światy jest dla mnie czymś zdumiewającym.
dokument socjologiczny
Wizjonerzy - Tyler Perry