PREMIERA

2008.03.02

CANAL+ PREMIUM

WOJOWNICZE ŻÓŁWIE NINJA

Teenage Mutant Ninja Turtles

USA/Hong Kong, 2007

reżyseria:

gatunek: animacja

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dla Wojowniczych Żółwi Ninja pokonanie odwiecznego wroga Schreddera stało się początkiem rozpadu żółwio-szczurzej rodziny. Choć ich mistrz Splinter (głos Henryk Talar) robi wszystko, aby trzymać braci razem, zaczyna ich dzielić coraz większa przepaść.

Michelangelo (głos Tede) zarabia jako maskotka na imprezach dla dzieci, Donatello (głos Mateusz Damięcki) pracuje jako telefonista, a Leonardo (głos Paweł Małaszyński) w samotności ćwiczy charakter i przywódcze umiejętności. Tylko Rafael (głos Borys Szyc) walczy jeszcze w szlachetnym celu, ochraniając nocą miasto przed chuliganami. Tymczasem Splinter zaczyna dostrzegać w Nowym Jorku niepokojące wydarzenia. Pewien przedsiębiorca, Maximilian J. Winters (głos Marcin Troński) tworzy złożoną z kosmicznych stworów armię, która ma przejąć władzę nad Nowym Jorkiem, a później nad całym światem. Tylko drużyna żółwi ninja może go powstrzymać. Splinter zamierza więc zmobilizować braci, zanim będzie za późno.

Choć moda na żółwie-ninja, która miała swój szczyt na początku lat 90., wydawała się dawno przeminąć, KEVIN MUNROE udowodnił, że sympatyczne stwory noszące imiona wielkich malarzy to wciąż "bohaterowie naszych czasów". Tym razem jednak żółwie nie trafiły na wielki ekran w przestarzałych kostiumach, które nosili aktorzy w poprzednich trzech filmach pełnometrażowych. Twórcy wykorzystali zdobycze najnowocześniejszej techniki, wykraczającej poza dotychczasowe eksperymenty animacji CGI. Poruszające się na dwóch nogach i mieszkające w kanałach żółwie z 1984 roku stworzył duet rysowników Peter Laird i Kevin Eastman. "Zrobili to, by zakpić ze świata superbohaterów" - wyjaśnia Munroe. Laird i Eastman nie spodziewali się jednak, że ich żółwie same staną się superbohaterami. Nakład komiksu wyczerpał się w mgnieniu oka, a dochód z gadżetów, zabawek i praw do ekranizacji przekroczył najśmielsze oczekiwania.

Producent Galen Walker przyznał jednak, że nie było mu łatwo namówić twórców komiksu na kolejną ekranizację. "Nie znaliśmy się z Peterem Lairdem, a w firmie wszyscy czekali na odpowiedź. Spacerowaliśmy po ogrodzie i gdy już miałem zadać to najważniejsze pytanie, on nagle zatrzymał mnie i powiedział: żółw. Spojrzałem na dół i tuż koło moich stóp zobaczyłem małego żółwia maszerującego w poprzek ścieżki!" - opowiada Walker, który to wydarzenie potraktował jako dobry omen swojej produkcji. Wkrótce Kevin Munroe, wielbiciel żółwi ninja i specjalista od nowoczesnej animacji, rozpoczął realizację, która zajęła 28 miesięcy przy 24-godzinnym trybie pracy. To dlatego, że film kręcono równocześnie w Kalifornii i w Hongkongu, a pracowało przy nim około 300 specjalistów z Azji i 70 z Ameryki. "To było tak, jakby biuro w Hongkongu było oddalone od nas o jedno kliknięcie. Uwzględniając różnicę czasu, mogliśmy w zasadzie pracować bez przerwy całą dobę" - tłumaczył Munroe.

Dla polskich widzów dodatkowym atutem "Wojowniczych żółwi ninja" jest z pewnością gwiazdorska obsada dubbingu, którą tworzą m.in. Borys Szyc, Paweł Małaszyński, Mateusz Damięcki, a także raper Tede i zwyciężczyni jednej z edycji "Idola" Monika Brodka.

WASZE OPINIE

Kubol1910

super film animowany. Oglądałem go raz na C+ i raz na Kompie:D Super. Na początku myślałem że to będzie kicha bo nie przepadałem za Żółwiami Ninja . Po obejrzeniu Polubiłem ich.:D Pozdrawiam

Bartolomeusz

Po pierwsze cieszyłem się, że w Canal+ tak szybko po polskiej premierze ( w Usa była w 03.07) wyemitowano tą animację. Jako szczyl byłem ogromnym fanem TMT. Czuję więc sentyment to tej produkcji. Czekałem i nie zawiodłem się. Bardzo udana produkcja, która wnosi nowego ducha w skostiały świat żółwi. Polecam z czystym sumieniem!

BeruZadra

Boczyłam się nieco, ale film mnie wciągnął. Nie tyle, bym zapomniała po co w ogóle włączyłam telewizor ale jednak. "Żółwie..." dostarczyły mi rozrywki większej niż się spodziewałam. Porządnie zrobiona animacja, akcja ma swój sens i trzyma się kupy. W sumie "Żółwie-ninja" okazały się filmem, do którego można będzie wracać z przyjemnością.
WOJOWNICZE ŻÓŁWIE NINJA
reżyseria:
USA/Hong Kong, 2007
Dla Wojowniczych Żółwi Ninja pokonanie odwiecznego wroga Schreddera stało się początkiem rozpadu żółwio-szczurzej rodziny. Choć ich mistrz Splinter (głos Henryk Talar) robi wszystko, aby trzymać braci razem, zaczyna ich dzielić coraz większa przepaść.
animacja
WOJOWNICZE ŻÓŁWIE NINJA
4,3 5 1 56