DreamWorks

PREMIERA

2006.11.04

CANAL+ PREMIUM

WOJNA ŚWIATÓW

War of the Worlds

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/science-fiction

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ray Ferrier (Tom Cruise) jest rozwodnikiem w średnim wieku. Pracuje jako robotnik w porcie i wciąż boryka się z kłopotami finansowymi. W dodatku nie najlepiej sprawdza się jako ojciec dorastającego Robbie'ego (Justin Chatwin) i niespełna 10-letniej Rachel (Dakota Fanning).

Tymczasem jego była żona, Mary Ann (Miranda Otto), przywozi do niego dzieci na pewien czas. Ani Rachel, ani Robbie nie są zachwyceni tym pomysłem. Wzajemne animozje schodzą jednak na dalszy plan, bo nagle dochodzi do niecodziennych wydarzeń: na niebie pojawiają się błyskawice i trzęsie się ziemia. Nagle spod jej powierzchni wydobywa się ogromna machina na gigantycznym trójnogu niszcząca wokół wszystko. Do okolicznych mieszkańców zaczyna docierać fakt, że stali się celem ataku z kosmosu. Ray chce przede wszystkim ocalić dzieci. Cała trójka wyrusza więc w długą i niebezpieczną wyprawę spotykając po drodze tłumy zdezorientowanych ludzi i zrujnowane domy. Kosmici wydają się przejmować władzę nad całą Ziemią. Przed Rayem pojawia się szansa na ocalenie nie tylko swojej rodziny, ale całej planety.

Opublikowana u schyłku XIX wieku "Wojna Światów" H.G. Wellsa należy do klasyki światowej literatury. Futurystyczna wizja pisarza była parokrotnie przenoszona na ekran, m.in. w roku 1953 i w latach 1988-1990, gdy powstał serial telewizyjny. Scenarzyści najnowszej adaptacji - Josh Friedman i David Koepp - skupili się jednak tylko na jednym wątku książki. Reżyserem obrazu jest jeden z największych współczesnych filmowców - STEVEN SPIELBERG. Laureat trzech Oscarów (reżyseria i produkcja "Listy Schindlera" plus reżyseria "Szeregowca Ryana") zrealizował m.in. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "Poszukiwaczy zaginionej arki", "Szczęki", "Ducha", "Raport mniejszości" i "Monachium". Za produkcję filmu odpowiadali stali współpracownicy reżysera: Kathleen Kennedy ("E.T.", "Szósty zmysł") i Colin Wilson ("Amistad", "Troja"). W ekipie producentów znaleźli się też Paula Wagner i Tom Cruise, właściciele firmy C/W Pictures ("Mission: Impossible", "Ostatni samuraj"). Zdjęcia były kręcone przez 72 dni: od listopada 2004 do marca 2005 r. Realizowano je m.in. w plenerach Nowego Jorku, Aten, Newark i Los Angeles. Za kamerą stanął kolejny stały współpracownik Spielberga, operator Janusz Kamiński (Oscary za "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana"). Znakomitą ekipę realizatorów uzupełniły nazwiska: scenografa Ricka Cartera ("A. I. Sztuczna inteligencja", "Cast Away: Poza światem"), montażysty Michaela Kahna ("Lista Schindlera", "Raport mniejszości"), projektantki kostiumów Joanny Johnston ("Forrest Gump", "Szeregowiec Ryan") i pięciokrotnego laureata Oscara, kompozytora Johna Williamsa ("Szczęki", "Lista Schindlera"). W "Wojnie światów" niebagatelną rolę odegrały efekty specjalne, które wyczarowali specjaliści z legendarnej Industrial Light & Magic pod wodzą zdobywcy ośmiu Oscarów, Dennisa Murena ("Jurassic Park", "A.I. Sztuczna inteligencja").

"Wojna światów" to kolejne od czasu "Raportu mniejszości" spotkanie Spielberga i Cruise'a, który nie tylko współprodukował film, ale też wcielił się w postać głównego bohatera. Kilkakrotnie nominowany do Oscara aktor jest gwiazdą produkcji, takich jak "Urodzony 4 lipca", "Mission: Impossible", "Jerry Maguire", "Vanilia Sky", "Ostatni samuraj" i "Zakładnik". W "Wojnie światów" występują u jego boku: 12-letnia Dakota Fanning ("Siła strachu", serial "Wybrańcy obcych"), Miranda Otto ("Julia wraca do domu", "Władca pierścieni: Dwie wieże"), Justin Chatwin ("Złodziej życia", serial "Wybrańcy obcych") i laureat Oscara za kreację w "Rzece tajemnic" Tim Robbins ("Gracz", "Kod 46"). Dla wcielającą się w rolę babci, Ann Robinson (seriale "Studio 57", "Peter Gunn") był to już trzeci występ w ekranizacji prozy Wellsa po wersji z 1953, gdzie zagrała jedną z głównych ról i epizodzie w 1988.

Wśród wyróżnień, które zdobyła produkcja są m.in. trzy nominacje do Oscara (dźwięk, montaż dźwięku, efekty specjalne), trzy nagrody Visual Effects Society za efekty specjalne oraz nagrody Saturn i Sierra za kreację Dakoty Fanning.

WASZE OPINIE

oqsHzISVjritO

WxXK3g <a href="http://ezcxaerososx.com/">ezcxaerososx</a>, [url=http://wuyukugokidw.com/]wuyukugokidw[/url], [link=http://vugdgfjujlhp.com/]vugdgfjujlhp[/link], http://nzveceuzzrkp.com/

iMichał

Film na 6+!

install22

Super film na projektorze i z dzwiekiem pro logic to dopiero efekt
WOJNA ŚWIATÓW
reżyseria:
USA, 2005
Ray Ferrier (Tom Cruise) jest rozwodnikiem w średnim wieku. Pracuje jako robotnik w porcie i wciąż boryka się z kłopotami finansowymi. W dodatku nie najlepiej sprawdza się jako ojciec dorastającego Robbie'ego (Justin Chatwin) i niespełna 10-letniej Rachel (Dakota Fanning).
thriller/science-fiction
WOJNA ŚWIATÓW
4,0 5 1 134