PREMIERA

2003.05.23

CANAL+ PREMIUM

WOJOWNIK ŚWIATŁA

Warrior of light

Niemcy, 2001

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Yvonne Bezzera de Mello od lat pracuje z biednymi dziećmi z brazylijskich slumsów. Ma nadzieję, że zmieni życie swoich podopiecznych.

Brazylia - piąty co do wielkości kraj świata - sytuuje się w dziesiątce najbogatszych państw. Posiada ogromny potencjał lecz przepaść pomiędzy zamożnymi i biednymi jest bardzo głęboka, a za fasadą bogactwa ukrywa się przerażająca bieda. Z ponad 172 milionów mieszkańców, 53 miliony czyli około 30% to bezdomni i nędzarze. To bardzo dużo, to więcej niż wynosi liczba mieszkańców Polski. Większość z brazylijskiej biedoty gromadzi się instynktownie wokół największych ośrodków przemysłowych takich, jak Sao Paolo czy Rio de Janeiro. Aglomeracje te na całym świecie słyną z przerażających rozmiarów slumsów, w których panuje prawo dżungli tyle, że w ludzkim wydaniu.

"Najbardziej cierpią na tym dzieci i młodzież" - mówi Yvonne Bezzera de Mello, która pracuje z ubogimi dziećmi z Rio od 20 lat. Rodzice nie zajmują się nimi w ogóle. Większość z nich trafia na drogę przestępstwa, inne utrzymują się z żebraniny, handlu, przeszukiwania wysypisk, prostytucji. Ich życie na ulicy bez dostatecznego wyżywienia, odzieży, możliwości leczenia i środków do życia sprawia, że są one traktowane przez policjantów jak potencjalni przestępcy. Od 1986 roku alarmująco wzrosła liczba zabójstw dzieci. W dzielnicach turystycznych i handlowych zamożni mieszkańcy wynajmują "brygady śmierci", które stają się coraz brutalniejsze w "oczyszczaniu" ulic. Często zabójstw dzieci dokonują funkcjonariusze w czasie pełnienia służby. Wedle policyjnych statystyk - z pewnością zaniżanych i niechętnie ujawnianych przez władze - w jednym tylko stanie, Rio de Janeiro, w 1990 roku zabito 445 dzieci. Szczególnie drastyczny przypadek miał miejsce w 1993 roku, kiedy miejska policja zastrzeliła w nocy ośmioro śpiących uliczników. Aresztowano trzech policjantów podejrzanych o morderstwo. Świadczyło przeciwko nim dziesięciu świadków. Wszyscy otrzymali listy z pogróżkami. Za złożenie zeznań grożono im śmiercią.

Mimo to wciąż znajdują się ludzie, którzy w niesieniu pomocy tym dzieciom odnaleźli sens życia. Jedną z nich jest Yvonne Bezzera de Mello. Sama pochodzi z bogatej rodziny, a przy tym jest cenioną i znaną artystką. Zdecydowała się jednak wejść do slumsów, by swą pracą i zaangażowaniem walczyć o lepsze jutro. "Nie można zmienić wszystkiego w ciągu kilku lat, ale można spróbować zmienić dziecko, a wtedy może ono inaczej wychowa swoje dzieci. Nikt, kto pracuje z biednymi dziećmi w Brazylii, Afryce czy na Haiti nie może oczekiwać, że zdoła wszystko zmienić w ciągu jednego zycia. To bardzo długi proces, rewolucja umysłowa, która potrwa wiele lat, a może nawet wieków" - mówi Yvonne. Doceniona przez UNESCO i wspomagana przez wielu ludzi dobrej woli, nie ustaje w wysiłkach, by poprzez edukację i pracę dać szansę dzieciom ze slumsów Rio.
WOJOWNIK ŚWIATŁA
reżyseria:
Niemcy, 2001
Yvonne Bezzera de Mello od lat pracuje z biednymi dziećmi z brazylijskich slumsów. Ma nadzieję, że zmieni życie swoich podopiecznych.
dokument
WOJOWNIK ŚWIATŁA