PREMIERA

2008.10.02

CANAL+ PREMIUM

WOJNA I POKÓJ

War and Peace

USA/Włochy, 1956

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 200 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek XIX wieku. Napoleon Bonaparte prowadzi podbój Europy. Zwycięski pochód cesarza Francuzów zaczyna zagrażać Imperium Rosyjskiemu.

Wśród szykujących się do wojny carskich żołnierzy jest książę Andrzej Bołkoński (Mel Ferrer). Nie wszystkim jednak w głowie wojaczka. O frontowych wyczynach nie myśli Piotr Bezuchow (Henry Fonda), spokojny intelektualista, który w spadku po zmarłym ojcu otrzymuje duży majątek. Choć zakochany w pięknej Nataszy Rostowej (Audrey Hepburn), żeni się z gburowatą i niezbyt inteligentną księżną Heleną Kuragin (Anita Ekberg). Szybko jednak zdaje sobie sprawę z błędu, który popełnił. Tymczasem powraca z wojny jego przyjaciel książę Bołkoński i on również zakochuje się w Nataszy. Losy bohaterów komplikują się tak samo, jak wydarzenia na froncie. Wojska francuskie zbliżają się do Moskwy i wkrótce dochodzi do wielkiego starcia. Piotr spotyka się z Andrzejem w przeddzień bitwy. Widząc ogrom cierpienia, jakie niesie ze sobą wojna w jego głowie zaczyna świtać myśl o zamordowaniu Napoleona.

Spośród wielu widowisk historycznych, jakie nakręcono w Hollywood w latach 50. ubiegłego stulecia, "Wojna i pokój" nie bez powodu uchodzi za najbardziej olśniewające. Ekranizacja klasycznej powieści Lwa Tołstoja jest wspaniałym spektaklem, zrealizowanym z brawurą i rozmachem. O rozmiarach przedsięwzięcia świadczyć może już sam fakt, iż wstępna wersja scenariusza liczyła ponad 500 stron, czyli 5 razy więcej, niż przeciętnie. Jak pisze w "Historii filmu" Jerzy Płażewski, film KINGA VIDORA "zrobiony był kulturalnie, zagrany (zwłaszcza dzięki kruchej Audrey Hepburn) przekonywująco, nie śmieszył sztuczną "rosyjskością" i dał kilka scen masowych (...) o znakomitej kompozycji". I rzeczywiście, nagrodzony Złotym Globem wystawny spektakl Vidora wszedł na stałe do kanonu kina dzięki świetnej grze aktorów i niezwykle efektownym scenom batalistycznym z walną bitwą pod Borodino na czele.

Na planie "Wojny i pokoju" Vidorowi oraz producentowi filmu Dino de Laurentiisowi udało się zebrać absolutną czołówkę hollywoodzkich sław. Z trójkąta głównych bohaterów wyróżnia się zwłaszcza olśniewająca, 27-letnia wówczas Audrey Hepburn, która za rolę Nataszy otrzymała rekordową w tamtych czasach gażę w wysokości 350 tysięcy dolarów. Ponoć aktorka stwierdziła nawet, że nie jest warta tak wielkich pieniędzy. Faktem jest jednak, że Hupburn jeszcze za życia znalazła się w panteonie hollywoodzkich gwiazd. Za kreację w "Wojnie i pokoju" zdobyła nominacje do BAFTY i Złotego Globu, a 2 lata wcześniej za rolę w "Rzymskich wakacjach" m.in. Oscara. Grający Bezuchowa Henry Fonda twierdził natomiast, że zgodził się na udział w filmie tylko ze względu na pieniądze, bowiem, jak sam przyznał, czuł się za stary na swoją postać. Jego aktorskie portfolio obejmuje ponad 100 tytułów, z których najważniejsze to "Nad złotym stawem", za który w 1982 roku otrzymał m.in. Oscara i Złoty Glob, "Grona gniewu" (nominacja do Oscara), "12 gniewnych ludzi" (BAFTA, nominacja do Oscara i Złotego Globu ) czy "Bitwa o Midway".

WASZE OPINIE

majsterek

Ten film miał pobić legendę "Przeminęło z wiatrem". Że nie pobił, to wiedzą wszyscy już od jego premiery. Jest przydługi, czasami beznamiętny, chwilami rozczarowujący. Myślę, że jednym z nielicznych pozytywnych aspektów tego filmu jest rola Audrey Hepburn, która jako Natasza nie tylko roztacza tę swoją aurę na wszystkich i wszystko, ale jest też naprawdę świetna pod względem aktorstwa. Podobała mi się też rola Henry Fondy. Za to Mel Ferrer-jak w większości swoich filmów-absolutnie bezpłciowy.

Sowarek

Bardzo ciekawy film. Zrobiony jak należy, aktorzy grają dobrze. Czego chcieć więcej?
WOJNA I POKÓJ
reżyseria:
USA/Włochy, 1956
Początek XIX wieku. Napoleon Bonaparte prowadzi podbój Europy. Zwycięski pochód cesarza Francuzów zaczyna zagrażać Imperium Rosyjskiemu.
melodramat
WOJNA I POKÓJ
3,9 5 1 13