PREMIERA

2012.10.03

CANAL+ PREMIUM

Wojna i miłość

Birdsong

Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat/wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Amiens, rok 1910. Anglik Stephen Wraysford (Eddie Redmayne) przybywa do domu francuskiego przemysłowca René Azaire'a (Laurent Lafitte), by pomóc w unowocześnieniu jego fabryki tekstyliów. Uwagę gościa od pierwszych chwil przyciąga młoda żona gospodarza.

Isabelle (Clémence Poésy) tkwi w nieudanym małżeństwie ze starszym, wybuchowym mężczyzną, opiekując się jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Pod nieobecność Azaire'a między Stephenem a Isabelle wybucha niemożliwy do utrzymania w sekrecie, żarliwy romans. Gdy sprawa wychodzi na jaw, kochankowie opuszczają posiadłość i decydują się na wspólne życie. Pewnego dnia bez słowa wyjaśnienia Isabelle odchodzi. Rok 1916. Wraysford jest porucznikiem piechoty, walczącym w okopach północnej Francji. Wspomnienia o Isabelle - jedynej kobiecie, którą kochał - są ciągle żywe. Stephen otrzymuje od dowódcy, kapitana Graya (Matthew Goode), rozkaz dołączenia do oddziału "tunelarzy", podkładających ładunki pod pozycjami wroga. Jednym z podległych mu ludzi jest Jack Firebrace (Joseph Mawle), który zmaga się z osobistą tragedią. Znajomość z doświadczonym przez los mężczyzną uświadamia Wraysfordowi, co naprawdę liczy się w życiu.

Wydana w 1993 roku powieść "Birdsong" Sebastiana Faulksa jest zaliczana do klasyków współczesnej literatury. W sondażu przeprowadzonym w 2003 roku przez BBC znalazła się na 13. miejscu wśród najchętniej czytanych książek przez Brytyjczyków. Jej sława dawno wykroczyła poza Wielką Brytanię. Miliony czytelników na świecie od lat wzruszają się historią niespełnionej miłości i wojennych zmagań Stephena Wraysforda. Tak uniwersalny tekst stanowił wymarzony materiał na epicki film. Na jego realizację trzeba było czekać jednak niemal 20 lat. "Wojna i miłość" planowana początkowo jako produkcja kinowa, ostatecznie powstała w formie dwuodcinkowego miniserialu BBC. Brytyjska telewizja zachęcona niedawnym sukcesem "Sherlocka" nie szczędziła grosza, zlecając dokonanie adaptacji bestsellera sprawdzonym specjalistom. Napisania scenariusza podjęła się Abi Morgan, scenarzystka m.in. "Żelaznej damy", nominowana za pracę nad "Wojną i miłością" do telewizyjnej nagrody BAFTA. Jej zadanie było o tyle trudne, że powieść rozgrywa się w kilku planach czasowych. Film za pomocą retrospekcji przenosi się z wojennej teraźniejszości do miłosnych perypetii Wraysforda i Isabelle sprzed kilku lat. Sposób, w jaki Morgan poradziła sobie z tekstem przemówił do reżysera PHILIPA MARTINA. Dwukrotny laureat BAFTA za serial "Wallander" i "Mo" z pomocą autora zdjęć Juliana Courta wykreował idylliczny obraz przedwojennej Francji w kontraście do naturalistycznie ukazanych zmagań wojennych. Prosta historia miłosna w zestawieniu z brutalną rzeczywistością I wojny światowej stanowi o sile filmu. Od klasycznych melodramatów "Wojnę i miłość" odróżniają śmiałe sceny erotyczne.

Do roli filmowych kochanków byli przymierzani m.in. Ewan McGregor, Ralph Fiennes, Elizabeth Hurley i Gwyneth Paltrow. Ostatecznie wygrał uchodzący za jeden z większych aktorskich talentów na Wyspach Eddie Redmayne ("Czarna śmierć", "Mój tydzień z Marilyn") i Francuzka Clémence Poésy, znana kinomanom jako Fleur Delacour z ekranizacji przygód Harry'ego Pottera. Jako kapitan Gray pojawia się Matthew Goode ("Córka prezydenta", "Wszystko gra", "Watchmen. Strażnicy"), natomiast odtwórca roli Firebrace'a - Joseph Mawle ("Szepty", "Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D") doczekał się za swoją rolę nominacji do nagrody BAFTA.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

shanis

Mnie ten film wzruszył ,oczarował.Czekam na DVD bo to film ,który mozna oglądać wiele razy.Świetne aktorstwo Eddiego , ktorego podziwiam od obejrzenia Filarów Ziemi.Piękna muzyka , obrazy doskonale oddany piękny erotyzm i uczucia i realizm wojny. Bardzo dobry film!!!

Blue-Grey

To nie jest [i]Przeminęło z wiatrem[/i]. Inna geografia, inna wojna, inny, skromniejsy epicki rozmach, inna filmowa poetyka, no i też inny styl aktorstwa. Jednak i w tamtej amerykańskiej opowieści, i w tej brytyjskiej, bardzo trafnie i bez owijania w bawełnę posplatano bezsens wojennego szaleństwa z naturalną, nieposkromioną siłą miłości. W [i]Birdsong[/i] wojnę pokazano nawet ostrzej, bez przekłamań i niedomówień. Dzięki zderzeniu gliniasto-krwawego piekła okopów z zielono-słonecznymi miłosnymi wspomnieniami obydwa te przeciwstawne sobie światy stają się bardziej wyraziste: wojna ostatecznie potrafi tylko burzyć, niszczyć, odbierać nadzieję i zabijać, miłość natomiast działa dokładnie odwrotnie - ma w sobie moc, żeby stworzyć nowe ludzkie życie.

Nie mam do Was żalu, jeśli nie [i]poczujecie[/i] tego filmu. Jednak mnie on nie tylko pozytywnie zainteresował, ale także - nie ukrywam - po prostu wzruszył. Zawsze lepiej, gdy sobie troszkę popłaczemy w większej grupie, dlatego polecam go serdecznie! To kawał typowo angielskiej, w każdym calu starannej filmowej roboty, ozdobionej piękną acz delikatną jak krople rosy [link=muzyką Nicholasa Hoopera]http://www.youtube.com/watch?v=dm4_0xkzo80[/link]. Od czasu wspaniałego aktorskiego duetu Jeffrey Donovan - Vera Farmiga z serialu [i]Dotyk zła[/i] nie widziałem w filmie tak doskonale dobranej aktorskiej pary jak ta stworzona w [i]Wojnie i miłości[/i] przez Eddiego Redmayne'a i Clémence Poésy. Obydwoje nie mają klasycznej kinowej urody, nienagannie harmonijnych figur i twarzy. Ale właśnie przez owe wszystkie niedoskonałości, zmarszczki, pieprzyki - ich role nabierają uroku i większej prawdziwości. Mnie Clémence - właśnie taka jaka jest - przypomina w tej swojej urodzie tego [link=świetlistego ducha]http://www.clemence-poesy.org/gallery/albums/PhotoShoots/100to150/108/02.jpg[/link], który czasem wtrąca się do moich komentarzy. [;-)]

gonia1708

Niestety z bólem serca powiem szczerze nie wciągnął mnie ten serial ... Polskie produkcje o tematyce wojenne są dużo lepsze .Z "Wojny i miłości" zawiedziona :(
Wojna i miłość
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2012
Amiens, rok 1910. Anglik Stephen Wraysford (Eddie Redmayne) przybywa do domu francuskiego przemysłowca René Azaire'a (Laurent Lafitte), by pomóc w unowocześnieniu jego fabryki tekstyliów. Uwagę gościa od pierwszych chwil przyciąga młoda żona gospodarza.
melodramat/wojenny
Wojna i miłość
4,9 5 1 8