Paramount Pictures

PREMIERA

2006.01.04

CANAL+ PREMIUM

WŁĄCZ SIĘ DO GRY

Destiny Turns on the Radio

USA, 1995

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Johnny Destiny (Quentin Tarantino) opuszcza więzienie po kilkuletniej odsiadce. Podczas jego pobytu za kratkami wiele się zmieniło. Przyjaciele dawno zapomnieli o łączących ich niegdyś więzach, a skrzętnie ukryta część złodziejskiego łupu - przepadła.

W dodatku dziewczyna (Lisa Persky) opuściła go, by związać się z właścicielem kasyna w Las Vegas (James Belushi). Johnny wyrusza więc do krainy hazardu by odnaleźć swoje szczęście i wyrównać rachunki. W Las Vegas poznaje atrakcyjną Lucille (Nancy Travis). Johnny powoli otwiera się na nowe uczucie, ale najpierw musi stanąć oko w oko z tymi, którzy zgarnęli jego łup.

"Włącz się do gry" to debiut reżyserski jednego z najbardziej wszechstronnych artystów w Hollywood JACKA BARANA, który jest również scenarzystą ("Wielkie kule ognia"), kompozytorem ("Ćma barowa"), producentem ("Kres długiej drogi"), montażystą ("Glen and Randa") i aktorem ("Renaldo and Clara"). Niekwestionowaną gwiazdą filmu jest scenarzysta, reżyser i aktor Quentin Tarantino, któremu przyniósł sławę reżyserski debiut "Wściekłe psy". Nakręcił potem m.in. "Pulp Fiction", "Jackie Brown", "Sin City - Miasto grzechu" i dwie części "Kill Bill". Jest autorem scenariuszy do "Prawdziwego romansu", "Urodzonych morderców" i "Mokrej roboty", a przed kamerą pojawił się m.in. w "Od zmierzchu do świtu" i "Dziewczynie nr 6". W filmie występują również Dylan McDermott ("Troje do tanga", serial "Tajna sieć"), James Belushi ("K-9", "Wróć do mnie") i Nancy Travis ("Poślubiłem morderczynię", "Zniknięcie").QUENTIN TARANTINO

To wyjątkowo utalentowany człowiek. Ma charyzmę, wyobraźnie godną mistrza, ogromną wiedzę o filmie, a w domu statuetkę Oscara oraz IQ powyżej 160. Jest aktorem, scenarzystą, producentem i wybitnym reżyserem. Jego filmy, jak choćby "Wściekłe psy" czy "Pulp Fiction" zyskały miano kultowych. Tarantino nie uznaje kompromisów, dzięki czemu indywidualność stała się jego znakiem firmowym.

Przyszedł na świat w stanie Tennessee, w miejscowości Knoxville, 27 marca 1963 roku. Ze strony ojca Tony'ego Tarantino, aktora i muzyka, ma włoskie korzenie. Natomiast matka jest na pół Irlandką na pół Indianką. Connie miała zaledwie 16 lat kiedy go urodziła. Wkrótce po tym wyszła za mąż za muzyka Curta Zastoupila, z którym reżyser do dziś ma bardzo dobry kontakt. Imię Quentina nadano mu na cześć postaci Quinta Aspera granego przez Burta Reynoldsa w telewizyjnym serialu "Gunsmoke" (1955-1977). Rodzina Tarantino w 1971 przeprowadziła się w rejony południowej zatoki Los Angeles do miasteczka El Segundo. Tam młody Quentin uczęszczał do chrześcijańskiej szkoły. Już w podstawówce, jako czternastoletni chłopiec napisał pierwszy amatorski scenariusz "Captain Peachfuzz and the Anchovy Pandit". W wieku 16 lat rzucił szkołę średnią i zaczął uczyć się aktorstwa w James Best Theater Company.

W 1984 zaczął pracować w Manhattan Beach Video Archives, gdzie poznał Rogera Avary'ego. Przyjaźń obu panów przetrwała do dziś. Razem napisali nie jeden scenariusz, m.in. "Prawdziwy romans" (1993). Dzięki temu filmowi drogi, w którym zagrali Christian Slater i Patricia Arquette, świat zwrócił uwagę na Tarantino. Sam reżyser przyznaje się, że główny bohater, Clarence, jest postacią autobiograficzną. Tarantino napisał także oryginalny scenariusz do "Urodzonych Morderców" (1994), który miał być częścią dłuższego "Prawdziwego romansu". Jednak następni scenarzyści zmienili skrypt do tego stopnia, że nazwisko Tarantino nie pojawiło się w końcowych napisach.

Warto wspomnieć, że zanim Quentin znalazł się na językach elity Hollywood już wcześniej odniósł sukces. W 1992 "Wściekłe psy" według jego scenariusza i w jego reżyserii zostały nominowane do nagrody sędziowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sundance. Obraz zdobył uznanie krytyków, a sam twórca wszedł do grona kultowych postaci filmu.

Quentin udowodnił wszystkim, którzy jeszcze nie wierzyli w jego talent, że potrafi tworzyć niepowtarzalne historie, kiedy razem z Avary nakręcili w 1994 "Pulp Fiction". Tarantino miał zamiar sam zagrać postać Vincenta Vegi jednak zrezygnował, gdyż chciał stać za kamerą podczas sceny przedawkowania narkotyków przez Mię. W rezultacie Vincenta zagrał John Travolta i dzięki temu jego kariera filmowa znowu nabrała tempa.

Potem Tarantino wyreżyserował jedną część "Czterech pokoi" (1995) oraz napisał scenariusze do filmów "Od zmierzchu do świtu" (1996) i "Mokra robota" (1996). W 1997 zekranizował powieść swojego mentora Elmora Leonarda "Jackie Brown". Podobno Spike Lee skrytykował go za zbyt częste używanie rasistowskiego określenia "czarnuch". Jednak Tarantino obronił się mówiąc krótko: "dla mnie to jest czarny film, dla czarnej widowni".

Mimo, że w jego filmach dominuje przemoc i narkotyki, to sam Quentin stroni od używek. Prawo złamał tylko raz, kiedy jako 15-latek został złapany na kradzieży książki Elmora Leonarda. W powieści tej zresztą autor pierwszy wymienia Louisa i Ordella, których później Tarantino umieścił w filmie "Jackie Brown".

Po kilkuletniej przerwie w reżyserowaniu, Quentin powrócił w wielkim stylu filmem "Kill Bill" (2003), do którego rok później nakręcił drugą część. W roli główniej obsadził swoją ulubioną aktorkę Umę Thurman. U jej boku zagrała Lucy Liu i Daryl Hannah, o której dzięki tej produkcji znowu zaczęło być głośno.

Quentin jest znany z tego, że gra w swoich filmach małe role, m.in. w "Pulp Fiction" jako Jimmi Dimmick, a w "Jackie Brown" jego głos słychać na automatycznej sekretarce. Ponadto lubi pojawiać się gościnnie w nie swoich produkcjach, np. w "Desperado" (1995) i "Małym Nickim" (2000).

Doskonały popis jego aktorskich umiejętności można zobaczyć w prezentowanej komedii sensacyjnej "Włącz się do gry" (1995), gdzie gra jedną z głównych postaci - Johnny'ego Destiny. Tarantino pokazał, że potrafi nie tylko reżyserować filmy o zemście, ale również przekonująco zagrać bohatera, który chce wyrównać rachunki.

Jego największym osiągnięciem, a zarazem dziełem otwierającym mu wszystkie drzwi był "Pulp Fiction". Za film ten zdobył równocześnie statuetkę Oscara 1995 za najlepszy scenariusz oraz nominację dla najlepszego reżysera. Dostał za niego również m.in. nagrodę BAFTA 1995 za scenariusz i nominację do niej za najlepszy film roku, a także Złotą Palmę 1994 na festiwalu w Cannes, nominację do Césara, Złoty Glob 1995 za scenariusz oraz nominację do niego za reżyserię.

Tarantino przyjaźni się z Robertem Rodriguezem. W Hollywood mówi się o nich, że są jak bracia. Pomógł mu, m.in. wyreżyserować epizod w filmie "Sin City-Miasto grzechu" (2005). Obaj są członkami "A Band Apart", firmy producenckiej założonej przez Tarantino i Lawrence'a Bendera, do której należą John Woo i Luc Besson.

Tarantino jako reżyser jest znany z charakterystycznych motywów, które pojawiają się we wszystkich jego filmach. Zawsze jest ujęcie kamerą z bagażnika samochodu. Częste są też długie zbliżenia twarzy, podczas gdy ktoś inny mówi poza ekranem lub wodzenie kamerą za jedną poruszającą się osobą. Historie są zwykle opowiadane poprzez retrospekcje i są chronologicznie niespójne. Bohaterowie filmów Tarantino zazwyczaj mają swoje aliasy (Honey Bunny w "Pulp Fiction", Pan White we "Wściekłych psach" czy Czarna Mamba w "Kill Billu"). Jeżdżą samochodami General Motors - Chevroletami i Cadillacami. Ponadto Quentin lubuje się w detalach. W kilku jego filmach (m.in. "Pulp Fiction", "Jackie Brown", "Prawdziwym romansie") dużą rolę odgrywają walizki albo teczki. Za każdym razem, kiedy w kadrze pojawia się paczka papierosów jest to ta sama fikcyjna marka "Red Apple", gdyż jako reżyser nie lubi krypto-reklamy. Tarantino jest znany z encyklopedycznej wiedzy o filmach i w swoich produkcjach często nawiązuje do kultowych obrazów z historii kina i telewizji. Ma swoich ulubionych aktorów, z którymi chętnie pracuje. Są nimi Uma Thurman (jego muza), Tim Roth, Harvey Keitel, Michael Madsen i Samuel L. Jackson.

Prywatnie Tarantino łączono z Sofią Coppolą i Mirą Sorviną, jednak nikt nigdy oficjalnie nie potwierdził jego romansów. Quentin kolekcjonuje gry planszowe zrobione na podstawie seriali telewizyjnych (m.in. "The Dukes of Hazzard" czy "Drużyna A"). Jego ulubionym zespołem jest "Three Stooges", a filmem "Star Trek II: Gniew Khana" (1982) i "Rio Bravo" (1959). Uwielbia popularną grę komputerową "Half-Life" (1997) i nie wyklucza, że kiedyś na jej podstawie nakręci film.

WASZE OPINIE

wbelec

Warto obejrzeć w formacie 16:9 - musimy poczekać.
Na razie film leci w "niepełnej" wersji - A szkoda !

chronomitsu

bardzo polecam ....

korben

To w koncu QT!!! wiec warto!!
WŁĄCZ SIĘ DO GRY
reżyseria:
USA, 1995
Johnny Destiny (Quentin Tarantino) opuszcza więzienie po kilkuletniej odsiadce. Podczas jego pobytu za kratkami wiele się zmieniło. Przyjaciele dawno zapomnieli o łączących ich niegdyś więzach, a skrzętnie ukryta część złodziejskiego łupu - przepadła.
komedia sensacyjna
WŁĄCZ SIĘ DO GRY
3,3 5 1 16