PREMIERA

2012.03.31

CANAL+ PREMIUM

Władcy umysłów

The Adjustment Bureau

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction/thriller

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody, ambitny polityk David Norris (Matt Damon) ubiega się o miejsce w amerykańskim senacie. Przez długi czas prowadzi w sondażach, jednak pewne zdjęcie opublikowane przez prasę drastycznie zmniejsza jego poparcie.

W wieczór wyborczy, kiedy klęska jest już praktycznie pewna, David układa treść stosownej przemowy w hotelowej łazience. Przez przypadek wpada wówczas na tancerkę baletową Elise Sellas (Emily Blunt). Gdy kilka dni później spotyka dziewczynę ponownie, udaje mu się zdobyć jej numer telefonu. Zanim jednak udaje mu się do niej zadzwonić, pojawia się grupa tajemniczych mężczyzn w garniturach. Ich przywódca, Richardson (John Slattery), wyjaśnia Norrisowi, że jest wysłannikiem biura nadzorującego przeznaczenie każdego człowieka. Dalsza znajomość z Elise nie jest Davidowi pisana, więc mężczyźni odbierają mu kartkę z jej numerem telefonu. Mijają trzy lata. Nadchodzi czas kolejnych wyborów do senatu. Pewnego ranka Norris dostrzega Elise na ulicy.

"Władcy umysłów" to film oparty na opowiadaniu "Adjustment Team" Phillipa K. Dicka. Na twórczość mistrza science fiction scenarzystę George'a Nolfiego ("Ocean's Twelve: Dogrywka", "Ultimatum Bourne'a") naprowadził jego wieloletni przyjaciel i współpracownik, producent Michael Hackett. Wspólnie uznali, że tekst wart jest przeniesienia na ekran. Jak przyznawał GEORGE NOLFI, idea "przeznaczenia" jako manipulacji naszym losem przez tajemniczą organizację, połączona dodatkowo z historią miłosną, stanowiła bardzo wdzięczny i oryginalny materiał na film. Obaj twórcy zgodzili się też co do obsady głównej roli, idealnego kandydata upatrując w osobie laureata Oscara, Matta Damona. "Matt jest w pewnym sensie wyobrażeniem typowego faceta - everymana, stąd też jest w tej historii tak przekonujący i wiarygodny" - przekonywał Nolfi, który podjął się także - po raz pierwszy w karierze - reżyserii przygotowywanego obrazu. Ustalenie reszty obsady także poszło bez komplikacji. W wielką miłość bohatera wcieliła się Emily Blunt ("Diabeł ubiera się u Prady", "Młoda Wiktoria"), a demonicznym przywódcą grupy wysłanników biura został John Slattery ("Sztandar chwały", serial "Mad Men"). Na dalszym planie można zobaczyć m.in. Michaela Kelly'ego ("Oszukana", "Świt żywych trupów") i Terence'a Stampa ("Wanted. Ścigani", "Walkiria").

Film doceniła nie tylko widownia, ale także krytyka. ""Władcy umysłów" mogą podobać się jako film akcji lub obraz fantastyczny, ale tym, co naprawdę skupia uwagę widza przez cały czas projekcji jest historia miłosna, z pewnością jedna z najlepszych, jakie opowiedziano w tym roku w amerykańskim kinie" - wyrokował recenzent "San Francisco Chronicle", Mick LaSalle. "Ten film to połączenie gatunków i mnogość odcieni, włączając klasyczne science fiction w duchu "Łowcy androidów" i "Matriksa" oraz melodramat a la "Niezapomniany romans"" - pisała na łamach "Washington Post" Ann Hornaday. "Dorzućmy jeszcze spiskową intrygę w stylu "Kandydata", a wówczas reżyserski debiut Nolfiego wyda się jeszcze bardziej imponujący". Manohla Dargis z "The New York Times" prognozowała zaś filozoficznie: "Jeżeli przeznaczenie pozwoli lub, jak przekonuje ten atrakcyjny film, jeśli pozwolą na to mężczyźni w szarych garniturach, powinniśmy jeszcze usłyszeć o Nolfim, który rozjaśnił ten sezon kinowy błyskotliwym połączeniem fantastyczno-naukowej metafizyki i staroświeckiego romansu".

WASZE OPINIE

jojusiek5000

yeah... yeah... yeah...

rass

ostrzegam; z wielkiej chmury ....ledwie mżawka.

tufta

Nareszcie jakiś hicior w Canal+.Wspólnymi siłami zdołamy umieścić ten film na szczycie naszego głosowania na film marca.Będę za tym lobbował.Czekam z niecierpliwością na emisję.
Władcy umysłów
reżyseria:
USA, 2011
Młody, ambitny polityk David Norris (Matt Damon) ubiega się o miejsce w amerykańskim senacie. Przez długi czas prowadzi w sondażach, jednak pewne zdjęcie opublikowane przez prasę drastycznie zmniejsza jego poparcie.
science fiction/thriller
Władcy umysłów
4,3 5 1 16