PREMIERA

2009.05.16

CANAL+ PREMIUM

Wojenny biznes

War, Inc.

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Azjatycki kraj Turaqistan znajduje się pod okupacją potężnej amerykańskiej korporacji Tamerlane. Ambicją jej prezesa, byłego wiceprezydenta USA (Dan Aykroyd), jest wzniecenie pierwszej w historii wojny wywołanej przez prywatną firmę.

Jego korporacja ma dostarczyć broń, sprzęt wojskowy i żołnierzy, celem kampanii jest zaś oczywiście zysk. Na przeszkodzie realizacji planu stoi pewien bliskowschodni potentat naftowy. Zadanie jego likwidacji otrzymuje płatny zabójca Brand Hauser (John Cusack). Zamach ma mieć miejsce na gali organizowanej przez Tamerlane, podczas której ma odbyć się ślub syna innego magnata branży paliwowej z azjatycką gwiazdką muzyki pop, Yoniką Babiak (Hilary Duff). Aby wykonać "mokrą robotę", Hauser musi zmierzyć się z ambitną dziennikarką Natalie Hegalhuzen (Marisa Tomei) oraz przypływem uczuć rodzicielskich wobec zdziecinniałej Yoniki.

Historia przedstawiona w "Wojennym biznesie" dla Amerykanów może wydawać się obrazoburcza. Oto bowiem w fikcyjnym pustynnym kraju Turaqistanie korporacja paliwowa, kierowana przez byłego wiceprezydenta USA, dopuszcza się wszelkich możliwych łajdactw, by dobrać się do zasobów ropy. Analogia do amerykańskiej polityki wobec Iraku jest oczywista, filmowy koncern Tamerlane jest ewidentnie wzorowany na paliwowym gigancie Halliburton, zaś niemoralny wiceprezydent to Dick Chaney, prawa ręka byłego prezydenta George'a W. Busha. Pomysł tej prześmiewczej, lecz bardzo gorzkiej historii pojawił się w głowie popularnego aktora Johna Cusacka ("Przeboje i podboje", "1408") po przeczytaniu artykułu "Baghdad Year Zero" pióra znanej dziennikarki Naomi Klein. Autorka słynnego "No Logo", czyli "biblii alter-globalizmu", poświęciła swój tekst sytuacji w Iraku, obnażając szczegóły ekonomicznej grabieży kraju przez amerykańskie korporacje paliwowe, działające w porozumieniu z gabinetem Busha. Zainspirowany lekturą Cusack napisał scenariusz "Wojennego biznesu", podjął się produkcji filmu i zagrał główną rolę. Na krześle reżyserskim zasiadł JOSHUA SEFTEL. Na korzyść szerzej nieznanego filmowca przemawiał jego dorobek jako dokumentalisty.

"Wojenny biznes" jest zjadliwą satyrą na amerykański rząd, gotowy wszędzie wysłać swoje wojsko, jeśli tylko zwęszy w tym zyski. Obraz Seftela to także nieformalna kontynuacja czarnej komedii "Zabijanie na śniadanie", w której John Cusack wcielił się w sfrustrowanego płatnego zabójcę, a więc postać bardzo bliską kreowanemu przez niego w "Wojennym biznesie" Brandowi Hauserowi.

Zdjęcia do filmu kręcono w Bułgarii. Na planie obok Cusacka pojawili się tacy aktorzy, jak trzykrotnie nominowana do Oscara (ostatnio za rolę w "Zapaśniku" Darrena Aronofsky'ego) Marisa Tomei, Hilary Duff oraz siostra odtwórcy głównej roli, Joan Cusack ("Uciekająca panna młoda", "Przeboje i podboje", "Wyznania zakupoholiczki"). Warto zwrócić także uwagę na znakomitego jak zwykle Bena Kingsleya oraz Dana Aykroyda jako tragikomiczna postać wiceprezydenta USA, który sprawy wagi państwowej załatwia nie opuszczając ubikacji.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Na wstępie nadmienię, że w żadnym wypadku nie należy brać tego filmu poważnie. Jest jak komiks, chociaż być może to za mocne stwierdzenie gdyż niektóre historie obrazkowe są naprawdę świetne, jak choćby "The Dark Knight", czy dzieło Alana Moore'a "Watchmen". Ale wracając do samego filmu. Szczerze powiedziawszy zabawa była średnio udana. Wydaje się, że twórcy nie mieli pomysłu na samą produkcję. Jest to swoista hybryda, która z łączy elementy kilku gatunków filmowych. Począwszy na kinie sensacyjnym, poprzez akcję, na komedii kończąc. To nawet nie był do końca pastisz. Sytuację próbowali ratować aktorzy, w tym rodzeństwo Cusak ( notabene rola Marshy Dillon była naprawdę komiczna), Kingsley i Marisa Tomei. Ogólnie, bardzo przeciętne kino, ale jeśli wyłączyć funkcję w mózgu odpowiedzialną za myślenie, da się to obejrzeć.
Wojenny biznes
reżyseria:
USA, 2008
Azjatycki kraj Turaqistan znajduje się pod okupacją potężnej amerykańskiej korporacji Tamerlane. Ambicją jej prezesa, byłego wiceprezydenta USA (Dan Aykroyd), jest wzniecenie pierwszej w historii wojny wywołanej przez prywatną firmę.
komedia sensacyjna
Wojenny biznes
3,2 5 1 20