PREMIERA

2006.07.19

CANAL+ PREMIUM

WOJAK CHURCHILL

Churchill: The Hollywood Years

Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Grupa hollywoodzkich producentów zamierza zrealizować superprodukcję o II wojnie światowej. Jedną z najbardziej wyeksponowanych postaci ma być Winston Churchill.

Pierwsze rozczarowanie przychodzi, kiedy na planie pojawia się odtwórca roli brytyjskiego premiera, podstarzały, śmierdzący tytoniem aktorzyna. Producenci postanawiają wymienić go na młodego amanta, który wystąpił w ich poprzednim kinowym hicie. To jednak nie koniec problemów: kuleje scenariusz, a i reszta obsady nie zawsze spełnia oczekiwania realizatorów. W efekcie powstaje absurdalny, pseudo historyczny film, w którym Adolf Hitler pokazany jest jako zakochany w Ewie Braun pantoflarz, królowa Elżbieta zaskakuje nastoletnim wyglądem, a król Jerzy, nawet w najbardziej dramatycznych momentach nie może poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu.

PETER RICHARDSON jako reżyser zadebiutował krótkometrażowym filmem "The Supergrass", należącym do komediowej serii "The Comic Strip Presents". Jej nazwa pochodzi od grupy komików, której założycielem był właśnie reżyser "Wojaka Churchilla". Richardson, znany ze swojej skłonności do drwienia z autorytetów, zrealizował m.in. komedie "Tylko dla bogatych" (1987), w której wyśmiewał brytyjskie wyższe sfery i "Ten papież musi umrzeć" (1991) o losach dobrodusznego ojca Albini przez pomyłkę uznanego za papieża. W "Wojaku Churchillu", prześmiewczej parodii hollywoodzkich filmów historycznych, obok satyryków z The Comic Strip wystąpili znani amerykańscy aktorzy: Christian Slater i Neve Campbell. Uważany niegdyś za aktorskie odkrycie Slater ("Imię róży", "Więcej czadu"), to jeden z najbardziej awanturniczych aktorów Hollywood - kilka razy trafiał do aresztu, m.in. za pobicie swojej dziewczyny, napaść na policjanta i nielegalne posiadanie broni. Campbell to natomiast gwiazda jednego z najpopularniejszych seriali w historii telewizji "Ich pięcioro". Na wielkim ekranie zagrała m.in. w "Dzikich żądzach" (1998), wszystkich trzech częściach horroru "Krzyk", a jej taneczne zdolności można było podziwiać w filmie "The Company" (2003) Roberta Altmana.CHRISTIAN SLATER

Christian Slater naprawdę nazywa się Christian Michael Leonard Hawkins. Jest rodowitym Nowojorczykiem. Przyszedł na świat 18 sierpnia 1969 roku. Na życie w showbiznesie był niejako skazany od dziecka - jego ojciec Michael Hawkins jest aktorem, a matka Mary Jo Slater pracuje przy castingach do seriali telewizyjnych i produkcji kinowych. Już w wieku siedmiu lat Slater zagrał epizod w telenoweli "One Life To Live", gdzie za kompletowanie obsady była odpowiedzialna właśnie jego matka. Parę lat później zadebiutował na deskach teatralnych w "The Music Man". Pierwszy występ na scenie okazał się na tyle udany, że zaowocował angażami do kolejnych spektakli. Kilkunastoletni Slater występował na Broadwayu w takich klasycznych sztukach, jak "Makbet" czy "David Copperfield". Jednocześnie kontynuował karierę na małym ekranie ("Tales from the Darkside", "The Equalizer", "Prawnicy z Miasta Aniołów"). Na początku lat 80. zadebiutował w kinie. Już jeden z pierwszych filmów - "Imię róży" - przyniósł mu dużą popularność. Niestety Slater prywatnie w niczym nie przypominał grzecznego chłopca, którego zwykle kreował na ekranie. Jego zamiłowanie do całonocnych zabaw, alkoholu i narkotyków wywoływało kolejne skandale. Producenci coraz mniej chętnie angażowali krnąbrnego aktora. Jego talent przyciągał jednak do kin publiczność. W kolejnych latach Slater wystąpił w przebojowych filmach takich, jak: "Mistrz deskorolki", "Czarodziej", "Młode strzelby II", "Więcej czadu", "Robin Hood: Książę złodziei" czy "Gangsterzy". Boom jego popularności przypadł na połowę lat 90., gdy powstały obrazy "Prawdziwy romans", "Jimmy Hollywood", "Wywiad z wampirem", "Morderstwo pierwszego stopnia", "Tajna broń", "Usłane różami" i "Julian Po". W 1995 roku Slater znalazł się na liście magazynu "Empire" 100 Najbardziej Seksownych Gwiazd w Historii Kina. Rok później zadebiutował jako reżyser filmem "Museum of Love". Sukcesom na ekranie towarzyszyły porażki w życiu osobistym i kolejne skandale obyczajowe (w tym 2-miesięczny pobyt w więzieniu za zranienie policjanta). Jego popularność jednak nie słabnie - nakręcił filmy takie, jak.: "Ukryta prawda", "300 mil do Graceland", "Paparazzi", "Szyfry wojny" czy "Łowcy umysłów". Prywatnie jest ojcem dwójki dzieci ze związku z Ryan Haddon, z którą jest obecnie w separacji.
WOJAK CHURCHILL
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2004
Grupa hollywoodzkich producentów zamierza zrealizować superprodukcję o II wojnie światowej. Jedną z najbardziej wyeksponowanych postaci ma być Winston Churchill.
komedia
WOJAK CHURCHILL
3,2 5 1 12