PREMIERA

2004.02.10

CANAL+ PREMIUM

WOJOWNIK

The Warrior

Wlk. Brytania, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Obsypany nagrodami debiut fabularny Asifa Kapadii, brytyjskiego reżysera o indyjskich korzeniach. Zrealizowany w Radżastanie w języku hindi film jest metaforyczną opowieścią o wojowniku, który porzuca ścieżkę przemocy aby stoczyć walkę z samym sobą; stawką w tej ostatniej bitwie jest duchowe oświecenie.

Akcja toczy się w nieokreślonej przeszłości, w feudalnym Radżastanie. Lafcadia (Irfan Khan) jest żołnierzem na służbie lokalnego radży, tyrana, który rządzi swoimi ziemiami twardą i okrutną ręką. Zadaniem Lafcadii jest wyduszanie z poddanych wysokich podatków i karanie opornych. Na początku filmu jesteśmy świadkami najazdu wojowników radży na zalegającą z daninami wioskę. Żołnierze palą, gwałcą i mordują. Lafcadia niezliczoną ilość brał udział w takich rajdach, ale tym razem zatrzymuje się na widok dziewczynki, którą zamierzał zabić. Dziecko ma na szyi amulet otrzymany od Katiby (Puru Chibber), syna Lafcadii. Wojownik zdaje sobie nagle sprawę, że mordując to dziecko, mógłby równie dobrze zgładzić własne. Pozbawionego uczuć najemnika nawiedza mistyczna wizja pokrytego śniegiem miejsca wysoko w górach. Lafcadia musi odnaleźć to miejsce. Decyduje, że nigdy więcej nie dobędzie miecza, porzuca służbę i wyrusza w daleką podróż w Himalaje - droga wiedzie przez bezkresne pustynie Radżastanu. Służby u tyrana nie można jednak porzucić bezkarnie; rozwścieczony radża wysyła w pogoń za Lafcadią wojowników i daje im prosty rozkaz: albo przywiozą z powrotem głowę dezertera, albo będą musieli położyć pod topór własne.

Streszczenie "Wojownika" zapowiada opowieść, która mogłaby być przeniesieniem formuły westernu w realia średniowiecznego Radżastanu. ASIF KAPADIA idzie jednak inną drogą; pomijając umieszczoną na początku sekwencję najazdu na wioskę, walki rozgrywają się w tym filmie poza kadrem. Prawdziwa batalia, którą toczy tytułowy wojownik to zmagania z samym sobą - walka człowieka, który zbłądził na ścieżkę przemocy i szuka drogi wiodącej do duchowego oświecenia. Te zmagania przybierają formę podróży, przeprawy przez pustynię ku śnieżnym szczytom himalajskich gór, które wojownik zobaczył w mistycznej wizji.

"Wojownik" zyskał w Wielkiej Brytanii ogromny rozgłos. Fabularny debiut Asifa Kapadii, dokumentalisty pracującego dla BBC, został obsypany nagrodami zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i na międzynarodowych festiwalach. Film miał być również brytyjskim kandydatem do Oscara, na przeszkodzie stanęły jednak kwestie formalne. Kapadia zrealizował "Wojownika" w Indiach z miejscowymi aktorami i w języku hindi. Właśnie ten ostatni fakt wyeliminował film z wyścigu do Oscara; hindi nie jest oficjalnym językiem w Zjednocznym Królestwie.

Zachwyceni "Wojownikiem" krytycy doceniali decyzję Kapadii, który na pierwszym miejscu postawił nie akcję, lecz duchowy wymiar swojej opowieści. "Wojownika" chwalono za minimalistyczną dyscyplinę formy, sugestywną grę Irfana Khana w głównej roli oraz za fenomenalne zdjęcia Romana Osina; spektakularne pejzaże Radżastanu i Himalajów grają tu rolę niemal tak samo ważną jak aktorzy. Dla reżysera, Brytyjczyka z hinduskimi korzeniami, realizacja tego filmu była ważnym osobistym doświadczeniem i zarazem niełatwą przygodą. "Podczas kręcenia zdjęć na Radżastanie cierpliśmy z ekipą od rozmaitych plag - opowiadał w wywiadach Kapadia - nękało nas odwodnienie, udary słoneczne, udary cieplne, dyzenteria, malaria, ukąszenia skorpionów i bezpańskich psów - zwyczajne rzeczy podczas podróży przez pustynię."
WOJOWNIK
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2001
Obsypany nagrodami debiut fabularny Asifa Kapadii, brytyjskiego reżysera o indyjskich korzeniach. Zrealizowany w Radżastanie w języku hindi film jest metaforyczną opowieścią o wojowniku, który porzuca ścieżkę przemocy aby stoczyć walkę z samym sobą; stawką w tej ostatniej bitwie jest duchowe oświecenie.
dramat
WOJOWNIK
4,8 5 1 48