PREMIERA

2010.10.15

CANAL+ PREMIUM

WODA TO DAR

Flow: For Love Of Water

USA, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

Brak dostępu do wody jest przyczyną śmierci większej liczby ludzi niż toczone na całym świecie wojny. Tymczasem potężne siły polityczne i biznesowe gotowe są szczelnie zakręcić kurek z życiodajnym płynem.

"Kto kontroluje wodę, kontroluje życie, a kto kontroluje życie, ten ma władzę" - te słowa brazylijskiego teologa Leonarda Boffa są dziś bardziej aktualne, niż kiedykolwiek. Na zapleczu świata zachodniego toczy się dziś bezwzględna walka. Naprzeciw międzynarodowych korporacji, Banku Światowego i rządów wielu krajów stoją zwykli ludzie. Stawką tej nierównej rywalizacji dla tych pierwszych są krociowe zyski, dla drugich - przeżycie. Szacuje się, że obrót wodą jest dziś trzecim największym źródłem dochodów, tuż za przemysłem energetycznym i paliwowym, choć zapewnienie jednej osobie niezbędnych dziesięciu litrów czystej wody dziennie wynosi zaledwie dwa dolary w skali roku. Gigantyczne korporacje gotowe są do tego, by sprywatyzować wodę za wszelką cenę. Im bardziej ta staje się towarem, tym bardziej nieosiągalna jest dla milionów ludzi.

Francuska dziennikarka i reżyserka IRENA SALINA z niepokojem przyglądała się wzmagającemu kryzysowi wodnemu, aż w końcu postanowiła nakręcić o nim film. Dokument "Woda to dar" powstawał przez pięć lat, realizowany w niezliczonych miejscach na całym globie. "Odwiedziłam wiele krajów, w tym różne państwa afrykańskie oraz Boliwię, Kanadę, Indie, Francję i USA" - wylicza Salina - "Szybko zdałam sobie sprawę z tego, jak jednoczącą siłę posiada woda. Wszyscy jej potrzebujemy, wszyscy jej chcemy i - bardziej niż cokolwiek innego na świecie - łączy nas ona ze sobą. Ta uniwersalna idea stała się myślą przewodnią mojego filmu".

WASZE OPINIE

green=health

Jestem trochę wstrząśnięta. I wściekła za razem na te wielkie korporacje właśnie.
Ja rozumiem, że to ogromne pieniądze. Ja wiem, że oni na tym zarabiają - każdy
jakoś musi sobie radzić. Ale zabijając naturę? Niszcząc świat? Miejsce do życia? Nie
uważam, żeby ktokolwiek z tych ludzi miał prawo do decydowania o tym, kto
powinien mieć wodę, a kto nie. Tak jak zostało to powiedziane w dokumencie -
woda to dobro ogólnodostępne. I tak powinno zostać.
Przy okazji serdecznie dziękuję Cyfrze +. Więcej takich programów! Może ludzie
dzięki temu zaczną zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła nich, a w czasach
dzisiejszych media mają naprawdę dużą siłę sprawczą. Jednocześnie zachęcam do
aktywniejszego działania, niż obejrzenie filmu - wystarczy kliknąć i wyrazić poparcie
dla 31 Artykułu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, o którym mowa była w
dokumencie: http://article31.org/ Pozdrawiam.

Danni

Swietny dokument. Niestety kolejny z serii międzynarodowych korporacji niszczących
ludzi i środowisko.

porucznikdan

Są to te same korporacje które stworzyły system bankowy i zarządzają największymi koncernami na świecie. Nadchodzą czasy w których zostaną odkryte nieograniczone wolne źródła energii które są ukrywane przez molochy energetyczne od bliska 100 lat. Wiecznie niezaspokojona zachłanność tej grupy ludzi która rządzi światem zmuszając nas do pracy przypominającą mrówki w mrowisku i zamykając nas przed społeczeństwem napędzając do ciągłej konsumpcji, teraz w XXI wieku zaczynają zarządzać nowym i największym bogactwem ziemi WODĄ. Proszę nas wszystkich o ograniczenie konsumpcji produktów największych korporacji świata których pieniądze zarobione na nas obracają przeciwko nam, patrzmy na świat globalnie na nasze bratnie dusze w biednych zakątkach świata które cierpią przez bezwzględnych kolekcjonerów krwawych pieniędzy tego świata. Zjednoczmy się i walczmy z tym bałaganem ale to wymaga świadomości w każdej naszej codziennej decyzji wybierając produkt ze sklepowej pułki

[quote tufta napisał 16.10.2010 22:10]
Niestety woda stała się towarem i nie wszystkich na nią stać.Co z tego ,że wielkie korporacje są w stanie doprowadzić wodę do każdego gospdarstw na świecie gdy i tak ludzi w biednych krajach na nią nie stać.Woda powinna być za darmo,bo to przecież podstawowa rzecz jaką ludzie potrzebują do życia. Na tym nie powinno sie zarabiać.Nam to wisi bo nas stać ale co z osobami które zarabiają niecałego dolara dziennie.Opłacenie wody to dla nich zbyteczny luksus,wybierają wodę z zanieczyszczonych rzek czy jezior.Czy tak powinno być?
[/quote]
WODA TO DAR
reżyseria:
USA, 2008
Brak dostępu do wody jest przyczyną śmierci większej liczby ludzi niż toczone na całym świecie wojny. Tymczasem potężne siły polityczne i biznesowe gotowe są szczelnie zakręcić kurek z życiodajnym płynem.
film dokumentalny
WODA TO DAR
5,0 5 1 14