PREMIERA

2003.12.09

CANAL+ PREMIUM

WOJNA PLEMNIKÓW

Human Nature

Francja/USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Owłosiona kobieta, współczesny Tarzan i naukowiec, który uczy białe myszki dobrych manier, aby zbawić ludzkość. Kolejny popis humoru i błyskotliwości scenarzysty Charlie'go Kaufmana oraz niezwykłej wyobraźni reżysera Michela Gondry'ego.

Lila Jute (Patricia Arquette) nie jest zwykłą kobietą. Od innych pań różni ją... gęste owłosienie porastające swobodnie całe ciało. Ta niecodzienna przypadłość popchnęła kiedyś Lilę do przeprowadzki w głąb lasu i życia z dala od ludzi. Brak mężczyzny jednak kazał jej wrócić do cywilizacji, gdzie mogłaby spełnić się jako kobieta. Lila zakochuje się dość niefortunnie. Jej wybrankiem jest nieśmiały psycholog-behawiorysta Nathan Bronfman (Tim Robbins). Doktor Nathan w dzieciństwie odebrał niezwykle staranne wychowanie, a dziś pracuje nad eksperymentem, który jego zdaniem może ocalić ludzkość przed samozagładą: chce zaszczepić w ludziach ideę savoir-vivre'u. Na razie swój plan przeprowadza na laboratoryjnych myszkach, ucząc je - za pomocą elektrowstrząsów - właściwego zachowania przy stole i jedzenia sałatki odpowiednimi sztućcami. Lila rzuca się w wir uczuć, co wiąże się dla niej niestety z zabiegami regularnej depilacji. Zamęt w miłosno-erotyczne życie pary wprowadza napotkany w lesie mężczyzna. Puff (Rhys Ifans) z woli swojego szalonego ojca wychował się w lesie i jest absolutnie przekonany, że urodził się jako szympans. Dla Nathana to idealny przedmiot dalszych eksperymentów. Razem z Lilą zabiera dzikusa do swojego laboratorium, aby tam rozpocząć proces cywilizowania. Współczesny Tarzan ma jednak przypadłość, która bardzo utrudnia naukę dobrych manier. Otóż cierpi na niepohamowany apetyt seksualny, który objawia się w najmniej odpowiednich momentach.

Ekstrawagancka komedia o odwiecznej walce natury z kulturą to dzieło niezwykłego filmowego tria. Autorem scenariusza jest jeden z najbardziej rozrywanych w Ameryce scenarzystów Charlie Kaufman, autor m.in. "Być jak John Malkovich", "Niebezpiecznego umysłu" czy "Zakochanego bez pamięci", za który otrzymał swojego pierwszego Oscara. Za kamerą stanął MICHEL GONDRY, najdroższy w branży reżyser wideoklipów i reklamówek, odpowiedzialny m.in. za nowatorskie teledyski Björk, Chemical Brothers, a nawet Kylie Minogue i rekordową pod względem zdobytych nagród reklamę Levi's. Całość wyprodukował natomiast Spike Jonze, reżyser takich filmów, jak "Być jak John Malkovich" i "Adaptacja". Początkowo to on zresztą miał być reżyserem "Wojny plemników", ale sam zaproponował na to miejsce Gondry'ego, zostawiając dla siebie rolę producenta. Francuski reżyser miał dzięki temu okazję, aby zadebiutować w filmie pełnometrażowym. W "Wojnie..." nawiązał jednak do swojej wcześniejszej twórczości. Wiele scen kręconych w lesie to świadome aluzje do wideoklipu Björk "Human Behaviour" z 1993, którego reżyserem był również Gondry.

Surrealistyczna lekcja antropologii - jak nazywano "Wojnę plemników"- miała swoją premierę w Cannes, trafiła też m.in. na festiwale w Sundance, Tokyo czy Monachium, gdzie otrzymała High Hopes Award - główną nagrodę festiwalu, amerykańska organizacja National Board of Review nagrodziła natomiast film Gondry'ego za najlepszy scenariusz.
WOJNA PLEMNIKÓW
reżyseria:
Francja/USA, 2001
Owłosiona kobieta, współczesny Tarzan i naukowiec, który uczy białe myszki dobrych manier, aby zbawić ludzkość. Kolejny popis humoru i błyskotliwości scenarzysty Charlie'go Kaufmana oraz niezwykłej wyobraźni reżysera Michela Gondry'ego.
komedia
WOJNA PLEMNIKÓW
3,7 5 1 37